Montaż skrzydeł drzwiowych wewnętrznych

Montaż skrzydeł drzwiowych wewnętrznych

Montaż drzwi wewnętrznych sprowadza się dziś głównie do poprawnego osadzenia ościeżnicy w otworze w ścianie, montażu listew maskujących i zawieszenia skrzydła. Czytaj dalej

 

Łatwo powiedzieć, a trudniej zrobić, dlatego eksperci firmy RuckZuck, jednej z największych europejskich sieci sprzedaży podłóg i drzwi wewnętrznych, opracowali 10 przydatnych wskazówek dla domowych fachowców.

 

Czytaj również: Nowy system drzwi przesuwnych

 

1.    W pierwszej kolejności

Przymierzając się do wymiany lub montażu nowych drzwi wewnętrznych, w pierwszej kolejności dokładnie mierzymy miejsce, w którym drzwi mają zostać osadzone. Możemy wymienić zarówno ościeżnicę wraz ze skrzydłem drzwiowym, jak i dopasować drzwi do futryny wcześniej już zamontowanej. W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać, o dokładnym zwymiarowaniu rozmieszczenia zawiasów i blachy zaczepowej w istniejącej ościeżnicy w celu poprawnego zawieszenia nowych drzwi i ich dalszego funkcjonowania. Zwykle zaleca się dziś jednak wymianę drzwi wraz z ościeżnicą.

 

 

2.    Odpowiednia szerokość

Znając już szerokość i wysokość otworu, dobieramy odpowiednią szerokość ościeżnicy i skrzydła drzwiowego. Możemy wybierać spośród typowych rozmiarów (60, 70, 80, 90 cm) lub zamówić drzwi o wymiarach niestandardowych – najczęściej niestandardową szerokością i wysokością cechują się drzwi techniczne przeciwpożarowe (EI30, EI60).

 

 

3.    Prawe czy lewe?

W zależności od rodzaju pomieszczenia decydujemy, w którą stronę drzwi będą się otwierać, na zewnątrz czy do wewnątrz, a więc czy będą „prawe” czy „lewe”. Prawe skrzydło to takie, które ma zawiasy po prawej stronie, przy założeniu, że otwieramy je do siebie. Analogicznie lewym skrzydłem nazywamy takie, w którym zawiasy mocowane są po stronie lewej, przy ich otwieraniu do siebie. Aby pomieszczenie było funkcjonalne, konieczne jest pozostawienie wolnej przestrzeni na swobodne otwieranie drzwi. Warto więc zwrócić uwagę na ustawienie mebli, a także na rozmieszczenie włączników światła.

 

 

4.    Ościeżnica stała czy regulowana

Jeśli wymieniamy drzwi wraz z ościeżnicą, w zależności od grubości muru możemy wybierać, ościeżnice stałe o szerokości 90 mm oraz ościeżnice regulowane o minimalnym zakresie regulacji 75 mm, a maksymalnym 360 mm (zakres ten zmienia się co 20 mm). Zaletą ościeżnicy stałej jest możliwość jej montażu tam, gdzie nie ma możliwości montowania listew wykończeniowych czy opasek (przy prostopadłym łączeniu ścian). Ościeżnice regulowane gwarantują z kolei prosty montaż w każdych warunkach, a dzięki nowoczesnej konstrukcji i estetycznemu wykonaniu stanowią również nowoczesny element wystroju. W zależności od tego, czy zdecydowaliśmy się na montaż drzwi prawych, czy lewych, ościeżnica musi już zawierać zawiasy zamontowane po właściwej stronie.

 

 

5.    Model i dekor skrzydła drzwiowego

Ostatnim etapem przed zakupem drzwi jest wybór modelu i dekoru skrzydła drzwiowego, który będzie pasował do naszego mieszkania czy domu, nada mu oczekiwanego przez nas charakteru i spełni nasze wymagania estetyczne. Należy pamiętać, że drzwi to element wykończenia wnętrz, który ma nam służyć przez wiele lat, dlatego warto dłużej zastanowić się nad zakupem odpowiedniego modelu.

 

 

6.    Montaż czas zacząć

W pierwszej kolejności należy pamiętać, aby podczas montażu postępować zgodnie z wytycznymi opisanymi w załączonej instrukcji. Montaż drzwi rozpoczynamy od montażu ościeżnicy. Potrzebne nam będą podstawowe narzędzia (młotek, wkrętak), klej montażowy do drewna/błyskawiczny, pianka montażowa, kliny, listwy rozporowe, kołki rozporowe lub dyble stalowe oraz poziomica. Elementy ościeżnicy sklejamy klejem montażowym w pozycji poziomej (na podłodze). Zmontowaną ościeżnicę należy pozostawić do wyschnięcia kleju na około jedną godzinę. Następnie osadzamy ościeżnicę w otworze drzwiowym przy pomocy klinów i zestawu listew rozporowych. W tak przygotowanej ościeżnicy można już zawiesić skrzydło drzwiowe, aby ostatecznie dokładnie je dopasować. Następnie montujemy ościeżnicę na stałe do muru przy pomocy kołków lub dybli, a szczeliny między ścianą a ościeżnicą wypełniamy pianką montażową. Należy również pamiętać o uszczelnieniu silikonem styku ościeżnicy z podłogą. W przypadku montażu ościeżnicy stałej można także zastosować listwy ozdobne.

 

 

7.    Ilość zawiasów

Klasyczne skrzydła drzwiowe, wypełnione tzw. „plastrem miodu” posiadają dwa zawiasy. Coraz częściej jednak, aby poprawić walory akustyczne pomieszczenia, wybieramy drzwi wzmocnione o konstrukcji wypełnionej płytą wiórowo-otworową. Takie skrzydła, jak również te o niestandardowej szerokości np. 100 cm czy 110 cm wymagają już mocowania na trzech zawiasach. Na rynku występują również kolekcje standardowo wyposażone w trzy zawiasy. W takich przypadkach należy więc pamiętać o zakupie ościeżnicy z trzema zawiasami. Aby mieć pewność, że drzwi zostały właściwie osadzone, konieczne jest dokładne wyregulowanie zawiasów (odkręcając i dokręcając je do skrzydła czy ościeżnicy, przekręcając je w lewo lub w prawo).

 

8.    Dodatki

Należy pamiętać, że skrzydła drzwiowe to nie wszystko, w zależności od potrzeby i rodzaju pomieszczenia powinniśmy dobrać odpowiednie klamki, gałki, tuleje lub podcięcie wentylacyjne czy nakładki ozdobne na zawiasy. Aby uchronić ścianę przed zniszczeniem spowodowanym częstym otwieraniem drzwi, pamiętajmy także o odbojnikach.

 

9.    Dobra rada przed montażem

Zanim przystąpimy do montażu drzwi, dokładnie zapoznajmy się z instrukcją montażu ościeżnicy oraz warunkami gwarancji. Unikniemy wówczas sytuacji, w których możemy stracić gwarancję na dany produkt.

 

10.    Drzwi najlepiej montować na końcu

Montaż wewnętrznych skrzydeł drzwiowych i ościeżnic należy wykonać po zakończeniu wszelkich tzw. prac mokrych (tynk, wylewka, kafelkowanie itp.). Unikniemy wówczas zniszczenia oraz zabrudzenia skrzydeł drzwiowych i ościeżnic. Optymalna temperatura powietrza w remontowanym pomieszczeniu powinna wynosić powyżej + 18°C, zaś wilgotność nie może przekroczyć 60%.

 

Czytaj również: Drzwi wewnętrzne nadające wnętrzu świeżość i styl


– "Zamykając drzwi, kończymy więc remont. Domowym fachowcom życzymy udanego majsterkowania!" – mówi Maciej Sporek, Szef Centrum Badawczo–Rozwojowego Classen-Pol SA/RuckZuck.

 

Salony RuckZuck oferują najszerszy na rynku wybór podłóg laminowanych, drzwi wewnętrznych oraz materiałów wykończeniowych cenionej na rynku firmy Classen. W ramach kompleksowej obsługi klienta, punkty RuckZuck oferują również transport oraz montaż zakupionych podłóg i drzwi.

 

Źródło: Imago PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Nowinki technologiczne w oknach i drzwiach tarasow... Liczba postów: 189 Grupa: Budowa i re...
  • hala namiotowa Liczba postów: 31 Grupa: Firmy budow... Według mnie jeżeli będziecie na etapie poszukiwań wysokiej jakości hali namiotowej zarówno w przypadku zakupu i wynajmu to jak najbardziej mogę polecić Wam do s...
  • Wynajem sprzętu Liczba postów: 47 Grupa: Moja budowa Wysokiej jakości agregaty które działają niezawodnie znajdziesz w ofercie firmy https://www.agregaty.pl/ Zajmują się oni nie tylko ich wypożyczaniem ale również...
  • Praca Liczba postów: 60 Grupa: Firmy budow... Po jakim czasie udało Wam się znaleźć wymarzone stanowisko?
  • magazyn Liczba postów: 530 Grupa: Firmy budow... Wózki paletowe to urządzenia, które ułatwiają i przyśpieszają pracę pracowników magazynu. Aby wybrać idealny paleciak, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów:...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19078 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 182

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >