Jak wykorzystać miedź w budownictwie?

Jak wykorzystać miedź w budownictwie?

Okres jej eksploatacji to 100 lat, w pełni poddaje się recyklingowi, a pod wpływem pogody zmienia barwę. Miedź, bo o niej mowa, jest metalem, który co raz częściej stosuje się w budownictwie i architekturze.

 

Miedź i stopy miedzi (mosiądz i brąz) od wieków wykorzystuje się do wyrobu ozdób oraz elementów dekoracji budynków. Pod wpływem czynników atmosferycznych miedziane pokrycia dachowe czy okładziny elewacyjne ulegają procesowi naturalnego starzenia się i zmieniają barwę z czerwono-różowej poprzez brunatną do niebieskawej bądź zielonkawej.

 

 

Zastosowania architektoniczne

 Blachę miedzianą można stosować na dachy i elewacje budynków jako osłonę odporną na wpływ pogody, a także we wnętrzach. W odróżnieniu od innych metali miedź i jej stopy występują w szerokiej gamie kolorystycznej:

 

- Miedź jasna to najpopularniejsza odmiana miedzi o barwie czerwono-różowej;

 

- Miedź oksydowana ma kolor brunatny;

 

- Miedź patynowana jest niebiesko-zielona;

 

- Mosiądz jest stopem miedzi i cynku znanym z barwy złotawej, która z upływem czasu zmienia się stopniowo przechodząc w kolor ciemnobrązowy;

 

- Brąz jest stopem miedzi i cyny o ciepłej, czerwonawej barwie, która z czasem przechodzi w ciemny brąz;

 

- Dostępny jest także stop miedzi z aluminium, który zachowuje złotawy odcień przez cały czas.

 

 

Właściwości przeciwdrobnoustrojowe

Miedź jest materiałem posiadającym właściwości przeciwdrobnoustrojowe, co oznacza, że ze swojej powierzchni skutecznie eliminuje bakterie, wirusy i grzyby. Te same właściwości posiadają popularne stopy miedzi, w tym mosiądze i brązy. W rezultacie powierzchnie dotykowe w domu (blaty kuchenne, poręcze, klamki i płytki do popychania drzwi, armatura łazienkowa i toaletowa, w tym krany, uchwyty pomocnicze czy deski klozetowe) wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej uniemożliwiają bakteriom i wirusom rozwój. Od czasów starożytnych na całym świecie stosowano miedź jako materiał o właściwościach higienicznych. Dziś liczne badania laboratoryjne i próby kliniczne potwierdzają skuteczność miedzi w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi, a miedź przeciwdrobnoustrojową wykorzystuje się w produkcji powierzchni dotykowych, których zadaniem jest zapobieganie infekcjom. Przeciwdrobnoustrojowe właściwości miedzi są jej nieodłączną cechą, która nie zmienia się nawet wtedy, gdy na wyrobach z miedzi pojawią się zadrapania.

 

 

Instalacje rurowe

Miedź jest idealnym materiałem do zastosowania w instalacjach: ciepłej i zimnej wody użytkowej, centralnego ogrzewania, gazowych, solarnych, układach grzewczych, przeciwpożarowych czy instalacjach tryskaczowych. Ankiety przeprowadzone wśród instalatorów pokazują, że w porównaniu z tworzywami sztucznymi miedź jest lepiej oceniana pod względem:

 

- niezawodności,

 

- dostępnej gamy wyrobów,

 

- trwałości,

 

- sprawdzonej technologii,

 

- odporności na ciepło, ciśnienie i ogień,

 

- prędkość przepływu medium,

 

- możliwości recyclingu.  

 

Instalatorzy wskazali, że najważniejszym kryterium doboru materiału instalacyjnego jest niezawodność, a pod tym względem miedź zdecydowanie przewyższa tworzywa sztuczne. Doświadczenia eksploatacyjne potwierdzają, że miedź jest jednym z najbardziej niezawodnych materiałów stosowany w instalacjach.  

 

 

Źródło: Profile / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18322 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 97

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >