Dach z blachodachówki

Dach z blachodachówki

Balchodawchówki w ostatnim czasie stały się jednym z popularniejszych pokryć dachowych stasowanych w budownictwie. Obecnie oferta producentów zadziwia szeroką gamą kolorystyczną oraz różnorodnymi wzorami. Czytaj dalej


Struktura blachodachówki składa się z części nośnej tzw. rdzenia, którą stanowi najczęściej walcowana stal, bądź aluminium. Blachy profilowane zabezpieczane są ocynkiem, lakierami akrylowymi, poliestrowo-silikonowymi, polifluorowinylidonowymi, albo opatentowanymi powłokami ochronnymi.

Pokrycia z blachodachówki są stosunkowo tanim rozwiązaniem, chodź w przypadku dachów bardziej skomplikowanych, o licznych skosach gdzie połacie przenikają się można już podważyć ten atut. Powstaje tam duża ilość zbędnych „spadów” które znacznie podwyższają koszt inwestycji. W takim przypadku najlepiej wybierać firmę która oferuje blachę pod konkretne wymiary danej połaci dachowej.

Blachy wyróżniają stosunkową lekkością oraz dużymi formatami arkuszy co wpływa na dobrą szczelność pokrycia dachowego oraz pozwala na krycia połaci o dowolnym kącie nachylenia. Za minimalny spadek przyjmuje się ok. 15°

Wybór pokrycia z blachodachówki na etapie projektowania pozwoli zmniejszyć w późniejszym etapie inwestycji koszty związane z wykonaniem więźby dachowej. Przekroje materiałów konstrukcyjnych więźby mogą być mniejsze niż w przypadku tych pod dachówki ceramiczne bądź cementowe.

Pod pokrycia z blachy nie trzeba także robić pełnego deskowania jak w przypadku pokryć bitumicznych co dodatkowo obniża koszty przedsięwzięcia. W tym przypadku bezpośrednio na krokwie mocuje się specjalną membranę dachową bądź folie paraizolacyjną, następnie wzdłuż krokiew kontrałty, następnie łaty do których mocowane są arkusze blachy.

W przypadku obróbki blachy nie należy do tego celu używać szlifierek kątowych gdyż uszkadzają one jej powłokę. Uszkodzona balcha szybko ulega korozji. Jeśli jednak zdarzy się że zostanie ona zarysowana należy niezwłocznie zabezpieczyć ją farbą zaprawkową w kolorze danego pokrycia. 

Baslchodachówki przykręca się ocynkowanymi wkrętami typu „Farmer” ze specjalnymi gumowymi uszczelkami.

 

Powiększ

 

 

Czytaj również: Czym pokryć dach? Rodzaje dachówek i płytek dachowych dostępnych na rynku

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18322 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 107

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >