Pompy ciepła pomocne w chłodzeniu pasywnym i aktywnym

Pompy ciepła pomocne w chłodzeniu pasywnym i aktywnym

Komfort cieplny w domu to nie tylko kwestia odpowiedniego ogrzania pomieszczeń zimą. W dzisiejszych czasach równie ważne staje się zapewnienie optymalnej temperatury także latem.

 

Jednak dodatkowa instalacja w postaci tradycyjnej klimatyzacji to spora inwestycja. Dlatego też warto zastanowić się nad nowoczesnymi systemami, jakie proponuje Sofath - połączenie funkcji grzewczych i chłodniczych w jednym urządzeniu. Rozwiązanie w postaci pomp ciepła, które zimą ogrzeją budynek a latem go ochłodzą.

 

 

Nie tylko ogrzewanie

Pompy ciepła powszechnie wykorzystywane do celów grzewczych mogą pełnić w zależności od modeli również funkcję chłodniczą. Przy ogrzewaniu budynków wykorzystują klasyczną zasadę termodynamiki pozwalającą na transport energii cieplnej z dolnego źródła (gruntu, wody, powietrza) do górnego źródła (ogrzewania podłogowego, grzejnikowego czy klimakonwektorów). Przepływ ciepła odbywa się w zamkniętym obiegu termodynamicznym za pomocą czynnika roboczego, będącego nośnikiem energii cieplnej.

 

Czytaj również: Pomyśl o energooszczędności w swoim domu

 

Pompa pobierając ciepło z gruntu, wody lub powietrza, odprowadza je i dostarcza za pomocą czynnika roboczego do pomieszczeń. Ogrzewanie następuje poprzez stałą zmianę stanu fizycznego czynnika w procesie parowania, sprężania, skraplania i rozprężania. Natomiast chłodzenie pomieszczeń za pomocą pomp ciepła realizowane jest na dwa sposoby: pasywnie i aktywnie. Pierwsza metoda wykorzystuje naturalną, niską temperaturę dolnego źródła. Drugi sposób poprzez dostarczenie energii elektrycznej i uruchomienie sprężarki powoduje odwrócenie kierunku przepływu czynnika roboczego, w wyniku czego pompa odbiera ciepło z budynku i przekazuje do wymiennika gruntowego, tym samym ochładzając pomieszczenia.

 

 

Pompa ciepła Caliane marki Sofath - chłodzenie aktywne

System Caliane składa się z pompy ciepła, wymiennika zewnętrznego (sond pionowych lub kolektora poziomego) oraz instalacji wewnętrznej. Wykorzystuje technologię bezpośrednie parowanie/woda. Ze względu na możliwość osiągnięcia temperatury 65°C oraz układ wodny po stronie górnego źródła, system Caliane sprawdzi się  zarówno w domach nowobudowanych, jak i modernizowanych. Wydajność urządzeń typoszeregu Caliane wynika z kombinacji dwóch technologii– zewnętrznej w postaci wymiennika z wykorzystaniem bezpośredniego parowania oraz wewnętrznej, gdzie dystrybucja ciepła następuje poprzez system wodnego ogrzewania podłogowego, ściennego lub grzejnikowego. Caliane może być wykorzystana do systemu chłodzenia aktywnego, dającego maksimum komfortu  w najbardziej upalne miesiące. Moc chłodzenia tej gamy jest porównywalna z tradycyjną klimatyzacją i nie wymaga montażu jednostki zewnętrznej z wentylatorami i sprężarką. System pracuje cicho.

 

Czytaj również: Komfortowy klimat w Twoim pomieszczeniu


Pompa ciepła Lizea marki Sofath – chłodzenie aktywne

System Lizea składa się z dwóch modułów. Moduł zewnętrzny służy do pobrania ciepła
z powietrza i może być  zamontowany wszędzie, niezależnie od ukształtowania terenu. Moduł wewnętrzny to pompa ciepła, która podnosi temperaturę pobraną z powietrza, aby była użyteczna do ogrzania domu poprzez sieć grzejników lub ogrzewania podłogowego. Seria Lizea zaopatrzona jest w system Inverter, który gwarantuje dodatkową oszczędność energii. Dzięki niemu oraz zintegrowanemu modułowi regulacji, pompa ciepła  dostosowuje swoją moc do potrzeb mieszkańców, oszczędzając w ten sposób energię. W okresie, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest wysokie, pompa ciepła wykorzystuje 100% swojej mocy. Natomiast podczas zmniejszonego zapotrzebowania na energię cieplną – może ona wykorzystywać tylko 30%  swojej mocy. Pompa ciepła Lizea jest przystosowana do pełnienia funkcji klimatyzacji pomieszczeń. Pracuje w systemie chłodzenia aktywnego  o dużej wydajności, co pozwala na znaczne obniżenie temperatury w budynku. System Lizea przy ogrzewaniu podłogowym to optymalne rozwiązanie, które latem dostarcza chłód a zimą ciepło.

 

 

Pompa ciepła Termeo – chłodzenie pasywne

Na system Termeo składają się 3 elementy - pompa ciepła glikol/woda lub woda/woda zawierająca sprężarkę nowej generacji, system grzewczy (podłogowy, ścienny lub grzejnikowy) oraz kolektor geotermiczny, którego zadaniem jest pozyskanie odpowiedniej ilości energii z gruntu lub wód gruntowych. Jedną z dodatkowych funkcji Termeo jest chłodzenie pomieszczeń w systemie pasywnym - sprężarka pompy pozostaje wyłączona i nie zużywa dodatkowej energii elektrycznej. To system niezwykle ekonomiczny, jednak nie obniża temperatury panującej w pomieszczeniu tak znacznie, jak pozostałe gamy pomp ciepła marki Sofath.

 

 Czytaj również: Zapotrzebowanie na energię w domu pasywnym


Jaka instalacja grzewcza przy chłodzeniu pompą ciepła?

Kluczowe znaczenie dla efektywności systemu chłodzenia za pomocą pomp ciepła ma instalacja grzewcza budynku. Najprostszym sposobem sprawdzającym się podczas chłodzenia pomieszczeń pompą ciepła jest ogrzewanie podłogowe. Natomiast optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch instalacji naraz – „podłogówki” zapewniającej ciepło zimą oraz klimakonwektorów do klimatyzacji, które wymuszając przepływ powietrza chłodzą je podczas upalnego lata. Przy chłodzeniu pompami ciepła nie sprawdzą się tradycyjne grzejniki. Ich niewielka powierzchnia całkowicie wyklucza dostateczną wymianę chłodu  z otoczeniem. W przypadku chłodzenia pasywnego ze względu na niską wydajność nie należy stosować instalacji klimakonwektorów. Natomiast przy chłodzeniu aktywnym dla pełnej klimatyzacji domu warto je zamontować (o ile nie zostały zainstalowane wcześniej jako urządzenia grzejne).

 

 


Pompy ciepła czy tradycyjna klimatyzacja?

Okazuje się, że współczynniki wydajności chłodniczej dla gruntowych pomp ciepła przy odwróconym obiegu są lepsze niż dla klimatyzacji w tradycyjnym wydaniu. Przy zastosowaniu tego rodzaju pomp do chłodzenia pomieszczeń nie jest konieczny montaż dodatkowej jednostki zewnętrznej wyposażonej w sprężarkę i wentylatory. W ten sposób oszczędzamy dodatkowe miejsce i redukujemy hałas. Co ważne, chłodzenie pompami to także ekonomiczna inwestycja- jedna instalacja podłogowa w systemach marki Sofath może dostarczać chłód latem i ciepło zimą do wszystkich wnętrz. Natomiast tradycyjna klimatyzacja wymaga instalacji urządzenia w każdym pomieszczeniu, w którym chcemy obniżyć temperaturę. Pompy ciepła pokazują swoje drugie oblicze. Urządzenia, które pierwotnie miały za zadanie ogrzewać dom w miesiącach zimowych i dostarczać ciepłą wodę użytkową, od kilku lat  z powodzeniem sprawdzają się również jako system chłodniczy i klimatyzacyjny. Ta wielofunkcyjność i technologiczne zaawansowanie sprawiają, że pompy ciepła Sofath to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim komfortowe i ekonomiczne. 

 

Źródło: LET PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18939 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 277

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >