Pomieszczenia dwa w jednym,  dzięki przesuwnym drzwiom

Pomieszczenia dwa w jednym, dzięki przesuwnym drzwiom

Zapachy i hałasy z kuchni w całym domu, nieprawidłowo zaaranżowana strefa odpoczynku i pracy, niewygodne przejścia pomiędzy pokojami, czy niewiele miejsca na przyjęcie gości - to główne problemy osób mieszkających w niewłaściwie zaaranżowanej przestrzeni mieszkania. Jak rozplanować podział przestrzeni nawet w małym mieszkaniu, aby dodatkowo wprowadzić do niego niebanalną estetykę i elementy nowoczesne przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności i wygody?

 

Nawet małe mieszkanie kryje w sobie potencjał. Nieraz wystarczające będzie umiejętne rozplanowanie przestrzeni za pomocą stosunkowo niedrogich, lecz funkcjonalnych, dodatkowych elementów, jak odpowiednio ulokowana szafa, regał lub parawan. W innych natomiast bardziej zaawansowane podziały przestrzeni, jak ścianki działowe, drzwi podwieszane lub przesuwne, które zadbają jako odpowiednią scenografię naszego mieszkania. – Nawet przy aranżacji wnętrz niewielkiego mieszkania, aby na co dzień czuć się komfortowo  przede wszystkim warto pamiętać o podziale strefowym. W mieszkaniu powinna znajdować się strefa dzienna (salon), nocna (sypialnia) oraz miejsce na kuchnię, także w zależności od możliwości przestrzennych - jadalnia informuje Monika Szczęsny, projektantka firmy Komandor. Przy aranżacji wnętrza nie powinniśmy zapominać o względach estetycznych, ale także o praktycznym aspekcie poszczególnych stref, które powinny się sprawdzić podczas codziennej eksploatacji.

 

 

Drzwi przesuwne nie tylko w szafie

 – Choć systemy drzwi przesuwnych przede wszystkim utożsamiane są z zabudową szaf oraz garderób, nie jest to ich jedyna funkcja – informuje Katarzyna Drabik specjalista z firmy Komandor. – Tego typu rozwiązanie doskonale sprowadzi się również w niestandardowych aranżacjach. Przykładowo w aranżacji podziału przestrzeni kuchenno-jadalnianej, salonowo-sypialnianej, czy sypialniano-garderobianej oraz wielu innych – dodaje Szczęsny z Komandor. Tego typu rozwiązanie, jest na tyle praktyczne, że nie zabiera dodatkowej przestrzeni ale i stylowe, gdyż wybór materiałów, z których mogą być wykonane drzwi jest niemal nieograniczony. Teoretycznie ciężkie drzwi bez problemu płynnie przesuwają się po systemach prowadnic górnych i (opcjonalnie) dolnych.  Sporym atutem tego typu rozwiązań, jest również fakt, że ich szerokość jest stosunkowo niewielka, wiec nie zajmują dodatkowej przestrzeni.

 

 

Czytaj również: Wybór drzwi łazienkowych - co i jak? [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

 

Jeśli nasza kuchnia ma charakter otwarty, ale jednocześnie chcemy zachować podział przestrzeni między kuchnią a jadalnią, warto przemyśleć opcję jej funkcjonalnego podziału. W tym przypadku sprawdzą się drzwi podwieszane lub przesuwne. Dzięki nim możemy podzielić jedno większe pomieszczenie na dwa mniejsze z określonymi funkcjami. Skutkiem czego, będzie odpowiednie dostosowanie przestrzeni w zależności od sytuacji. Po otwarciu drzwi kuchnia może stanowić cześć większej całości tj. tworzyć kuchnię otwartą połączoną z salonem, lub z drugiej strony stworzyć osobne, zamknięte pomieszczenie odpowiednie podczas przygotowywania posiłków. – Drzwi podwieszane są idealne, jeśli chodzi o możliwości oddzielenia dwóch pomieszczeń przy jednoczesnym zachowaniu wygodnego przejścia między nimi.  Ich system nie wymaga montowania prowadnicy dolnej, a zatem nie ingerujemy w strukturę podłogi i jej jednolity wygląd. Tego rodzaju rozwiązanie jest dobrym sposobem aranżacji wnętrz, umożliwiającym powiększanie lub zmniejszanie przestrzenikomentuje Katarzyna Drabik z firmy Komandor. W przypadku konsument może dokonać wyboru wypełnień drzwi, różnych po obu stronach. Tak więc drzwi oddzielające sypialnie i salon, czy kuchnie i jadalnie mogą być z jednej strony wypełnione płytą, a z drugiej lacobelem, czyli specjalnym rodzaj szkła pokrytego lakierem w różnorodnych kolorach.  Z drugiej strony wypełnienie może być jednolite, ale jednocześnie oryginalne, przykładowo może być to lustro, które optycznie powiększy dzieloną przestrzeń. Zastosowanie szyby mlecznej (zastosowana przykładowo w oddzieleniu przestrzeni kuchenno-spiżarniane.) pozwoli mieć kontrolę nad zawartością spiżarni, a jednocześnie ukryć możliwy nieporządek przed oczyma gości. Kolejną opcją jest wybranie drzwi wyglądem przypominających harmonijkę, które można w każdej chwili złożyć, aby nie zajmowały miejsca. Jest to doskonałe wyjście dla osób lubiących komfort, ład i wygodę.

 

 

Ważne strefy

W każdym mieszkaniu musi się również znaleźć miejsce, w którym możemy odpoczywać, spędzać czas z rodziną lub przyjmować gości. Zaszczyt ten przypada zazwyczaj salonowi. Przestrzeń ta powinna być przestronna, a zarazem przytulna. – Jeśli salon jest połączony z holem lub innym pokojem, możemy sprawić, że główny pokój będzie pełnił nowe funkcję. W połączeniu z jadalnią stworzy miejsce otwarte dla gości, a przypadku połączenia z korytarzem ułatwi łatwe poruszanie się głównymi przejściami – informuje Monika Szczęsny, projektantka firmy Komandor.

 

 

Czytaj również: Koncepcja drzwi bez ościeżnicy

 

 

W niektórych przypadkach sprawdzi się również oddzielenie stref stylowym regałem z książkami, a nawet oryginalnym parawanem. Takie rozwiązanie ma wiele zalet ze względu na budowę. Składa się z kilku połączonych ze sobą części, dzięki czemu można go składać, a co najważniejsze – bardzo łatwo można go przenieść w inne miejsce. Producenci oferuję ogromny wybór tego typu akcesoriów. Wiele pań domu marzy o oddzielnej garderobie. Nie w każdym mieszkaniu jednak jest to możliwe ze względu na ograniczoną przestrzeń. Zdarza się jedna, że wystarczy oddzielić przestrzeń, w którym znajdują się ubrania, od miejsca, w którym śpimy. W tym przypadku najbardziej praktyczne byłoby oddzielenie tych dwóch obszarów szafą, bądź regałem, gdzie znajdują się nasze ubrania.

Źródło: dotpr / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety