Jak wygląda branża dźwigowa?

Jak wygląda branża dźwigowa?

Rok 2013 w branży dźwigowej to wciąż wysoki wskaźnik instalacji nowych urządzeń, pomimo niewielkiego spadku w porównaniu z rokiem poprzednim. Zdaniem ekspertów mniejsza sprzedaż może mieć związek z kryzysem, który dotknął między innymi branżę budowlaną w ostatnich latach. Czytaj dalej

 

Stopniowy wzrost liczby nowo instalowanych w Polsce dźwigów osobowych jest widoczny od 2005 roku, czyli od wejścia Polski do Unii Europejskiej. W tym czasie liczba nowych wind uległa podwojeniu. W roku 2013 zainstalowano 5196 urządzeń, z czego prawie 3000 to nowoczesne dźwigi bez maszynowni. 4088 zainstalowanych w ubiegłym roku wind to urządzenia o napędzie elektrycznym, które dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań znacznie zmniejszają zużycie energii.


Pomimo mniejszej liczby zamówień z sektora deweloperskiego, branżę dźwigową napędzają obecnie inwestycje infrastrukturalne. Powstają nowe biurowce i centra handlowe, a w dużych miastach przeprowadza się kolejne modernizacje obiektów użyteczności publicznej, dworców itp.

 

Czytaj również: Romantyczny klimat w inteligentnym domu

 


 

Rozwój infrastruktury to jeden z wielu czynników, które mają realny wpływ na wyeliminowanie problemów,  z jakimi - pomimo dobrych wyników - spotyka się branża dźwigowa. Jak podkreśla Tadeusz Popielas, sekretarz generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Dźwigów, duże znaczenie ma tu modernizacja dźwigów zainstalowanych w latach 1970-1990.


- Takich urządzeń jest obecnie ok. 40 tys. Jednakże do realizacji szerokiego programu modernizacji tych dźwigów niezbędne jest wprowadzenie pewnych uregulowań prawnych – podkreśla Popielas. Ich brak sprawia, że część właścicieli nieruchomości, zarządców oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych tego typu działania znacznie przesuwa w czasie. Jednak już teraz wiele podmiotów we własnym zakresie modernizuje wiekowe windy, co pozwala przypuszczać, że w nadchodzących latach takich inwestycji będzie coraz więcej.

 

Czytaj również: Domowa stacja pogody

 


 

Eksperci, m.in. szwajcarskiego Schindlera - lidera w branży dźwigowej, są przekonani, że w najbliższych latach czeka nas stopniowy wzrost wartości rynku modernizacji również dlatego, że dźwigi wysokiego ryzyka powinny zostać wymienione do 2028 roku.

Dalszy rozwój inwestycji infrastrukturalnych oraz nowe inwestycje mieszkaniowe z pewnością wpłyną pozytywnie na wyniki branży dźwigowej. Zwłaszcza, że obecnie większość deweloperów traktuje windę jako standard, nawet w budynkach dwupiętrowych.


- Jest też spore prawdopodobieństwo, że wejście w życie programu rządowego  "Mieszkanie dla młodych"  spowoduje ożywienie w branży mieszkaniowej, a tym samym wzrost sprzedaży nowych dźwigów – zaznacza Tadeusz Popielas. - Mając do wyboru budynek, w którym jest winda i taki, w którym jej nie ma, chętniej wybierzemy ten pierwszy. Jest to szczególnie istotne nie tylko dla osób niepełnosprawnych czy starszych, ale także dla kobiet w ciąży czy rodzin z małymi dziećmi – zaznacza.

 

Czytaj również: Uniwersalne napędy do bram

 


 

Również inwestycje firm dźwigowych potwierdzają, że spodziewają się one wzrostu zamówień w nadchodzących latach. Dla przykładu koncern Schindler w 2014 roku sfinalizuje budowę aż 6 fabryk na trzech kontynentach –  w Europie, Ameryce i Azji.  


Duże znaczenie dla rozwoju branży dźwigowej ma także szkolenie wyspecjalizowanej kadry pracowniczej. Jak podkreśla Tadeusz Popielas, specjaliści w zakresie montażu, modernizacji i konserwacji wind już teraz są bardzo poszukiwani. W przypadku wejścia w życie obowiązku modernizacji starszych dźwigów zapotrzebowanie na tego typu kadrę jeszcze się zwiększy. Brak państwowego systemu szkolenia branży sprawił, że nasze stowarzyszenie od 9 lat prowadzi program edukacji w tym zakresie, którego celem jest podniesienie jakości kształcenia zawodowego w taki sposób, aby spełniało ono oczekiwania pracodawców z branży dźwigowej – dodaje Popielas.

Źródło: Core PR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19207 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 324

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >