Pompy ciepła dobrą alternatywą dla elektrycznego ogrzewacza wody

Pompy ciepła dobrą alternatywą dla elektrycznego ogrzewacza wody

Pomimo że rynek pomp ciepła ciągle się rozrasta, to można spotkać jeszcze wielu niezdecydowanych na te urządzenia inwestorów. Ich wiedza na temat tych nowoczesnych produktów warta jest uzupełnienia. Dlatego walory pomp ciepła warto przestawić w sposób krótki, zrozumiały oraz przy użyciu mocnych i niepodważalnych argumentów.

 

Niewątpliwym atutem, który pomoże przekonać inwestora do zakupu pompy jest szybki zwrot kosztów inwestycji oraz tania i bezawaryjna praca tych urządzeń. Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie zaproponowanie przyszłym klientom podgrzewaczy wody z pompą ciepła typu powietrze-woda, służących do ogrzewania wody użytkowej. Urządzenia te, w porównaniu z innymi technologiami wykorzystującymi odnawialne źródła energii, są tańsze w instalacji oraz przynoszą większe oszczędności podczas ich użytkowania.

 

Czytaj również: Gruntowa pompa ciepła

 

Pompy ciepła powietrze-woda bez problemów można zastosować w budynku, w którym znajduje się już wcześniejsza instalacja (np. piec węglowy czy piec olejowy), służąca zimą do podgrzewania wody. Rozwiązania tego typu więc idealnie nadają się do modernizowania starych oraz mało wydajnych technologii i wspomagania ich w celu uzyskania c.w.u.

 

Najczęstsze  pytania

Inwestorzy przed wyborem konkretnej technologii służącej im do produkcji ciepłej wody użytkowej mają liczne, bardzo konkretne pytania, związane z zakupem i użytkowaniem pomp ciepła. Wśród nich najczęściej powtarzają się:

 

Czytaj również: Jak oszczędzać ciepło i energię?

 

- Jaka technologia jest najbardziej opłacalna (czyli: najtańsza)?

- Czy są to skomplikowane w obsłudze i angażujące czas rozwiązania?

- Czy można je stosować w nowych oraz starych budynkach?

- Jakie są ich ograniczenia technologiczne?

- Czy są szkodliwe dla zdrowia domowników i środowiska (czyli: hałaśliwe, wytwarzające nieprzyjemne zapachy, wytwarzające szkodliwe związki)?

- Czy poradzą sobie z tak zaawansowaną technologią?

 

 

Z uwagi na te pytania przygotowaliśmy mocne i niepodważalne argumenty, które mogą być przedstawione inwestorowi, aby rozwiać jego wątpliwości dotyczące pomp ciepła powietrze/woda.

 

Czytaj również: Ogniwa paliwowe przyjazne środowisku 

 

Po pierwsze – oszczędność energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych podgrzewaczy wody. Pompy ciepła powietrze/woda znacząco obniżą koszty zużycia prądu. Przyjmuje się, że średniej jakości pompa powietrze/woda, w porównaniu do typowego podgrzewacza wody, to oszczędności rzędu ok. 60%. Jeżeli jednak sięgniemy po urządzenia ARISTON z gamy NUOS korzyści wyniosą nawet do 75%! Takie obniżenie wydatków na prąd pobierany do podgrzewania c.w.u z pewnością szybko zostanie dostrzeżone przez inwestora.

 

Po drugie – odpowiednio niskie koszty instalacji. Pompy ciepła powietrze/woda to bardzo nowoczesne technologicznie urządzenia, wykorzystujące cykl termodynamiczny, dzięki któremu poprzez zasysanie powietrza podgrzewana jest woda znajdująca się w zbiorniku. Pomimo zastosowania w nich wysoko zaawansowanych rozwiązań, są one dosyć proste w instalacji i obsłudze. Z powodzeniem więc można je stosować podczas modernizowania starych rozwiązań grzewczych.

 

Po trzecie – świetnie nadają się do montażu w każdym budynku – bez znaczenia jaką ma bryłę, jak jest ustawiony względem słońca oraz jak ukształtowane i pod jakim kątem nachylone są połacie dachu. Są to natomiast bardzo istotne sprawy w przypadku stosowania kolektorów słonecznych, ponieważ opłacalność tej technologii, przy połaciach skierowanych na wschód i na zachód, jest praktycznie żadna. Podgrzewacze wody z pompą ciepła typu powietrze/woda z gamy NUOS są zatem idealną propozycją w momencie gdy inwestor chciałby zastosować ekologiczne rozwiązanie w swoim domu, bez sprawdzania czy budynek spełnia wszystkie skomplikowane wymagania architektoniczne.

 

Czytaj również: Przeszklenia energooszczędne 

 

Po czwarte – podgrzewacz wody z pompą ciepła NUOS posiada wiele dodatkowych zalet, które są znaczące dla inwestora, gdyż pozwalają utrzymać właściwy mikroklimat wewnątrz domu. Jest to możliwe dzięki temu, że podczas pracy urządzenia powstają również „dodatkowe efekty pozytywne”, zwiększające komfort życia. Dzieje się tak np. w przypadku urządzeń w wersji zintegrowanej typu monoblok (np. NUOS EVO 80,110 oraz NUOS 80,100,120), które pobierają powietrze z pomieszczenia i po odzyskaniu z niego ciepła wyrzucają je na zewnątrz budynku poprzez kanały wentylacyjne. Do pomieszczeń napływa zatem świeże powietrze, a w budynku panuje odpowiedni mikroklimat.

 

W przypadku pomp stojących powietrze/woda „dodatkowym efektem” pracy urządzenia, który z pewnością wpłynie na polepszenie jakości życia, jest chłodzenie pomieszczeń latem. Otóż pompę ciepła można wykorzystać jako swoisty klimatyzator, którym można uprzyjemnić przebywanie osób w gorących pomieszczeniach typu poddasze czy mocno nasłonecznione otwarte salony. W przypadku pomp stojących (np. NUOS FS) powietrze pobierane jest z zewnątrz. Po odzyskaniu ciepła jego temperatura jest  niższa o ok. 10°C. Z powodzeniem więc możemy je wykorzystać do chłodzenia wnętrz. Innym aspektem, choć również znaczącym, może być wykorzystanie niskiej temperatury do chłodzenia pomieszczeń gospodarczych typu spiżarnie czy piwniczki z winem. 

 

Biorąc pod uwagę obecne na rynku odnawialnych źródeł energii rozwiązania, sprężarkowe pompy ciepła typu powietrze/woda, stanowią optymalną propozycję dla użytkowników. Cechują się one przede wszystkim coraz niższymi kosztami zakupu oraz montażu. Idealnym przykładem tego typu urządzeń są omawiane w artykule pompy ciepła typu powietrze/woda z gamy NUOS.

 

Czytaj również: Świetlana przyszłość zeroenergetycznych budynków

 

To bardzo nowoczesne urządzenia do podgrzewania ciepłej wody użytkowej o wysokiej efektywności energetycznej oraz mające wiele dodatkowych walorów korzystnie wpływających na codzienne życie mieszkańców. Istotnym elementem jest ich pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Pompy ciepła  ARISTON to również łatwiejsza i szybsza (więc tańsza) instalacja w porównaniu do kolektorów, nieskomplikowana obsługa oraz bezawaryjna praca –  to najważniejsze argumenty, które z pewnością pomogą Wam przekonać niezdecydowanych inwestorów!

 

Źródło: AchA PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19151 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 287

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >