Budowa domu: projekt domu dostosowanego dla osób niepełnosprawnych

Budowa domu: projekt domu dostosowanego dla osób niepełnosprawnych

Niezwykle mało jest możliwości wyboru projektu domu jednorodzinnego przystosowanego dla osób niepełnosprawnych. Większość firm projektowych pozostawia niejako ten problem z boku. Wg danych GUS z 2002 pochodzących z Narodowego Spisu Powszechnego, niepełnosprawnych w Polsce jest 5,5 mln.

Dostępność projektu architektonicznego możemy rozpatrywać pod kątem dostępności architektonicznej, konstrukcyjnej, komunikacyjnej i technicznej.

Projekt domu dedykowany osobom niepełnosprawnym powinien zawierać odpowiednią dostępność pomieszczeń, przedsionku, holu, gabinetu, łazienki. System komunikacji powinien być funkcjonalny, aby ułatwiać swobodę ruchu osobie niepełnosprawnej. Sterowanie instalacjami wewnętrznymi takimi jak ogrzewanie, wentylacja, elektryka powinno być zlokalizowane na poziomie dostępnym dla niepełnosprawnych.

Furtka lub brama umożliwiająca wjazd na posesję wózkiem inwalidzkim powinna mieć odpowiednią szerokość w świetle przejścia, czyli minimum 90 cm. Dojście do domu powinno posiadać obniżony krawężnik, co umożliwi nieskrępowane poruszanie się wokół budynku. Wejście do domu musi posiadać rampę zamiast schodów. Drzwi wejściowe również powinny być o odpowiedniej szerokości, a powierzchnia wejścia antypoślizgowa. Właściwa szerokość dotyczy też drzwi wewnętrznych. Ponadto wewnątrz domu nie mogą występować różnice w poziomie podłóg ani progi. Otwory okienne dobrze gdyby mogły być otwierane w ułatwiony sposób.

Dostępną łazienkę zapewnia odpowiednia przestrzeń manewrowa ok. 1,5 metra, czyli pełny obrót wózka inwalidzkiego. Inne urządzenia na wyposażeniu łazienki takie jak poręcze, obniżone umywalki również nie mogą być przeszkodą do wykonania manewru na środku pomieszczenia.

Na szczególną uwagę wśród projektów domów przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych jest projekt „Marlena” z pracowni architektonicznej ARCHETON Sp. z o.o. Jest to budynek parterowy, niepodpiwniczony, którego cechą charakterystyczną jest otwarcie na ogród i otaczającą przestrzeń poprzez przeszklenia i liczne podcienie. Dodatkowym walorem domu są bezpośrednie wyjścia z sypialni do ogrodu. Uwagę przykuwa też projekt domu jednorodzinnego „Spytko”. Jest to projekt domu na planie prostokąta z dwoma wyraźnie wyodrębnionymi z bryły podcieniami oraz niewielkim ryzalitem mieszczącym jadalnię.

Projekty domów naszej pracowni, które uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych, zdobyły zarówno wyróżnienia jak i złote medale za swoje nowatorstwo technologiczne i funkcjonalne w dostępności architektonicznej. – mówi Anna Macina, specjalista ds. marketingu firmy ARCHETON Sp. z o.o. – Jesteśmy doceniani od wielu lat zarówno przez naszych klientów jak i ekspertów z branży. To dla nas chlubny fakt.

Co prawda z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), poprzez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie można otrzymać pomoc w likwidacji barier architektonicznych przede wszystkim w budynkach mieszkalnictwa wielorodzinnego, które nie są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jednakże biorąc pod uwagę skalę zjawiska niepełnosprawności w Polsce, gdy co 7 Polak jest osobą niepełnosprawną to tego typu rozwiązanie wydaje się być przejściowe, niewystarczające i nie do końca komfortowe.
Źródło: budnet.pl
Autor: Alexandrite Group/ bdunet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Jak wybrać podłogę Liczba postów: 178 Grupa: Robimy stro... Remont to dobry czas i moment, żeby pomyśleć o przerobieniu instalacji grzewczej na bardziej oszczędną. Wejdźcie i przeczytajcie informacje https://termoplaza.p...
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 790 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 126 Grupa: Robimy dach Użytkownik Alina11789 napisał: Witam,bedziemy pokrywac dach na oborze i stodole około 700 metrów.Chcemy pokryć blachą trapezową,ocynkowaną kolorową.popytal ismy....
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 202 Grupa: Firmy budow... Ale przecież w tym zakresie powinniście zawsze stawiać na takie rozwiązania, które realnie mogłyby się u Was sprawdzić. Moim zdaniem ciekawym pomysłem mogłoby b...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 170 Grupa: Nowości ara... Literki fajny pomysł:)
  • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 174 Grupa: Domy szereg... Mi osobiście bardzo podobają się domki w zabudowie szeregowej. Ostatnio nawet znalazłam takie http://osiedlezielonezacisze.pl/oferta/ i rozważam inwestycje.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17206 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 226

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >