Zamek elektroniczny w domu

Zamek elektroniczny w domu

Nowe technologie coraz szybciej wchodzą w nasze codzienne życie. Kolejne nowoczesne urządzenia wypierają tradycyjne rozwiązania, zwiększając wygodę i dając ich użytkownikom zupełnie nowe możliwości.

 

Podobnie jest w przypadku zamków elektronicznych zastępujących tradycyjną wkładkę z kluczem. Kiedyś nieosiągalne, widoczne tylko w biurowcach czy obiektach użytku publicznego. Dziś coraz częściej stosowane w prywatnych mieszkaniach i domach.  

 

Czytaj również: Inteligentny system zabezpieczeń

 

Na rynku znajdziemy różne modele zamków elektronicznych. Różnią się one między sobą wyglądem, wielkością czy ceną – jednak przede wszystkim oferują inne formy dostępu do wnętrza. Pierwszą grupę stanowią zamki biometryczne, które „sprawdzają” użytkowników poprzez weryfikację ich odcisku palca.  Czytnik laserowy, w który wyposażone jest urządzenie, sczytuje linie papilarne i porównuje do tych zgromadzonych w umieszczonej w pamięci bazie.

 

Innym popularnym rodzajem zamków elektronicznych są urządzenia otwierające się na kartę zbliżeniową typu pay-pass. Zamiast klucza używamy karty podobnej do bankomatowej, którą z powodzeniem możemy nosić w portfelu. Bardzo wygodne w stosowaniu są także modele umożliwiające wejście do wnętrza poprzez wprowadzenie kilkucyfrowego numeru PIN. 

 

 

Nie musisz dorabiać kluczy

– Dużą zaletą zamków cyfrowych jest możliwość szybkiego programowania. Jeżeli chcemy unieważnić poszczególne prawa dostępu do drzwi, w łatwy sposób usuniemy kod czy kartę dostępu z bazy. Szybko dodamy odcisk palca członków ekipy remontowej i usuniemy je zaraz po remoncie albo damy uprawnienia dostępu do wnętrza odwiedzającym nas krewnym – mówi Robert Wagner, ekspert marki Yale. 

 

Czytaj również: Innowacyjne systemy alarmowe


Zamki cyfrowe to rozwiązanie bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu. Ich zadaniem jest jednak także zwiększenie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. W tym celu wyposażono je w szereg dodatkowych funkcji, jak np., idealne dla zapominalskich, automatyczne zamykanie drzwi. Urządzenie wykrywa domknięcie skrzydła drzwiowego i automatycznie wysuwa rygiel, a więc uruchamia system zamykania. Zamki posiadają także ciekawe opcje zabezpieczające przed ewentualnym włamywaczem. Jedną z nich jest alarm uruchamiający się w przypadku próby zniszczenia urządzenia. Większość modeli posiada także blokadę, która uniemożliwia dostęp do wnętrza na kilka minut, po 3-krotnej próbie wejścia osoby do tego nieuprawnionej.

 

– Nowoczesne zamki cyfrowe zaprojektowano tak, by chroniły dostępu z zewnątrz, ale tym samym umożliwiały jak najszybsze i najłatwiejsze wyjście. Bezpieczne modele, w razie potrzeby ewakuacji, cofają zarówno zatrzask, jak  i rygiel, już przy naciśnięciu na klamkę. Dzięki czemu, bez potrzeby dodatkowego cofania rygla, samym pociągnięciem klamki otwieramy zamek – dodaje ekspert marki Yale.  

 

Czytaj również: Systemy bezpieczeństwa w trudnych warunkach

 

Jak wybrać odpowiedni model?

Najtańsze modele zamków cyfrowych znajdziemy już za około tysiąc złotych. Jeżeli chcemy zdecydować się na produkt bogatszy w dodatkowe funkcje, musimy liczyć się z kosztem około 1,5 tysiąca złotych.

 

Wybierając konkretny model, musimy dokładnie sprawdzić, na jakiego rodzaju drzwi możemy go montować. Pod uwagę należy wziąć również materiał, z jakiego wykonane są drzwi oraz ich grubość. Warto dopasować także wygląd zamka do aranżacji strefy wejścia. Większość modeli ma bardzo nowoczesny design, który świetnie wpasuje się w modny wystrój wnętrza.

 

Zamki cyfrowe są bardzo proste w montażu. Bez problemu zainstaluje je amator majsterkowania, który nie posiada doświadczeń w branży zabezpieczeń.

Źródło: Sfera PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17893 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 156

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >