Wentylacja pomieszczeń: nowy system wentylacyjny – VENTALIS

Wentylacja pomieszczeń: nowy system wentylacyjny – VENTALIS

W lutym 2009 Reynaers Aluminium uzupełnił swoją ofertę o nowy system wentylacyjny – VENTALIS. Wprowadzenie systemu jest odpowiedzią na rosnące wymagania zarówno architektów i producentów stolarki aluminiowej związane z estetyką, wydajnością jak i integracją takiego rozwiązania w konstrukcjach okiennych firmy Reynaers. Czytaj dalej

Coraz wyższe wymagania mające na celu wzrost efektywności energetycznej budynków niejednokrotnie są realizowane kosztem dobrej wentylacji pomieszczeń. To z kolei przekłada się na wyższą wilgotność w pomieszczeniach zwiększając ryzyko kondensacji pary wodnej na elementach ścian o najniższej izolacyjności termicznej. Aby zapobiec tego typu zjawisku, koniecznym stało się stworzenie kontrolowanego systemu wentylacji w celu zapewnienia wystarczającej ilości świeżego powietrza przy jednoczesnym ograniczeniu nadmiernego schładzania pomieszczeń. Rozwiązanie zaproponowane przez firmę Reynaers jest idealną odpowiedzią na te potrzeby.
Maciej Przybylski, Prezes Reynaers Polska: „Wprowadzając na rynek nasz nowy system wentylacyjny, pozostajemy wierni kluczowej wizji Reynaers, jaką jest dostarczanie przyjaznych dla środowiska, funkcjonalnych rozwiązań z aluminium i szkła, które podwyższają wartość architektoniczną budynków. VENTALIS jest tego znakomitym przykładem.”

 

 

Wentylacja kontrolowana
Zasada dobrej wentylacji oparta jest na poprawnej kolejności wprowadzania świeżego powietrza od pomieszczenia o najniższej wilgotności (pokoju dziennego, sypialni) do pomieszczeń o najwyższej wilgotności (kuchni, łazienek, toalet, pralni itp.) poprzez przestrzenie pomiędzy nimi, takie jak: hole czy schody, i wyprowadzenia go na zewnątrz budynku. Wentylacja grawitacyjna opiera się na różnym ciśnieniu wewnątrz oraz na zewnątrz budynku, a także na przemieszczaniu się ogrzanego powietrza ku górze. Przy zastosowaniu standardowych rozwiązań wentylacyjnych (rozszczelnienie okien, nawietrzaki) przepływ powietrza może być regulowany przez użytkownika tylko poprzez mechaniczną zmianę przekroju otworu, przez który przedostaje się powietrze.

System proponowany przez firmę Reynaers zawiera zespoły samoregulujące, instalowane pomiędzy profilem bazowym (ościeżnicy okiennej) a dodatkowym profilem specjalnej „poprzeczki” systemu VENTALIS. Ilość zespołów dobierana jest odpowiednio do wymaganej wielkości przepływu powietrza. System wentylacyjny może być umieszczony na górze lub po bokach konstrukcji, w zależności od preferencji estetycznych użytkownika.


 

Jak działa VENTALIS?
Opatentowane zespoły samoregulujące wyposażone są w membranę zwiększającą lub zmniejszającą wielkość otworu, przez który przepływa powietrze zależnie od wzrostu lub spadku ciśnienia na zewnątrz budynku, przez co ilość powietrza trafiającego do wnętrza budynku jest stała. Dodatkowo, wielkość przepływu powietrza może być regulowana przez użytkownika w zależności od ustawienia jednej z pięciu pozycji profilu zasłaniającego otwór wentylacyjny. W każdej pozycji zespoły samoregulujące utrzymują przepływ powietrza na pożądanym poziomie.
Kratka w korpusie zespołu samoregulującego zapobiega przedostawaniu się do wewnątrz budynku insektów, zaś zastosowanie od strony zewnętrznej dodatkowego profilu osłaniającego zwiększa szczelność na wodę opadową systemu wentylacyjnego i znacznie poprawia jego estetykę.
Przy projektowaniu rozwiązania zwrócono również uwagę na aspekt związany z zapewnieniem odpowiedniej izolacyjności termicznej rozwiązania VENTALIS.


 

Wszechstronność
Jedną z najbardziej atrakcyjnych dla producentów cech systemu będzie uproszczona instalacja rozwiązania. Zespoły samoregulujące można łatwo umieścić pomiędzy profilem wentylacyjnym a ramą okna/drzwi przesuwnych. Wymagana ilość przepływającego powietrza determinuję liczbę jednostek wentylacyjnych potrzebnych do montażu. To nie tylko ułatwia montaż elementów, ale także umożliwia bezproblemowe czyszczenie i utrzymanie.

W przeciwieństwie do ograniczeń jakie dotyczą standardowych nawietrzaków które, z małymi wyjątkami, mogą być stosowane tylko w górnej części konstrukcji okiennych, VENTALIS może być montowany w dowolnym położeniu w konstrukcji. Możliwe jest to dzięki budowie rozwiązania, którego profil bazowy, łączony do konstrukcji głównej za pomocą specjalnych aluminiowych łączników, tworzy integralną całość z profilem ramy, w której jest montowany.
Jak podkreśla Marek Rudyk, Kierownik ds. Wsparcia Technicznego Reynaers Polska: „To co wyróżnia VENTALIS spośród innych produktów tego typu to możliwość współpracy z całym zakresem grubości przeszkleń, które mogą być stosowane w danym systemie okiennym, w którym system wentylacyjny jest instalowany”.
Rozwiązanie wentylacyjne VENTALIS w chwili obecnej dostępne jest w systemach ECO, CS68, CS77 oraz CP130. Zastosowanie w większości artykułów uniwersalnych (zespół samoregulujący, łączniki aluminiowe, elementy wypełniające…) znacznie ogranicza gospodarkę magazynową producenta.

Użytkownikom pomieszczeń, w których zamontowany jest VENTALIS, rozwiązanie to oferuje estetyczną, pozbawioną kratek konstrukcję i jej znacznie większą transparentność, poprzez ograniczenie szerokości widocznego elementu napowietrzającego. System podlega automatycznej regulacji, co przyczynia się do uzyskania przyjaznego dla zdrowia, energooszczędnego budynku.

 

System VENTALIS jest dostępny u autoryzowanych przedstawicieli firmy Reynaers na terenie całego kraju. Zapytania można też kierować bezpośrednio do biura Reynaers Polska w Piasecznie, tel. (022) 715 77 77.

VENTALIS – charakterystyka techniczna elementu z automatyczną regulacją

Infiltracja powietrza

2 (300 Pa)

Szczelność na wodę opadową

650 Pa w pozycji zamkniętej, 450 Pa w pozycji otwartej

Odporność na obciążenie wiatrem

C5 (2000 Pa)

Przepływ powietrza

2 Pa = 50 +/- 3 m³/h/m

Automatyczna regulacja

P3


Źródło: budnet.pl
Autor: PUBLINK/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 189 Grupa: Nowości ara... Szanowni Państwo, Pokój dziecka jest miejscem intensywnych zabaw. Dlatego do malowania ścian warto zastosować farbę, która pozwoli na łatwe, szybki i skuteczne....
  • Podłogi Liczba postów: 231 Grupa: Robimy stro... A co powiecie o podłogach panelowych oraz bambusowych z drewna egzotycznego? Bo moim zdaniem prezentują się równie fajnie i ciekawie, są ponadczasowe ,a ich sze...
  • Tajniki ocieplania domu Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... ja osobiście polecam system ociepleń FAST, posiadam już od ponad 10 lat na styropianie 12mm i nic się nie dzieje :D
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 353 Grupa: Robimy stro... Najbardziej preferuję deskę barlinecką, to najlepszy wybór jeżeli chodzi o podłogi drewniane. https://podlogi24.net.pl/
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 247 Grupa: Firmy budow... Światowa gospodarka powoli odchodzi od pozyskiwania węgla kamiennego na rzecz innych, bardziej ekologicznych źródeł energii. To przekłada się na coraz mniejsze....
  • blacha trapezowa Liczba postów: 138 Grupa: Robimy dach Rewelacyjny wątek . Bardzo dobrze, że ten wątek jest. __________________________________ ____________ mechanik pruszków

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18532 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 124

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >