Jak samemu poradzić sobie z pomalowaniem elewacji?

Jak samemu poradzić sobie z pomalowaniem elewacji?

Samodzielnie pomalowanie fasady domu nie jest trudne, jeśli zaopatrzymy się w odpowiednie narzędzia i produkty. Należy także pamiętać o kilku praktycznych zasadach. Czytaj dalej

 

Oto kilka wskazówek, które mogą przydać się podczas prac malarskich na elewacji.

 

Czytaj również: Prawidłowe malowanie elewacji

 

Na początek: Dobra farba

Przygotowania do malowania ścian zewnętrznych powinniśmy oczywiście rozpocząć od zakupu dobrej farby elewacyjnej. Najważniejszym kryterium jej wyboru są parametry techniczne. Fasady poddawane są długotrwałej ekspozycji na trudne, a niekiedy ekstremalne warunki zewnętrzne. Dlatego farba zewnętrzna powinna charakteryzować się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych, niską nasiąkliwością i dobrą paroprzepuszczalnością (czyli musi zapewniać  prawidłowe oddychanie ścian). Wymagania te idealnie spełnia m.in. akrylowa farba fasadowa Bondex Elewacja. Jest ona dostępna w kolorach standardowych jak i w bazie umożliwiającej  uzyskanie z mieszalnika ponad 1700 kolorów.

 

 

Jaki kolor na elewację?

Poza rodzajem produktu musimy wybrać również kolor ścian. Wbrew pozorom nie jest to pole dla nieskrępowanej fantazji. Dobór barwy farby powinien uwzględniać kompozycję kolorystyczną i estetyczną najbliższej okolicy – zarówno sąsiadujących budynków, jak i elementów środowiska naturalnego. Wybitnie niepasujący do nich kolor elewacji, mógłby oszpecić otoczenie. Dlatego starajmy się wybrać kolor fasady tak, aby dobrze komponował się z okolicą.

 

Czytaj również: Jak dbać o detale architektoniczne?


Przy wyborze barwy nie zapominamy o słońcu: Na dużych powierzchniach małych budynków, najlepiej zastosować jasne i pastelowe barwy, które będą odbijać promienie słoneczne. Pozwoli to uniknąć nadmiernego nagrzewania elewacji, czego skutkiem są naprężenia powierzchni, a w konsekwencji pękanie, zwłaszcza tynków cienkowarstwowych. Jasna elewacja optycznie powiększy także bryłę budynku – wyjaśnia Błażej Bierczyński, ekspert marki Bondex. Kolory ciemniejsze i ciepłe dobrze służą do ozdabiania wnęk i detali, które chcielibyśmy wyeksponować (takich jak np. gzymsy, filary, wiatrołapy). Mogą być także cennym elementem kompozycji fasad o większej powierzchni, które w przypadku zastosowania optycznie powiększających barw mogłyby sprawiać wrażenie przewymiarowanych.

 

 

Przydatne akcesoria malarskieDo malowania elewacji wykorzystać każdą metodę nakładania farby czyli zarówno pędzel, wałek, jak natrysk. W przypadku malowania domu jednorodzinnego najefektywniejszym i zarazem najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie wałek. Ważne, aby jego włosie było krótkie i miękkie, gdyż zapewni to gładkość powłoki. Z pewnością pomocny okaże się również przedłużacz teleskopowy. Nie zapominajmy jednak całkowicie o pędzlach – przydadzą się one do wykańczania trudno dostępnych miejsc oraz kątów, np. przy oknach czy drzwiach.

 

O czym pamiętać przed rozpoczęciem prac?

Przystępując do prac na elewacji, pamiętajmy o właściwym i stabilnym rusztowaniu. Musi być ono wystarczająco duże, aby możliwe było pokrycie farbą całej powierzchni ściany w jednym cyklu. Małe rusztowania, które należałoby przestawiać, nie zdadzą egzaminu. Malując ściany zewnętrzne, musimy bowiem pamiętać o zmieniających się warunkach wysychania. Z tego względu zalecane jest nie przerywanie malowania (nieuniknione w przypadku konieczności każdorazowego montażu małego rusztowania na kolejnych odcinkach ściany), gdyż mogłoby to skutkować nieestetycznymi przebarwieniami.

 


Nie zapominajmy również o odpowiednich warunkach atmosferycznych: Nie powinniśmy malować zarówno ścian zbyt nasłonecznionych, jak i zbyt zimnych. Temperatura w czasie malowania powinna mieścić się w przedziale od 5 do 35 stopni Celsjusza. Dlatego przed rozpoczęciem prac, warto sprawdzić prognozę pogody. Dodatkowo w celu zmniejszenia wpływu niekorzystnych warunków atmosferycznych zalecane jest stosowanie na rusztowaniach siatek osłonowych – mówi ekspert marki Bondex. Na koniec pamiętajmy także o zabezpieczeniu (np. folią) najbliższego otoczenia domu i tych elementów elewacji, które nie będą malowane, a także o  zabezpieczeniu terenu przed osobami postronnymi.

 

 

Ocena stanu podłoża i jego przygotowanie

Tynk, na który nałożona ma zostać farba elewacyjna, musi być suchy, czysty, odpylony i odtłuszczony. Jeżeli zawiera cement i wapno, należy pamiętać o 28-dniowym czasie karbonizacji. Stan podłoża sprawdzamy taśmą klejącą. Jeśli po oderwaniu jest czysta, podłoże jest mocne. Słabe i chłonne podłoża gruntujemy (np. za pomocą Podkładu Gruntującego marki Bondex), aby je wzmocnić, a zarazem zmniejszyć ich chłonność.

 

Właściwe malowanie

Przed rozpoczęciem prac farbę powinniśmy dokładnie wymieszać, a w razie potrzeby również rozcieńczyć. Najlepiej nakładać ją od góry i systematycznie przesuwać się ku dołowi ściany. Jeśli używamy wałka, optymalne efekty uzyskamy, malując pasy o szerokości 1 metra i długości około 0,5 metra. Aby uniknąć różnic w kolorze, powinniśmy całą ścinę pokryć w jednym cyklu. Przerwy róbmy w miejscach najmniej widocznych: w załomach, wzdłuż rynny itp. Dzięki temu miejsca łączenia nie będą zbyt widoczne.

 


Liczba nakładanych warstw farby powinna być zgodna z zaleceniami producenta – najczęściej należy nanieść produkt dwukrotnie, aby uzyskać właściwy efekt. Większość emulsji zewnętrznych potrzebuje około 24 godzin do pełnego utwardzenia, ale przy optymalnych warunkach pogodowych kolejna warstwę farby można nałożyć już po kilku godzinach. Po zakończeniu prac nie zapominajmy o dokładnym umyciu narzędzi malarskich oraz usunięciu elementów zabezpieczających i rusztowania.

 

Źródło: Royal Brand / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Czas na remont Liczba postów: 112 Grupa: Budowa i re... Przy okazji remontu potrzebny mi dobry klej do drewna i metalu. Jest taki, który moglibyście mi polecić? Już jakiś czas szukam i nie mogę znaleźć. A z jakimi pr...
  • Jakie szambo? Liczba postów: 30 Grupa: Moja budowa Akurat jest to bardzo ważny wybór ale ja chcę jeszcze powiedzieć, że także niezwykle ważną opcją jest to aby wiedzieć także jak można wypompowywać wodę z szamba...
  • Jakie efekty daje ozonowanie pomieszczeń? Liczba postów: 18 Grupa: Budowa i re... Każdemu kto poszukuje specjalistów działających w zakresie ozonowania i dezynfekcji polecam kontakt z https://insiemepolska.pl/
  • Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja Liczba postów: 132 Grupa: Firmy budow... Z własnego doświadczenia mogę polecić usługi firmy https://insiemepolska.pl/. Świadczą usługi dezynfekcji wszelkiego rodzaju pomieszczeń magazynowych, biurowych...
  • Jak zdobyć maszyny budowlane? Liczba postów: 475 Grupa: Budowa i re... W tym temacie śmiało możecie skorzystać z oferty jaka posiada firma http://www.koptech.com.pl/.

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18332 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 117

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >