Okna z najnowszą technologią zapewniającą piękne wnętrze

Okna z najnowszą technologią zapewniającą piękne wnętrze

Misterne zdobienia i detale architektoniczne w oknach zabytkowych świadczą o tym, że do wyglądu okien od dawna przywiązywano dużą wagę. Dzisiejsze okna potrafią również pięknie wyglądać a jednocześnie – spełniać wszelkie wymagania użytkowników. Czytaj dalej

 

Piękna architektura dzisiaj to duże przeszklenia, szklano-aluminiowe fasady i prosty, surowy kształt. Współczesne okno, podobnie jak bryła budynku, unika rozrzutnej formy i nie zdradza swoich umiejętności – wszystkie jego funkcje obsługiwane są jedną klamką. Na pierwszy rzut oka okna wyglądają tak samo w całym budynku. Natomiast w praktyce, stosując różne wyposażenie okien, można dopasować ich funkcje do danego pomieszczenia. Wnoszą one wówczas do wnętrza dużo więcej niż tylko zgrabny wygląd, także „umiejętności” i odpowiednie parametry, na przykład:

 

- okno przesuwne do kuchni to specjalista od szybkiego, bezkolizyjnego wietrzenia,


- okno do sypialni z wielostopniowym uchyłem – ekspert od dobrej atmosfery w sypialni o każdej porze roku,


- okno do pokoju dziecka z Roto TiltFirst – ekspert ds. bezpieczeństwa dziecka, które może uchylić okno w swoim pokoju, ale go nie otworzy.


Na co zwrócić uwagę projektując dom, by poprawić urodę okien, podpowiada producent okuć do okien i drzwi – Roto Frank.

 

Duże przeszklenia w oknach z okuciami Roto NT Designo
bez widocznych zawiasów w prostym, eleganckim wnętrzu
Foto: Roto

 

Specjalista od bezkolizyjnego wietrzenia:
okno przesuwne do kuchni z okuciem
Roto Patio S – piękne i praktyczne
Foto: RotoOkno bez widocznych zawiasów

Należy zamontować w domu „okna bez zawiasów”. Zawiasy Roto NT Designo są ukryte wewnątrz okna, dzięki czemu szybciej i dokładniej można je umyć. Ma to decydujący wpływ na ich wygląd – pozbawia zbędnych detali, a jedynym widocznym elementem jest klamka. Duży, stustopniowy kąt otwarcia umożliwia pełny dostęp do okna i nie przesłania widoku na zewnątrz.

 

Jak na nowoczesne okno przystało – ma ono bogate wnętrze: małe zawiasy pozostawiają miejsce na dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe, podnosząc klasę odporności antywyważeniowej okna do poziomu WK2. Zamontowany ogranicznik zapobiega niekontrolowanemu uderzeniu skrzydła o ścianę lub ramę okna. Poprowadzona na całym obwodzie skrzydła uszczelka (bez przerywania w miejscu zawiasów) sprawia, że okno bez widocznych zawiasów to wg badań niemieckiego instytutu fizyki budowlanej Hermes® sposób na zredukowanie strat energii o ok. 10%.

 

Różnicę widać gołym okiem: okno z ukrytymi zawiasami Roto NT Designo doskonale prezentuje się w nowoczesnym wnętrzu,

a także – jak pokazują badania – zatrzymuje o 10 % więcej ciepła w porównaniu do okien standardowych Foto: RotoModna klamka RotoSwig

Dopełnieniem elegancji okna z okuciem Roto NT Designo jest prosta, gustowna klamka RotoSwing. Oprócz sterowania mechanizmem okucia pełni także funkcję dekoracyjną. Na uwagę zasługuje fakt, że klamki z linii RotoSwing nawiązują do aktualnych trendów wzornictwa – wyróżnia je minimalizm i elegancja. Dopasowany do ręki kształt zwiększa wygodę otwierania okna. Klamki są dostępne w różnych kolorach i wariantach z dodatkowymi mechanizmami, np. zamykanie na klucz, blokowanie przyciskiem, Secustik® czy „TiltFirst” – rozwiązanie stosowane w oknie do pokoju dziecka.

 

Zakryta rozetka i elementy ozdobne po bokach klamki RotoSwing z możliwością indywidualnego zestawiania kolorów Foto: RotoEstetyka symetrii

Miłośnicy klasycznego ładu i harmonii, dla których symetria jest wyznacznikiem piękna mogą wybrać dwuskrzydłowe okno z dowolnego materiału, w wybranym kolorze, z ukrytymi zawiasami Roto NT Designo oraz elegancką wielofunkcyjną klamką RotoSwing, osadzoną centralnie – po środku obu skrzydeł. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu okuć z technologią Roto NT, która wychodzi naprzeciw tendencji do stosowania wąskich profili okiennych. Okna z okuciami Roto potrafią pogodzić klasyczne piękno prostej formy z bogatym, indywidualnym wyposażeniem.

 

Centralnie położona klamka RotoSwing i RotoLine w oknie dwuskrzydłowym Foto: Roto

 

 


Co to jest okucie?

Okucia to metalowe elementy okien i drzwi odpowiedzialne za ich funkcjonowanie: zamykanie, otwieranie, uchylanie czy przesuw. Najbardziej widocznymi elementami okucia, znanymi użytkownikom okien są klamka i zawiasy. W Polsce bardzo rozpowszechnione są okucia obwiedniowe, opasujące skrzydło dookoła. Mocują skrzydło w odpowiednim miejscu w ramie, łącząc oba te elementy w sposób umożliwiający wykonanie wszystkich funkcji okna. Odpowiadają za docisk skrzydła do ramy na całym obwodzie okna czyli dbają o jego szczelność. Wyposażone w zaczepy antywyważeniowe na ościeżnicy – utrudniają włamanie przez wyważenie skrzydła. Wynalazcą okuć rozwierno-uchylnych, pierwszego produkowanego na skalę przemysłową okucia na świecie, umożliwiającego zarówno otwieranie jak i uchylanie okien, jest Wilhelm Frank, założyciel koncernu Roto.

 

www.roto.pl

 


Źródło: Roto / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18529 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 67

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >