Czy ciepło sieciowe jest bezpieczne dla środowiska? Ogrzewanie które nie szkodzi  środowisku.

Czy ciepło sieciowe jest bezpieczne dla środowiska? Ogrzewanie które nie szkodzi środowisku.

Czy produkcja ciepła sieciowego w elektrociepłowniach jest przyjazna dla środowiska? Czytaj dalej

Takie pytanie z pewnością zadaje sobie większość warszawiaków, która z daleka widzi kominy Siekierek lub Żerania. Energetycy zapewniają – duże zakłady przestrzegają norm chroniących środowisko i cały czas wprowadzają zaawansowane technologie oczyszczania spalin. Co więcej, węgiel jest stopniowo zastępowany przez biomasę.

Warszawskie elektrociepłownie produkują ciepło w jednym procesie technologicznym z energią elektryczną – czyli w kogeneracji. Dzięki temu znacząco zmniejsza się emisja spalin i możliwe jest zaoszczędzenie paliwa o ok. 22 proc. w stosunku do produkcji w dwóch odrębnych procesach. Vattenfall Heat Poland, główny wytwórca ciepła w Warszawie, zainwestował w instalację elektrofiltrów, które wychwytują aż 99,8 proc. pyłów powstających ze spalania węgla. - Dzięki temu zawartość zanieczyszczeń w spalinach jest dwukrotnie niższa, niż wymagają tego europejskie normy. Dodatkowo, przez stosowane w kotłach niskoemisyjne palniki redukowana jest emisja związków azotu – wyjaśnia Krzysztof Wiland, ekspert kampanii Warszawskie Ciepło. Dym z kominów, który widzimy przy niskich temperaturach powietrza, to w rzeczywistości prawie sama para wodna. Wychwytywany pył (dokładnie: popiół lotny) służy do produkcji materiałów budowlanych, produkcji cementu, budowy dróg – obecnie jest wykorzystywany przy budowie nasypów Mostu Północnego.

Kolejnym rozwiązaniem ograniczającym zanieczyszczenie środowiska, które zostało wprowadzone w obu warszawskich elektrociepłowniach, jest współspalanie biomasy.

Rocznie spalamy ok. 140 tysięcy ton tego „zielonego paliwa”. Do celów energetycznych nie używamy surowców, które mogą być przetworzone na produkty spożywcze, np. zbóż. Stosujemy zrębki drzewne, pozostałości przemysłu rolno-spożywczego oraz biomasę z upraw energetycznych. W 2010 r. pozyskaliśmy partnerów, dzięki którym mamy własne plantacje wierzby energetycznej. Założyliśmy ok. 100 ha plantacji na terenie Mazowsza na zasadzie zawarcia z producentami rolnymi wieloletnich umów kontraktacji produkcji biomasy z plantacji wierzby – wyjaśnia Marcin Pisarek, ekspert kampanii Warszawskie Ciepło. Do końca 2011 r. Vattenfall Heat Poland, wykorzystując biomasę jako paliwo i zastępując węgiel kamienny, planuje produkować ok. 5 proc. ciepła i energii elektrycznej. W efekcie redukując emisję dwutlenku węgla.

Od marca 2009 r. na terenie Siekierek działa tzw. akumulator ciepła o pojemności 30 tysięcy ton wody sieciowej, który został wykonany przez polskie firmy na podstawie doświadczeń skandynawskich. Pozwala on na kumulowanie nadwyżek gorącej wody, która powstaje przy produkcji energii elektrycznej, a w danym momencie nie ma na nią zapotrzebowania. Ciepło z akumulatora kierowane jest do ogrzewania mieszkań i dostaw ciepłej wody – popyt jest większy rano i wieczorem. - Praca akumulatora ma wymierny efekt ekologiczny i technologiczny. W godzinach dużego poboru ciepła ogranicza konieczność interwencyjnego uruchamiania kotłów wodnych. Skutkuje to zmniejszeniem emisji zanieczyszczeń i dwutlenku węgla – dodaje Władysław Nowicki, ekspert kampanii Warszawskie Ciepło.

Na dotychczasowych rozwiązaniach proekologicznych się nie kończy. W elektrociepłowni Siekierki trwa budowa instalacji mokrego odsiarczania spalin (zakończenie projektu zaplanowano na koniec 2011 r.) i katalitycznego odazotowania spalin (zakończenie projektu w 2013 r.). Dzięki tej pierwszej instalacji emisja dwutlenku siarki, powstającego w wyniku spalania węgla kamiennego, zostanie obniżona o połowę. Druga pozwoli zmniejszyć stężenie tlenków azotu w spalinach o 70 proc.

W warszawskiej sieci ciepłowniczej również przesył ciepła odbywa się w sposób jak najbardziej przyjazny dla środowiska. - Dzięki realizowanej od ponad 15 lat modernizacji sieci ciepłowniczej straty ciepła na przesyle ograniczyliśmy do ok. 10 proc. Wymieniliśmy m.in. armaturę sieciową i kompensatory na tzw. kompensatory mieszkowe, a sieć kanałowa jest sukcesywnie zastępowana przez rury preizolowane – które stanowią obecnie 36 proc. sieci – wyjaśnia Jerzy Palczewski, ekspert kampanii Warszawskie Ciepło.

Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dystrybutor ciepła w Warszawie, od wielu lat stara się minimalizować negatywny wpływ na otaczające nas środowisko. Jest to możliwe dzięki odpowiednim urządzeniom automatyki węzłów, elementom regulacyjnym na instalacjach centralnego ogrzewania, a także ciągle podnoszonemu standardowi cieplnemu budynków. - Dużą wagę przykładamy do przyłączania do sieci SPEC obiektów posiadających własne źródła ciepła (korzystające z gazu, oleju) lub zasilanych z innych sieci grzewczych. Dzięki temu ograniczamy tzw. niską emisję pochodzącą z małych i nieefektywnych kotłowni lokalnych, które, w przeciwieństwie do dużych elektrociepłowni, nie podlegają zasadom zawartym w Rozporządzeniu Ministra Środowiska dotyczącym standardów emisji spalin – mówi Marcin Pałczyński, ekspert kampanii Warszawskie Ciepło.

Ciepło dla Warszawy jest produkowane i dystrybuowane w sposób jak najbardziej przyjazny dla środowiska oraz przyjazny dla domowego budżetu. - Obecnie stolica może się pochwalić najtańszym ciepłem w kraju – jego cena kształtuje się na poziomie ok. 35 zł za GJ, a np. w Gdańsku to ok. 56 zł – wyjaśnia Marcin Pałczyński, ekspert kampanii Warszawskie Ciepło.

Warto jednak pamiętać, że każdy z nas, każdego dnia, może przyczyniać się do ochrony środowiska m.in. poprzez racjonalne gospodarowanie ciepłem w domu.

 

Źródło: Multi Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 290

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >