Czy zapewnić odpowiednią wentylacje pomieszczeń?

Czy zapewnić odpowiednią wentylacje pomieszczeń?

W budynkach wyposażonych w stolarkę okienną sprzed kilku lat świeże powietrze dociera do wnętrza poprzez nieszczelności. Niestety wiąże się to również ze stratami ciepła, dlatego okna produkowane obecnie są niemal hermetyczne, co ogranicza lub całkowicie uniemożliwia wentylację. Czytaj dalej

 

- Chcąc zapewnić odpowiedni przepływ powietrza w takich warunkach, warto zamontować nawiewniki, czyli niewielkie urządzenia, które pozwalają go kontrolować. Można je instalować zarówno w nowej, jak i wcześniej wstawionej stolarce, bez względu na to, czy jest wykonana z drewna, czy z PVC – mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA.

 

Czytaj również: Przygotowanie okien do zimy

 

Oznaki nieprawidłowej wentylacji

 

Tlen wykorzystywany jest nie tylko przez domowników, ale również przez urządzenia takie jak: kuchenki, piecyki czy kominki, w których zachodzi proces spalania. W efekcie tych procesów tworzą się w powietrzu dwutlenek węgla oraz para wodna, która powstaje też podczas gotowania czy kąpieli.

 

Duża zawartość wilgoci w pomieszczeniu w pierwszej kolejności objawia się parowaniem szyb od wewnątrz. Z czasem skutkuje również rozwojem pleśni oraz grzybów. Z kolei oznaką niskiej zawartości tlenu może być złe samopoczucie, apatia czy bóle głowy.

 

Czytaj również: Okna przystosowane dla osób starszych i niepełnosprawnych

 

Wybieramy nawiewnik do okna

 

Wymianę powietrza można zapewnić otwierając okna kilka razy dziennie. Powoduje to jednak, że ciepło ucieka z pomieszczenia, a wysokość rachunków za ogrzewanie rośnie. Czasem otwarte okno zostawiane jest również podczas nieobecności lokatorów, co stanowi pokusę dla złodziei. Aby uniknąć takich sytuacji warto rozważyć montaż nawiewników. Obecnie możemy wybierać spośród szerokiej oferty - od najprostszych modeli manualnych po bardziej zaawansowane - automatyczne.

 

 

Nawiewniki automatyczne działają w oparciu o pomiar wilgotności we wnętrzu. Jeśli jej stężenie w pomieszczeniu jest wysokie, nawiewnik otwiera się szerzej zapewniając intensywniejszą wentylację. Jeśli jest niskie przepływ powietrza jest zmniejszany. Tańszym rozwiązaniem są jednak modele, które regulujemy ręcznie – mówi Głuszcz z MS więcej niż OKNA.

 

Bardzo istotną kwestią jest odpowiednie rozmieszczenie nawiewników, które powinno być indywidualnie dostosowywane do każdego obiektu. W tym celu należy wziąć pod uwagę rozkład pomieszczeń, ich liczbę oraz funkcję. Każde z nich w zależności od metrażu i przeznaczenia wymaga innego przepływu powietrza. W praktyce oznacza to, że w mieszkaniu dwupokojowym z reguły instaluje się co najmniej 2 nawiewniki – po jednym w każdym z pomieszczeń. Po szczegółowe informacje należy jednak zwracać się do sprzedawców okien bądź specjalistów budowlanych, którzy właściwie nam doradzą.

 

Źródło: Inplus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18061 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 956

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >