Ogrzewanie w domu: jak wybrać tanie ogrzewanie?

Ogrzewanie w domu: jak wybrać tanie ogrzewanie?

W związku z wydłużającym się okresem mrozów, coraz częściej pojawia się pytanie jak ogrzać dom przy jak najniższych nakładach finansowych? Wybór rodzaju ogrzewania stanowi jedną z najważniejszych decyzji, piec będzie nam służył lata także jego wybór musi być dobrze przemyślany.W owej decyzji najczęściej kierujemy się jednak kosztem zakupu niezbędnego dla nas paliwa, bowiem jak wiadomo to właśnie ono ma decydujący wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie. Wybór mamy duży, bo dom ogrzać można paliwem stałym (węgiel, koks, drewno, brykiet), olejem opałowym, gazem ziemnym oraz energią elektryczną. Czytaj dalej

 

Swoistym novum na naszym rynku jest ekogroszek (produkt węglopochodny o podwyższonej kaloryczności i obniżonej zawartości wody) i pelet (granulat z biomasy).
Niniejsza analiza ma na celu porównanie rocznych kosztów ogrzewania za pomocą różnych paliw.


W nowoczesnym budownictwie z dobrą izolacja termiczną, zakłada się że na ogrzanie jednego metra kwadratowego powierzchni, należy zużyć 100kWh energii cieplnej w ciągu roku. Jako przykład do obliczeń posłuży dom o powierzchni 120m2. Wobec tego roczne zużycie energii wyniesie 12 000kWh. W obliczeniach wygodniej będzie posługiwać się jednostkami w dżulach ( W=J/s): 43,2GJ. Wartość ta przedstawia energię użyteczną z pominięciem strat w procesie spalania. Wymagana jest zatem większa ilość energii, z której część nie bierze udziału w ogrzewaniu powierzchni budynku. Energia ta zwana jest pierwotną.
Przykładowe obliczenia kosztów ogrzewania zostały przeprowadzone dla oleju opałowego.





 

Wartości dla pozostałych materiałów opałowych zamieszczono w poniższej tabeli

 

* wg PGNiG S.A. Taryfa W3. Pod uwagę nie wzięto opłat stałych.
** Cena według ENEA S.A. Taryfa G12 (http://www.enea.pl/3/energia-dla-domu/oferta-sprzedazy/taryfa-cieply-dom-87.html). Założono rozkład zużycia energii: 40% - dzień, 60% - noc. Pod uwagę nie wzięto opłat stałych za usługi dystrybucyjne.

 

Czytaj również: Wymiana urządzenia grzewczego na nowszy model - kocioł kondensacyjny

 

Jak wynika z powyższych obliczeń, najbardziej racjonalną decyzję stanowiłby wybór paliwa stałego, w szczególności drewna i brykietu, których koszt zużycia wychodzi najtaniej. Jednak pod uwagę należy wziąć także fakt, iż chociaż są to najtańsze źródła energii, to uzyskanie z nich ciepła wymaga największego wkładu pracy. Palenie drewnem tudzież węglem wiąże się oczywiście z koniecznością samodzielnego „dokładania” do pieca, bowiem na zakup automatyki do dozowania tego rodzaju paliwa jedynie nieliczni mogą sobie pozwolić. Węgiel czy też drewno z racji swoich gabarytów jest także niewygodne w składowaniu, ponadto węgiel wytwarza dużo odpadów paleniskowych i cechuje się stosunkowo wysokim stopniem emisji zanieczyszczeń. Pelet i drewno wydają się pod tym względem mniej problematyczne, pozostaje po nich niewiele popiołu także nie trzeba się martwić o to, co z nim zrobić. Niewątpliwą wadą peletu jest jego cena w stosunku do wartości opałowej. Kolejnym mankamentem drewna i węgla jest nie zawsze ich odpowiednia jakość (wysoki stopień zawilgocenia może obniżyć nawet o połowę ich wartość opałową). Dla większości osób dobrym rozwiązaniem może być ekogroszek, który charakteryzuje się dużą kalorycznością i ponadto emituje do atmosfery mniej zanieczyszczeń aniżeli węgiel kamienny. Dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie wygodę jest ogrzewanie olejem, gazem i energią elektryczną. Niestety cena tych mediów w ostatnim czasie ulega ciągłemu wzrostowi. Ponadto w przypadku oleju opałowego niezbędny jest zakup zbiornika do jego przechowywania. Najwyższego komfortu doświadczyć można przy wykorzystaniu gazu ziemnego i energii elektrycznej. W tym przypadku jedynym wysiłkiem ze strony użytkownika jest regulacja temperatury. Niestety wygoda niesie za sobą wysoką cenę - może ona nawet czterokrotnie przewyższać koszty opalania paliwem stałym.


Decydując się na określony rodzaj paliwa, pod uwagę należy także wziąć  koszt zakupu odpowiedniego kotła. W zależności od stosowanego opału, ceny pieców mogą się wahać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście najtańszym rozwiązaniem są piece na paliwa stałe, których zaletą jest również możliwość spalania wielu typów opału. Rozsądnym wyborem jest instalacja pieca na ekogroszek, mimo iż jest on (podobnie jak piece olejowe) jednym z droższych. Paliwo w takim kotle może być zastąpione bardziej ekologicznym peletem. W przypadku wykorzystania pozostałych paliw, ceny kotłów prezentują się mniej więcej podobnie.

 

Czytaj również: Termodynamiczne ogrzewanie wody - oszczędność energii i chłodzenie pomieszczeń w procesie ubocznym

 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Magdalena Dernoga

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 218

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >