Oczyszczacze powietrza niezbędnym urządzeniem w mieszkaniu

Oczyszczacze powietrza niezbędnym urządzeniem w mieszkaniu

Proces oddychania stanowi podstawową funkcję organizmu ludzkiego. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, czym oddycha. Azot, tlen, argon, neon, hel, krypton i ksenon – to najważniejsze gazy wchodzące w skład powietrza atmosferycznego. Czytaj dalej

Czy wiesz, czym oddychasz?

Rzeczywisty skład powietrza jest bogatszy o elementy wytworzone przez człowieka. Naskórek, włosy, włókna ubrań, tekstylia z mebli i ścian, okruszki z pieczywa, ziemia, pleśń, roztocza, bakterie -  to zaledwie krótkie streszczenie tego, co z każdym oddechem trafia do naszych płuc...

Kurz czy brud

Kule o gładkiej powierzchni, jajowate formy opatrzone w wypustki, łuskowate pręty, kruche płytki przypominające trociny, duże kłębiaste skupiska. Czym tak naprawdę są? Pod okularem mikroskopu łuskowaty pręt przyjmuje postać włosa, skręcona wstążka - włókna bawełnianego, jajo z wypustkami - pleśni, kruche płytki - złuszczonego naskórka. To, co każdy z nas postrzega jako najzwyklejszy brud, stanowi w gruncie rzeczy mieszaninę niebezpiecznych substancji. -" Kurz to nie tylko problem natury estetycznej. Może on stanowić poważne zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania człowieka" – mówi Andrzej Czekajewicz, przedstawiciel handlowy firmy KLIMA-TOP.Kurz ma szczególnie niekorzystny wpływ na osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, a także na dzieci. Tymczasem z raportów niezależnych instytucji badawczych wynika, że całkowicie lekceważymy działanie czynników chorobotwórczych powiązanych z kurzem. Zapominamy też o jego wpływie na inne żywe organizmy. Roślinom doniczkowym kurz zatyka pory, zaburzając proces fotosyntezy. Kurz może też spowodować awarię sprzętów elektronicznych – zapychając kanały wentylacyjne i doprowadzając tym samym do przegrzania urządzeń.Warto pamiętać, że ludzie w ograniczonym zakresie potrzebują kontaktu z rozmaitymi mikroorganizmami, aby wzmocnić swój układ odpornościowy. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku dbania o higienę! Tym bardziej, jeśli w naszym otoczeniu bawią się dzieci...  Na rynku jest dostępnych coraz więcej urządzeń, które bardzo skutecznie usuwają z powietrza większość substancji, które mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. - "Oczyszczacze powietrza – dzięki kilkustopniowemu procesowi filtracji – likwidują zarówno kurz, sierść zwierzęcą, pyłki roślin, a nawet wirusy i inne drobnoustroje" – wylicza przedstawiciel firmy KLIMA-TOP, która swoim klientom oferuje oczyszczacze japońskiej firmy Daikin.

 

 Niewidzialne ryzyko

Sam kurz to jednak nie wszystko Najgroźniejsze jest niewidoczne gołym okiem. Pośród największych wrogów znajdują się roztocza - pajęczaki rozmiarem sięgające jednego milimetra. Ich środowiskiem życia są łóżka, a podstawowym żywicielem - człowiek. Podobnie w wypadku pleśni, wzbogaconej o związki chemiczne takie jak substancje owadobójcze, a także środki do impregnacji drewna czy metale ciężkie. Wysokie stężenie prowadzi do intensyfikacji chorób, takich jak astma oskrzelowa, choroby skóry, problemy wzrokowe czy nawet przewlekłe zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego.


Chore budynki

Człowiek, przebywający średnio 90 proc. czasu w pomieszczeniach zamkniętych, przy dobowym zapotrzebowaniu na tlen wynoszącym 300 dm3, ulega zderzeniu z syndromem „chorych budynków”. W przypadku nowego budownictwa stężenie takich substancji jak benzen czy czterochlorek węgla jest niemal sto razy wyższe. Tym samym składające się na konstrukcje ściany emitują gazy w procesie odgazowywania, dywany wydzielają formaldehydy, a meble - toksyny. Urządzenia techniczne - drukarka, kopiarka, komputer - emitują toksyczne substancje, powodujące zawroty głowy, nudności, problemy z koncentracją, łzawienia czy zaczerwienienia oczu. Dodatkowo klimatyzacja i ogrzewanie podłogowe potęgują emisję pleśni.

 Świat pełen zagrożeń

Zagrożenia funkcjonujące w środowisku domowym wzmocnione są działaniem elementów zewnętrznych. kwaśne deszcze, smog, dziura ozonowa, efekt cieplarniany, wzmacniane emisją tlenków siarki, azotu i nadmiernym wydzielania dwutlenku węgla - to wszystko dotyka człowieka ze zdwojoną siłą. W tym wypadku jednak podejmowane są działania o charakterze globalnym. - Nie mamy bezpośredniego wpływu na stan środowiska naturalnego, co nie zwalnia nas z odpowiedzialności dbania o własne otoczenie. Możemy skutecznie stworzyć bezpieczne miejsce do pracy i życia.

 

"Oferowany przez nas nowoczesny oczyszczacz powietrza Daikin MC 707 skutecznie usuwa roztocza, pleśń, alergeny, wirusy, bakterie, drobnoustroje chorobotwórcze i nieprzyjemne zapachy.. W efekcie zyskujemy komfort oddychania" - zapewnia Andrzej Czekajewicz, przedstawiciel firmy KLIMA-TOP. Człowiek bez dopływu tlenu jest w stanie wytrzymać maksymalnie sześć minut. Powinniśmy więc zadbać o jakość dostarczanego do płuc powietrza. Istotna jest również świadomość wdychanych substancji. Mając taka wiedzę, można stworzyć bezpieczny dom i cieszyć się komfortem życia.

Źródło: Artefakt / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18322 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 58

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >