Zasady skutecznego obrabiania komina

Zasady skutecznego obrabiania komina

Właściwe obróbki kominowe, to element kluczowy, jeśli chodzi o zakończenie prac na dachu. Niestety wiele osób zdaje sobie z tego sprawę po fakcie, widząc cieknącą po kominie wodę. Czytaj dalej

 

 Współcześnie wszelkie prace związane z tak zwaną obróbką kominową stały się zdecydowanie prostsze i przyjemniejsze. Nowe technologie bez wątpienia pomagają w pracy fachowcom.

 

- "Taśmy uszczelniające jak np. Wakaflex Braas stały się powszechnie wykorzystywanym materiałem służącym do  szczelnego połączenia dachówki z elementami przechodzącymi przez połać dachową. Stosując je mamy możliwość wykonania estetycznych połączeń połaci dachu z kominem, lukarną, ogniomurami oraz innymi elementami wystającymi ponad dach. Taśma może dziś swobodnie zastąpić lub uzupełnić w tych miejscach obróbki blacharskie" – mówi Marek Podeszwa, Doradca Techniczny Braas RuppCeramika, marek patronujących programowi Superdekarz.

 

Czytaj również: Dachówka o wyjątkowym wzornictwie

 

Sztuka niełatwa, sztuka ważna

Komin to element, który znajduje się na dachu każdego domu. To także element, który wymaga nie lada wprawy i fachowości, by odpowiednio połączyć go z pokryciem dachu. A jak wiadomo dach i wszystko co z nim związane, to najważniejsze kwestie w przypadku budowy domu.

 

- "O tym, jaki będzie nasz dach, decydujemy już na etapie budowy, ponieważ jego trwałość i funkcjonalność zależy przede wszystkim od materiałów i odpowiedniego montażu. Dach to jedna z tych rzeczy, na której nie należy zbytnio oszczędzać" – mówi Łukasz Budzyński, zdobywca 2 miejsca w II edycji ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.

 

Czytaj również: Czym zabezpieczyć dach na zimę?

 

Jesień i zima, a więc deszcze czy pierwsze śniegi to prawdziwy sprawdzian tego, w jaki sposób i z jaką starannością, zostały przeprowadzone prace związane z obróbką komina. Jeżeli już zauważymy nieprawidłowości, wówczas drobne usterki należy jak najszybciej naprawić. Zaniedbanie naprawy uszkodzonych elementów może z prowadzić do rozszczelnienia pokrycia.

 

– "A nieszczelny dach, to kłopoty w postaci m.in. wilgoci na poddaszu czy zniszczonej z czasem elewacji budynku. Zacznijmy od sprawdzenia, czy obróbki blacharskie nie są poluzowane, czy nie wykruszył się uszczelniający je silikon" – przestrzega Łukasz Budzyński.

 

 

Co, gdzie i po co?

W pracach związanych z uszczelnieniem komina, nieocenioną wręcz rolę odgrywa folia wstępnego krycia. To ona stanowi barierę pomiędzy połączeniem dachu i komina i zapewnia szczelność. Należy pamiętać, by była ona wywinięta na kominie i szczelnie do niego przyklejona za pomocą specjalnej taśmy.

 

- "Zasadą generalną przy  obróbce kominów taśmą Wakaflex Braas jest jej układanie od przodu do tyłu komina. Najpierw zajmujemy się miejscem pod kominem, następnie przystępujemy do klejenia taśmy po bokach komina, aż w końcu za nim. Należy pamiętać, że za kominem podłożem pod taśmę powinna być płyta podpierająca przygotowana przez dekarza na wymiar. W tym newralgicznym miejscu należy skleić dwa, a w razie potrzeby trzy fragmenty taśmy, w taki sposób, by utworzyły szeroki pas sięgający głęboko pod dachówki układane za kominem. Konieczność przygotowania szerszego pasa taśmy może wystąpić również z przodu i po bokach komina" – tłumaczy Marek Podeszwa.

 

Czytaj również: Podstawowe zasady utrzymania szczelnego dachu

 

Warto wiedzieć, że sklejanie Wakaflexu nie stanowi problemu, bo pod niewielkim nawet naciskiem dwa fragmenty wulkanizują się skutecznie. Dzięki więc samospajalnym właściwościom materiału odpada dodatkowe lutowanie, czy też kłopotliwe przyklejanie. Taśma jest bardzo plastyczna, a dzięki wkładce z rozciągliwej siatki aluminiowej dopasowuje się trwale i dokładnie do kształtu dachówki.

 

- "Po bokach komina taśma Wakaflex układana na dachówkach profilowanych powinna kończyć się za falą. Wakaflex w miejscach przejścia z dachówki na komin, czy z płyty na komin nie może być dociskany. W tych miejscach należy pozostawić delikatny łuk, tak aby umożliwić taśmie kompensację ruchów więźby względem komina" – dodaje Marek Podeszwa.

 

Czytaj również: Taśma dekarska w nowych kolorach

 

Cechą wyróżniającą Wakaflex jest jego elastyczność wzdłuż i w poprzek rolki. Cecha ta umożliwia pewne i szczelne obrobienie najtrudniejszych miejsc, czyli narożników komina. Obrobienie komina taśmą to nie koniec pracy. Taśma Wakaflex (i oczywiście każda inna taśma kominowa) wymaga zamocowania tak zwanej listwy kominowej zabezpieczającej jej krawędź przyklejoną do komina. Braas w ofercie ma dwie listwy kominowe.

 

Jedna mocowana na docisk, a druga na wcięcie. Dekarz ma zatem możliwość wybrania listwy odpowiedniej do budowy komina. Wszystkich, dla których estetyka prac dekarskich stanowi dużą wartość, ucieszy zapewne fakt, iż taśma Wakaflex produkowana jest w kilku kolorach: czerwonym, ciemnoczerwonym, ciemnoniebieskim, ciemnozielonym, szarym, brązowym, antracytowym i miedzianym.

 

Źródło: Fama PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 126 Grupa: Firmy budow... Jeżeli rozglądacie się za sprawdzoną firmą, która działa na rynku kruszyw i robi to dobrze to skontaktujcie się z http://eko-logis.com.pl/sprzedaz-kruszyw -i-pi...
  • Rozbiórki Liczba postów: 81 Grupa: Stawiamy śc... Też sobie zapiszę i chętnie skorzystam z takiej opcji, bo niedługo planujemy budowę domu na nowo na działce po rodzicach.
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 226 Grupa: Ogrodzenia... A czy lepszym rozwiązaniem nie będzie jednak materiał typu mur samonośny wykonany z gotowych elementów Gardeo? Myślę, że to niezła propozycja jeżeli zależy Ci n...
  • dachy.wszystko o dachach.opinie Liczba postów: 11 Grupa: Robimy dach Warto wydaje mi się dodatkowo wspomnieć, że wiele ciekawych materiałów na temat wykonania dachu itd. znajdziesz na kanale Youtube Braas także warto do nich zajr...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 301 Grupa: Robimy stro... A co myślicie o takiej firmie polski producent podłóg ? Sprawdzi się? Chodzi mi przede wszystkim o coś solidnego, żeby wytrzymało kilka ładnych lat.
  • Woda w Ogrodzie Liczba postów: 15 Grupa: Ogrody Według mnie takie motywy bardzo fajnie wygladają. Trzeba tylko trochę sie chyba napracować, zeby stworzyć coś wyjątkowego. Widziałam tutaj http://gardenwizja.pl...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19241 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 171

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >