Sterowanie oświetleniem w inteligentny sposób

Sterowanie oświetleniem w inteligentny sposób

Systemy inteligentnego zarządzania domem mają wiele funkcji i dają ogromne możliwości. Aby je przybliżyć, przygotowaliśmy cykl artykułów na temat poszczególnych funkcji na przykładzie polskiego systemu SNG firmy Synergia Tech. W pierwszym z nich zajmiemy się funkcjami związanymi z oświetleniem. Czytaj dalej

 

Sterowanie oświetleniem w całym domu w systemie SNG odbywa się poprzez panel dotykowy Touch:me 5,7”, aplikację na iPad'a, przyciski (pstryki) albo przez internet. Mając komputer lub tablet podłączony do internetu możesz sterować światłem w swoim domu z kanapy w salonie lub z dowolnego miejsca na kuli ziemskiej.

 

Czytaj również: Jak dostosować temperaturę do naszych oczekiwań?

 

Włączanie i ściemnianie


Pierwsza, podstawowa funkcja związana z oświetleniem to sterowanie obwodami lamp włącz/wyłącz. Za jednym naciśnięciem guzika możesz włączyć lub wyłączyć pojedyncze źródło światła, światło na wybranym poziomie (piwnica, parter, piętro) lub w konkretnym pomieszczeniu. 

 

System SNG załącza i ściemnia lampy żarowe i halogenowe z transformatorami elektronicznymi o mocy do 210W. Przykłady zastosowania to funkcje:

-        włącz lampę – wyłącz lampę,

-        ściemnij/rozjaśnij lampę,

-        włącz lampę np. na 50 procent intensywności.

 

Do załączania światła można wykorzystać czujniki ruchu. Sprawdza się to, np. na korytarzach, schodach, czy w garderobach.

 

Czytaj również: Regulatory temperatury

 

Sceny świetlne i sekwencje


Scena świetlna pozwala na stworzenie odpowiedniego nastroju za pomocą oświetlenia. System SNG umożliwia tworzenie i wywoływanie scen oświetleniowych za jednym naciśnięciem guzika. Scena oświetleniowa pozwala na sterowanie kilkoma obwodami oświetleniowymi (lamp, kinkietów itp.) jednocześnie. Na przykład wywołujemy scenę TV: wyłączone zostaje oświetlenie sufitowe, kinkiety ściemniają się na 15 % swojej maksymalnej mocy. Dodatkowo do sceny możemy podłączyć inne urządzenia sterowane elektrycznie, np. zamknąć rolety, opuścić ekran lub projektor.

 

 

Inną opcją jest sekwencja oświetleniowa, która polega na zapalaniu się poszczególnych lamp, jedna po drugiej, które po ustalonym czasie same się wyłączą. Sekwencja oświetleniowa pozwala na sterowanie kilkoma obwodami oświetleniowymi w różnym czasie. Ta funkcja może być użyteczna, gdy wprowadzasz samochód do garażu, a potem przechodzisz przez piwnicę do domu. Innym przykładem może być sekwencja wejścia – włącz światło w holu, odczekaj 2 minuty, włącz oświetlenie korytarzy prowadzących do salonu oraz w salonie. Bez twojego udziału zapalają się kolejno odpowiednie światła i same gasną, gdy już przestają być potrzebne.

 

Tutaj także można łączyć funkcje świetlne ze sterowaniem rolet, czujnikami ruchu, systemem alarmowym.

 

Funkcje czasowe


Sterowanie oświetleniem można wykorzystać w funkcjach czasowych. Oświetlenie załączy się i wyłączy o ustalonej przez nas godzinie. Na przykład, ustawiamy system SNG tak, że załączy oświetlenie przed domem o godzinie 20:00 i wyłączy oświetlenie przed domem o godzinie 23:00, kiedy domownicy idą spać.
Godziny załączania i wyłączania można uzależnić od zegara astronomicznego (wschodów i zachodów słońca), np: załącz oświetlenie przed domem, godzinę po zachodzie słońca, wyłącz oświetlenie godzinę przed wschodem słońca.

 

Czytaj również: Sterowniki Trane do Terminali Wody Lodowej z Certyfikacją

 

Współpraca oświetlenia z alarmem


Oświetlenie może współpracować z systemem alarmowym. Możesz ustawić system SNG tak, że gdy zostanie uruchomiony alarm, załączy się oświetlenie w całym domu. W systemie SNG jest przycisk „panika”, który  oprócz zapalenia oświetlenia w całym domu, może także wywoływać alarm.

 

Symulacja obecności


Kolejna zaawansowana funkcja, która wykorzystuje oświetlenie to symulacja obecności. System SNG uczy się zachowań i preferencji domowników w poszczególne dni tygodnia i odtwarza je podczas nieobecności mieszkańców.  Możesz jechać spokojnie na wakacje, bo twój dom jest bezpieczny. O tej funkcji napiszemy więcej w kolejnych artykułach.

 

Źródło: Managerka / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Ile kosztuje budowa domu? Liczba postów: 677 Grupa: Budowa i re... Taka jest prawda, że koszt budowy domu zależy od wielu czynników. Od wielkości domu, różnych rozwiązań jakie chcemy do niego wprowadzić. Myślę, że jednak jak b...
  • hala namiotowa Liczba postów: 17 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy jesteście na etapie poszukiwań skutecznych rozwiązań, to myślę że warto abyście przejrzeli kilka ciekawych opcji w tym zakresie, które również...
  • Automatyczna brama garażowa Liczba postów: 40 Grupa: Budowa i re... Ja sie na tym nie znam ale dużo takich bram widziałam tutaj https://www.systemo.eu/oferta/bramy-gara zowe/. Może akurat i spasuje.
  • Innowacyjne opakowania Liczba postów: 113 Grupa: Budowa i re... Sprawne i skuteczne pakowanie towarów wymaga odpowiedniego sprzętu.Zastanawiam się nad zamówieniem przez sieć takich produktów hurtowo czyli w większej ilości.....
  • Z jakiego prezentu ucieszy się mężczyzna, który lu... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Ja dostałem od żony na urodziny zestaw narzędzi firmy Tech Pro, osobiście jestem bardzo zadowolony a jednocześnie zaskoczony nie sądziłem że bedzie wiedziec jak...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16121 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 169

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >