eGain forecasting nowoczesny system regulacji temperatury w budynkach

eGain forecasting nowoczesny system regulacji temperatury w budynkach

Szwedzki system jest wyjątkowy dlatego, że jako jedyny uwzględnia codziennie aktualizowaną prognozę pogody. Dzięki temu pozwala on z wyprzedzeniem przewidzieć, jak skutecznie ogrzać budynek, a jednocześnie zmniejszyć zużycie energii. Czytaj dalej

 

Innowacyjne rozwiązanie powstało przede wszystkim z myślą o budynkach wielorodzinnych. System eGain forecasting™ zadebiutował w Polsce jesienią 2010 roku. Odbiorniki prognozy pogody i rejestratory klimatu zostały już zainstalowane między innymi w spółdzielniach mieszkaniowych w Otwocku, Ożarowie Mazowieckim i Łomży. Użytkownicy systemu redukują zużycie energii średnio o 10%, a korzyści ekonomiczne są proporcjonalne do powierzchni budynku. Analiza temperatur i wilgotności w mieszkaniach pozwala ekspertom energetycznym eGain ustalać słabe punkty instalacji cieplnej budynków. Najlepsze efekty uzyskuje się w wyniku długoterminowej współpracy specjalistów eGain z właścicielami budynków.

 

Jak dostosować optymalne ustawienie grzejnika do własnych potrzeb?

 

Przewaga naszej regulacji prognozowej nad rozwiązaniami tradycyjnymi polega na tym, że my traktujemy budynek kompleksowo. Nie opieramy się jedynie na aktualnych wskazaniach temperatury, ale uwzględniamy także inne istotne parametry pogody oraz własności fizyczne budynku. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie zużycia ciepła i poprawa komfortu termicznegow mieszkaniach. Spadek zużycia energii to oczywiście niższe rachunki, ale też mniejsze zanieczyszczenie środowiska” – mówi Zbigniew Kidawa, Dyrektor Zarządzający eGain Polska.

 

Szczegółowe prognozy pogody (temperatura zewnętrzna, prędkość i kierunek wiatru, nasłonecznienie, opady atmosferyczne) dla systemu eGain opracowuje fińska firma Foreca. Prognozy łącznie z danymi o budynku (usytuowanie, powierzchnia przeszklona, system wentylacji, typ okien) są wykorzystywane jako dane wejściowe systemu eGain, który wylicza tzw. temperaturę równoważną. Jest to najważniejsza wartość, która określa zapotrzebowanie na ciepło dla budynku.

 

 

Serwery eGain komunikują się poprzez sieć GSM z zamontowanym na budynku odbiornikiem prognozy pogody i przynajmniej raz dziennie wysyłają wartości temperatury równoważnej na najbliższe 5 dni. Jednocześnie rejestratory klimatu przesyłają do serwerów zebrane w mieszkaniach dane. Po zainstalowaniu i uruchomieniu systemu można aktywnie monitorować i optymalizować zużycie energii.  Przechowywane są tam również statystyki energetyczne dla budynku. Do stałej dyspozycji klientów są certyfikowani eksperci energetyczni eGain, którzy udzielą porad, pomogą w optymalizacji systemu oraz przygotują analizy i raporty energetyczne.

 

Ciepłe powroty do domu, czyli sterowniki temperatury

 

System regulacji prognozowej może być stosowany w niemal wszystkich budynkach wielorodzinnych, w których ciepło jest dostarczane poprzez system wodny, budynek jest włączony do sieci ciepłowniczej, regulator węzła cieplnego jest połączony z czujnikiem temperatury zewnętrznej, okna mają dobry standard oraz oczekiwana jest stabilna temperatura wewnątrz pomieszczeń. System jest bardzo łatwy w instalacji i nie wymaga konserwacji.

 

Stosowanie systemu regulacji prognozowej nie wymaga zmian w istniejącej automatyce węzła cieplnego i jest uzupełnieniem do automatyki takich producentów jak: Samson, Danfoss, Honeywell, Siemens, TAC itp. Obecnie w Europie istnieje ponad 2 000 budynków objętych systemem regulacji prognozowej (Szwecja, Finlandia, Dania, Estonia, Holandia, a ostatnio również Polska).

 

Źródło: Weber Shandwick / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17358 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 251

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >