Jakie ogrzewanie w domu?

Jakie ogrzewanie w domu?

Na wybór ogrzewania w naszym domu wpływa wiele czynników, między innymi rodzaj pomieszczeń , ile czasu w nich przybywamy, jaką temperaturę chcemy uzyskać oraz możliwości techniczne i co najważniejsze od finansów właściciela. Przy wyborze ogrzewania pomocy będzie projektant, który weźmie pod uwagę wysokie możliwości techniczne i zaproponuje nam najbardziej odpowiedni rodzaj ogrzewania. Czytaj dalej

 

Do paliw stałych zaliczamy: węgiel, drewno, biomasę, ekogroszek, miał.

 

Ogrzewanie węglem jest w miarę tanim systemem grzewczym. Zakup węgla nie jest aż taki wysoki, co jest bardzo dużym plusem. Jednak są i minusy tego dosyć często stosowanego ogrzewania. Przede wszystkim sposób dozowania. Wymaga on częstego chodzenia do pieca i dorzucania opału, aby utrzymać odpowiednią temperaturę, należy tez zapewnić miejsce, gdzie będziemy składować opał (musi on być suchy). Mokry węgiel źle się pali i negatywnie wpływa na pracę kotła. Jeżeli zastosujemy nowoczesny kocioł, to obsługa jest bardziej komfortowa a wydajność większa.

 

Łatwy dostęp do drewna sprawia, że jest to paliwo równie popularne , jak węgiel. Chętnie sięgamy po drewno, gdyż jest paliwem ekologicznym. Jeżeli zdecydujemy się na takie źródło ciepła, to pamiętać należy o tym, ze najlepiej spala się drewno suche, sezonowane 2-3 lata. Jest wtedy niestety droższe a jeżeli sami będziemy suszyć , to musimy stworzyć odpowiednie do tego warunki. Drewno suszymy w przewiewnym miejscu zabezpieczonym przed działaniem deszczu czy śniegu. Paląc drewnem należy liczyć się z ciągłym donoszeniem tego paliwa do solanu i w związku z tym mniejszym lub większym bałaganem jednak plusem kominka w pokoju może być jego walor estetyczny, który niewątpliwie cieszy oko.

 

Biomasa to pozostałości po żniwach dostępnych jako pelt czy tez brykiet, granulat lub pył drzewny. Ogrzewanie biomasą wymaga zmagazynowania odpowiedniej ilości materiału opałowego na okres grzewczy. Koszt zakupu podajników sprawia ,że ogrzewanie to nie należy do najtańszych. Ten typ paliwa pozostawia po sobie małą ilość popiołu, który często wykorzystuje się jako nawóz. Biomasa również należy do paliw ekologicznych.

 

 

 

Czytaj również: Nowa pompa ciepła do zadań specjalnych

 

Obecnie najpopularniejszym na rynku jest ogrzewanie ekogroszkiem lub miałem. Ekogroszek jest w miarę tani, dobry jakościowo i prosty w dozowaniu. W marketach ekogroszek czy miał można kupować na bieżąco w okresie grzewczym i jest on pakowany w worki, które są prostym rozwiązaniem, nie wymaga specjalnego transportu a i dozowanie jest proste. Aby ułatwić sobie życie warto zainwestować i kupić piec z podajnikiem. Wtedy wystarczy piec tylko doglądać i co jakiś czas uzupełnić ekogroszek w podajniku.

 

Gaz ziemny to bardzo „wygodny” rodzaj paliwa. Nie wymaga obsługi przez domowników. Wystarczy zamontować czujnik, odpowiednio go zaprogramować i piec sam pracuje. Stosując gaz ziemny nie trzeba posiadać miejsca na opał, martwić się o popiół a miejsce, gdzie jest piec pozostaje czyste i bez specyficznych zapachów. Gaz ziemny jest zdecydowanie tańszy niż olej opałowy i ma szerokie zastosowanie, gdyż możemy go wykorzystać również do podłączenia kuchenki gazowej. Bardzo ważne jest przy korzystaniu z kotłów gazowych, aby co roku wezwać serwis, który wykona przegląd, który wpływa na poczucie bezpieczeństwa i pracę pieca. Ze względu na rosnące ceny gazu , jakie były w ostatnich latach, właściciele domów i mieszkań rezygnują z tego rodzaju paliwa.

 

Zaletami ogrzewania gazem płynnym są: niewielki koszt przyłącza i zbiornika. Porównując cenę gazu ziemnego i płynnego, to gaz płynny wypada dużo drożej . Dlatego nie poleca się go jako docelowe ogrzewanie domu. Jeżeli jednak konieczne jest zastosowanie gazu ziemnego, chociaż jako ogrzewanie tymczasowe, to potem przechodząc na gaz ziemny w piecu należy wymienić tylko dyszę, o czym możemy się nie dowiedzieć od sprzedawcy piecy. Zbiorniki na gaz umieszczane są zgodnie z prawem budowlanym na zewnątrz budynku. Taki zbiornik może być wkopany w ziemię lub stać na powierzchni . Dodatkowo należy zakupić kocioł, który będzie zabezpieczał przed wybuchem lub pożarem.

 

Olej opałowy był tani i popularny wiele lat temu. Niska cena za paliwo, skłoniła wielu użytkowników domów do zmiany pieca z tradycyjnego węglowego na piec olejowy. Olej należy uzupełniać chociaż raz w roku, poza tym grzanie olejem jest czyste i bezobsługowe. Cena oleju opalowego zależy od zmiennych cen ropy na świecie, dlatego w obecnych czasach mało kto decyduje się na montaż takiego ogrzewania w swoim domu.

 

Ogrzewanie elektryczne charakteryzuje prosta instalacja, niski koszt ogrzewania podłogowego, brak spalin oraz brak ryzyka wybuchu. Ogrzewanie elektryczne to wysoki koszt zakupu pompy ciepła oraz jej instalacji, droga eksploatacja przede wszystkich w domach nieocieplonych lub słabo ocieplonych. Ogrzewanie elektryczne najlepiej reaguje na potrzeby mieszkańców oraz na zapotrzebowanie ciepła.

 

Czytaj również: Designerski podgrzewacz wody

 

Ekologicznie – kolektory słoneczne


Kolektory słoneczne są ekologiczne ponieważ zmniejszają emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Zazwyczaj taka instalacja jest uzupełnieniem lub dodatkiem do podstawowego ogrzewania. Solary pełnią funkcję dodatkową lub wspomagającą ze względu na to , iż ich wydajność zależy od ilości dni słonecznych i ustawienia paneli w stosunku do promieni słonecznych. W taki sposób możemy obniżyć opłaty za ogrzewanie domu nawet o połowę.

 

Dzięki temu rodzajowi ogrzewania domu obniżamy koszty ogrzewania oraz zmniejszamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Kolektory słoneczne nie stanowią pełnego systemu grzewczego, lecz są wykorzystywane do wspierania podstawowego ogrzewania, np. na paliwo stałe. Wydajność tego systemu zależy od ilości słonecznych dni w roku i ekspozycji paneli na promienie słoneczne.

 

Wybierając rodzaj ogrzewania pamiętajmy aby było tanio i wygodne w obsłudze dla mieszkańców.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Usługi Hydrauliczne i Gazowe Dariusz Wyrzykowski oferującą usługi hydrauliczne i gazowe na terenie Warszawy.


Źródło: Usługi Hydrauliczne i Gazowe Dariusz Wyrzykowski / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 374 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 197 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19173 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 161

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >