Szczelny dach - porady dotyczące izolacji dachów

Szczelny dach - porady dotyczące izolacji dachów

Aby dach przez wiele lat spełniał swoją podstawową rolę, czyli chronił dom przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych musi być zbudowany zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Czytaj dalej


Dachy pokryte dachówkami różnego rodzaju są szczelne dla opadów atmosferycznych jeśli połać dachowa jest nachylona pod właściwym kątem, a dachówki zostały ułożone zgodnie z wymogami sztuki budowlanej.

 

Zabiegi uszczelniające

Podczas prac związanych z układaniem pokrycia dachowego, ważnym, aczkolwiek często lekceważonym - i to nawet przez specjalistyczne firmy dekarskie - elementem jest wykonanie wszystkich prac uszczelniających. A są one niezbędne ze względu na:


- wiatr,
- zadymkę śnieżną, bądź obfite opady deszczu,
- inne warunki klimatyczne,
- zbyt małe nachylenie połaci dachu.Aby zniwelować ich niekorzystny wpływ na właściwości izolacyjne dachu możliwe są - w zależności od rodzaju materiału pokryciowego i sposobu jego ułożenia na dachu - następujące zabiegi dodatkowe.

 

Czytaj również: 5 powodów, dla których dach potrzebuje podbitki dachowej

 

- Klamrowanie dachówek - czynność pozwala dodatkowo zabezpieczyć je przed podrywaniem przez wiatr i ześlizgiwaniem się z połaci dachu. Rodzaj klamer i ich liczba zależy od lokalnych warunków klimatycznych i przepisów budowlanych. Najczęściej zalecane jest klamrowanie co trzeciej  dachówki. 

 

- Uszczelniające podkładki bitumiczne pod dachówkę - są stosowane szczególnie w okolicach górskich. Poprzez wywinięcie dobrze uszczelniają poprzeczne połączenia kolejnych warstw dachówek. W lecie podkładki pod wpływem słońca sklejają się między sobą oraz kleją się do dachówek, zwiększając odporność dachu.

 

- Wstępne krycie na krokwiach - warstwa membrany (folii dachowej) pokrycia jest układana równolegle do krawędzi okapu, z zakładem przynajmniej 10 cm. Zwykle stosuje się w tym przypadku kontrłaty, aby umożliwić ruch powietrza pod spodem dachówek.

 

- Pokrycie dodatkowe na deskowaniu - to pojedyncza warstwa podkładowej papy bitumicznej z minimum 80 mm zakładem, przybijanej do pełnego deskowania.

 

- Systemy izolacji termicznej (m.in. styropian, poliuretan itp.), które spełniają funkcję dodatkowego pokrycia lub pełnego krycia dachu. Ich stosowanie wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń producentów. Są one łączone odpowiednio z okapami, oknami dachowymi, kominami i innymi elementami dachu.

 

Niedoceniane klamrowanie

Większość z wymienionych powyżej zabiegów jest przez firmy dekarskie chętnie stosowana. Natomiast niedocenianą i często z tego powodu zaniedbywaną czynnością jest klamrowanie. Najczęściej wykonawca pokrycia dachowego ogranicza się do stosowania klamer jedynie w kalenicy i przy skrajnych dachówkach. Tymczasem bardzo istotne jest - szczególnie w terenach górskich i nadmorskich - aby klamry stosować na całej połaci dachu. Klamrowanie lub wszelkiego rodzaju inne sposoby mechanicznego przytwierdzania dachówek mają bowiem na celu zabezpieczenie pokrycia dachu przed działaniem silnych wiatrów i są dodatkowymi środkami zabezpieczającymi przy dużym nachyleniu połaci dachowych. Wprawdzie obowiązujące w Polsce regulacje prawne nie nakazują wprost stosowania klamer, ale wymagają tego zasady sztuki budowlanej. Nie ma też w przepisach jak należy wykonywać zabieg klamrowania, ale już we wszystkich poradnikach istnieją do tego wskazówki. Norma, która to określała została zastąpiona nową normą europejską, w której  nie określono wymogów klamrowania. Poza tym każdy producent dachówek powinien opisać szczegółowo - dla każdego rodzaju dachówki - ile klamer i w których miejscach należy je stosować.

 

- Wszystkim swoim klientom zalecamy zwrócenie uwagi na sposób i jakość prac dekarskich. Zdarza się, że dla ich przyspieszenia klamry stosuje się jedynie na dachówkach brzegowych, a nie na całej połaci. Jest to praktyka nieprawidłowa, która zmniejsza bezpieczeństwo całego pokrycia dachowego – mówi mgr inż. Krzysztof Omilian z firmy Röben Ceramika Budowlana

 

Czytaj również: Czy pokrycia dachowe też mają swoje top trendy

 

Przykład klamrowania

Co druga lub co trzecia dachówka w rzędzie przytrzymywana jest za pomocą klamry. Punkty mocowań w poszczególnych rzędach poziomych rozmieszczone są w stosunku do siebie na przemian, z przesunięciem o jedną dachówkę. Klamry należy rozmieścić równomiernie na całej powierzchni połaci dachu. W obrębie szczytu każda dachówka zostaje dodatkowo, dwukrotnie przytwierdzona w miejscach gotowych nawierceń. W przypadku  braku  otworów należy je wykonać.

Klamrowanie, fot. Röben

Klamrowanie, fot. Röben

Klamra łączy łatę z dachówką, fot. Röben

Dachówki brzegowe mocuje się bezpośrednio do łat, fot. Röben

 


Źródło: budnet.pl
Autor: YASNA Communications/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17885 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 177

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >