Jakie okna wybrać do swojego domu? Na jakie elementy należy zwrócić uwagę

Jakie okna wybrać do swojego domu? Na jakie elementy należy zwrócić uwagę

Drewniane czy wykonane z PCV? Prostokątne czy nietypowe? Nowoczesne czy w stylu retro? Z jak największą powierzchnią szklaną? Jedno czy wielokomorowe? Z jakim współczynnikiem przenikania ciepła i przepuszczalności energii słonecznej? Czytaj dalej

 

 Energooszczędne, aktywne czy może pasywne? Jakie okna wybrać? Odpowiedzi znajdziecie w naszym poradniku.

 

Wybór okien a projekt, działka i okolica

Na koszt budowy domu w bardzo dużym stopniu wpływa rodzaj dachu, elewacji i stolarki, więc tak naprawdę o tym, jakie okna wybrać, powinniśmy decydować już podczas oglądania projektów architektonicznych. Wtedy właśnie trzeba zastanowić się nad tym, jaki styl domu najbardziej nam odpowiada, jak będzie kształtował się rozkład pomieszczeń w stosunku do stron świata, czy chcemy posiadać poddasze oraz taras. Oczywiście na tym etapie nie musimy jeszcze wiedzieć, jakiego producenta i model okien wybierzemy, ale powinniśmy oszacować koszty, które planujemy wydać na stolarkę okienną i drzwiową, a będą one stanowić ok. 7% kosztów całej budowy domu. Pamiętajmy przy tym, że lepiej oszczędzić na typie niż jakości okien. Na jakie elementy projektu architektonicznego zwrócić uwagę, by móc właściwie oszacować koszty?

 

– "Bardzo dużo zależy od stylu domu. Najczęściej wybieranymi oknami są te prezentujące się nowocześnie. Jeśli jednak decydujemy się na dom w stylu retro, to musimy liczyć się z wyższym kosztem stolarki, ponieważ prawdopodobnie będą to okna wielodziałowe, być może zdobione szprosami. Podczas sporządzania kosztorysu stolarki baczną uwagę należy zwrócić na to, czy zamierzamy zbudować dom z poddaszem użytkowym. Pomimo nieustannego rozwoju technologii istnieją pewne ograniczenia, np. na poddaszu mogą być wstawione okna PCV tylko prostokątne. Okna dachowe o nietypowych kształtach muszą być wykonane z drewna" – wyjaśnia Tomasz Nowicki z Eko Plast Kraków.

 

Czytaj również: Okna do modernistycznych domów

 

Wybierając projekt domu i dostosowując go do możliwości działki, pamiętajmy, że komfort mieszkania w bardzo dużym stopniu zależy od okien. Salon, gabinet czy jadalnia wymagają innych okien niż kuchnia czy sypialnia. Jeśli będziemy musieli pójść na kompromis i np. umieścić gabinet po północnej stronie, to postarajmy się, aby znajdowały się w nim duże okna o wysokim współczynniku przepuszczalności energii słonecznej. Z kolei, jeśli okna z naszego salonu wychodzą na południe i w dodatku są one bardzo duże, to współczynnik przepuszczalności energii słonecznej może być niższy, dzięki czemu salon nie będzie nadmiernie nagrzewał się w lecie. Na wybór okien wpływać powinna również okolica, w której budujemy dom. Jeżeli będziemy mieszkać w miejscu, gdzie jest duży hałas, to priorytetem powinna być wysoka izolacja akustyczna okna. Natomiast w cichej, ale odludnej okolicy warto zdecydować się na okna antywłamaniowe. 

 

Drewniane czy PCV?

Jeśli wybraliśmy już projekt architektoniczny lub wymieniamy okna w domu, to na pewno będziemy zastanawiać się nad jedną z głównych kwestii – czy wybrać okna drewniane, czy z PCV. Oba rodzaje okien mają swoje zalety. Bardziej popularne i tańsze są okna z PCV. Jednak cena to nie jedyny ich walor. Okna z PCV – w odróżnieniu od drewnianych – nie wymagają konserwacji, wystarczy samo mycie, by pozostały w niezmienionym stanie przez kilkadziesiąt lat. Okien z PCV nie musimy specjalnie zabezpieczać, nawet jeśli znajdują się w wilgotnych pomieszczeniach, czyli np. w łazience. Nadmierna wilgoć szkodzi natomiast drewnu, przez co może się ono wypaczyć i dlatego wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią. Ponadto okna z PCV są zdecydowanie lżejsze niż okna drewniane. Z kolei okna drewniane lepiej współpracują z elementami drewnianymi domu, czyli np. więźbą dachową. Ten typ okien polecić należy również osobom, dla których jedną z najważniejszych cech domu jest specyficzny mikroklimat uzyskany dzięki „oddychaniu drewna”.

 

Czytaj również: Każdy szczegół ma znaczenie- parapety okienne

 

Podczas wyboru okien drewnianych trzeba jednak bardzo dużą uwagę zwrócić na to, czy materiały są rzeczywiście najlepszej jakości, a wykonanie odznacza się wysoką precyzją. W innym przypadku – nasze okna mogą nie spełniać swoich funkcji, ponieważ wypaczą się, a wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak kupić nowe. Zarówno w oknach drewnianych, jak i tych wykonanych z PCV można zastosować systemy antywłamaniowe. Również stabilność obu rodzajów okien jest podobna. Okna drewniane są niejako sztywne z natury, a te z PCV można dodatkowo wzmocnić poprzez stalowe profile. Jednak wybór pomiędzy oknami drewniany a zrobionymi z PCV jest chyba najłatwiejszym. Dużo trudniej podjąć decyzję, jeśli bierzemy pod uwagę parametry okien.

 

Najważniejsze parametry okien

Podczas szukania odpowiedzi na pytanie o to, jakie okna wybrać, musimy wziąć pod uwagę współczynnik przenikania ciepła oznaczany skrótem U. Warto wiedzieć, że dobór przenikalności cieplnej musi być uzależniony od strefy klimatycznej, w której budujemy dom, a w Polsce wyróżniono pięć takich stref. Im niższy współczynnik, tym bardziej szczelne okno. Informację o współczynniku przenikania ciepła znajdziemy w karcie wyrobu okna. Pamiętajmy jednak, by zwrócić uwagę właśnie na współczynnik dla całego okna, a nie tylko szyby.

 

Czytaj również: Czym kierować się przy wyborze okna dachowego?

 

–"Kiedy odwiedzimy salon okien, sprzedawca zapewne zapyta, czy interesują nas okna energooszczędne lub pasywne. Te pierwsze posiadają współczynnik przenikania ciepła nie wyższy niż 1,3 W/m2K. Z kolei okna pasywne charakteryzują się współczynnikiem niższym niż 0,8 W/m2K, a taka szczelność możliwa jest dzięki wypełnieniu elementów konstrukcji okien pianką poliuretanową. Oczywiście wpływ na szczelność okna ma również ilość szyb. Coraz więcej osób decyduje się na okna trzyszybowe" – mówi Tomasz Nowicki z Eko Plast Kraków. Czy oznacza to, że zawsze powinniśmy wybierać jak najbardziej szczelne okna?

 

Bardzo szczelne okna uniemożliwiają prawidłową wentylację domu czy mieszkania, nawet w przypadku korzystania z wentylacji mechanicznej. To może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, szczególnie gdy w mieszkaniu znajduje się gazowy piecyk do podgrzewania wody lub piec dwufunkcyjny. Nie znaczy jednak, że powinniśmy wybierać okna o wysokim współczynniku przenikania ciepła. Wystarczy zadbać o właściwą wentylację, najlepiej poprzez uchylanie okien lub montaż w oknie dodatkowych nawietrzaków, celem zapewnienia właściwej wentylacji – tłumaczy Marcin Sodo, właściciel firmy Nawigator Nieruchomości.

 

Czytaj również: Czy duże okna są praktyczne?

 

Kolejnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę jest izolacyjność akustyczna okna. Izolacyjność dobieramy do poziomu hałasu w okolicy naszego domu. I tak, jeśli mieszkamy w spokojnej okolicy, to wystarczy, by nasze okna miały współczynnik Rw wynoszący 25 dB, chociaż obecnie standardowe okna posiadają wyższy współczynnik – 30 dB. Współczynnik ten informuje nas o tym, ile wynosi redukcja hałasu, a może ona sięgać nawet 45 dB.

 

Jeśli zależy Wam również na bezpieczeństwie, to możecie wybrać okna antywłamaniowe. Przed zakupem koniecznie sprawdźcie, czy posiadają one odpowiedni certyfikat i tym samym są zgodne z Normą Europejską EN- 1627-30. Ciekawym rozwiązaniem są również kontaktrony, czyli specjalne czujniki instalacji alarmowej, które montuje się po wewnętrznej stronie ramy okna.

 

Teraz pozostaje nam tylko dopasować okna do ogólnego stylu domu, a mamy w czym wybierać. Profile okien z PCV dostępne kiedyś tylko w kolorze białym, teraz wykonywane są w wielu kolorach. Różnorodność dotyczy także kształtu okien. Z takim wyborem jednak nie powinniście mieć problemu. Wszystko zależy bowiem od indywidualnego gustu.

Źródło: Fresh PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 186 Grupa: Nowości ara... Warto wybrać odpowiednie doniczki do pokoju dziecka.
  • Jaka będzie łazienka przyszłości? Liczba postów: 8 Grupa: Wnętrza Szukając wysokiej jakości baterii i kranów do swojej łazienki to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej marki Sotbe https://sklep.sotbe.com/ w....
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 87 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Ogrody Liczba postów: 374 Grupa: Ogrody To co mogę doradzić odwiedzającym to zakup roślin w szkółce drzewek i krzewów ozdobnych Bór. A dlaczego tam? Bo oni mają duży asortyment, atrakcyjne ceny i dbaj...
  • Konferencja "Buduj z Drewna" Liczba postów: 4 Grupa: Konferencje... Organizujcie konferencje? Domyślam się, że trzeba mieć wiele kwestii na głowie i najlepiej stworzyć sobie całą listę wszystkich ważnych punktów, aby o niczym ni...
  • Odgrzybianie murów i konstrukcji drewnianych budyn... Liczba postów: 38 Grupa: Stawiamy śc... Pleśń i grzyb to poważny problem, który nie tworzy się na ścianie w jedną noc. Czasem jednak łatwo przeoczyć jego pierwsze symptomy. Gdy zaczyna się on pojawiać...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18188 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 109

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >