Czy można otrzymać dotację na wymianę okien? Wymiana okien - część I

Czy można otrzymać dotację na wymianę okien? Wymiana okien - część I

Planujesz wymianę okien? Sprawdź, czy możesz ubiegać się o pomoc finansową na ten cel. Do termomodernizacji domu państwo dopłaca nawet kilkanaście tysięcy złotych. Czytaj dalej

Ciepłe miesiące to doskonały czas na odnowienie domu, w tym wymianę okien. Jeśli prowadzony przez nas remont ma ponadto na celu zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku, tzw. termomodernizację, możemy ubiegać się wsparcie finansowe na ten cel. Z jego pomocą będziemy mogli na przykład: ocieplić ściany, wymienić okna czy usprawnić system grzewczy. Dzięki efektywnej termomodernizacji realne jest obniżenie wydatków na energię nawet o około 50%. Sama wymiana okien na te szczelniejsze, o niskim współczynniku przenikania ciepła Uw pozwala na zredukowanie zużycia ciepła w domu o około 10-25% - mówi Przemysław Serwin, Menedżer ds. Jakości Usług firmy OKNOPLAST. Warto także pamiętać, że oprócz mniejszych wydatków na ogrzewanie, termomodernizacja przynosi jeszcze wiele innych korzyści. Dzięki niej zyskujemy komfort cieplny w budynkach oraz chronimy środowisko naturalne przed nadmierną emisją szkodliwych gazów cieplarnianych.

Decydując się na termomodernizację domu, warto skorzystać ze wsparcia finansowego - w postaci premii termomodernizacyjnej. Jest ona udzielana w ramach środków z Funduszu Termomodernizacji i Remontów i pokrywa do 16% kosztów poniesionych na remont domu. Co ważne, premia przysługuje tylko inwestorom korzystającym z kredytu bankowego. Nie mogą się o nią ubiegać ci, którzy termomodernizują dom wyłącznie z własnych środków – dodaje Przemysław Serwin.

 

 

 

Jak ubiegać się o pomoc?

Podstawowym warunkiem otrzymania premii termomodernizacyjnej jest wykonanie audytu energetycznego. Jest to ekspertyza, która pokaże zakres najbardziej opłacalnych prac z punktu widzenia kosztów realizacji przedsięwzięcia oraz oszczędności energii. Audyt może przeprowadzić jedynie uprawniony do tego celu audytor. Ich listę znajdziemy na przykład na stronie Zrzeszenia Audytorów Energetycznych – www.zae.org.pl. Koszt takiego przedsięwzięcia dla domu jednorodzinnego waha się w granicach 1-2 tysięcy złotych.

Kolejnym krokiem na drodze ku uzyskaniu premii jest wybór banku udzielającego kredytów termomodernizacyjnych i złożenie odpowiedniego wniosku w tym celu. Należy do niego dołączyć audyt energetyczny i wniosek o przyznanie premii termomodernizacyjnej. Aktualną listę tych banków znajdziemy, miedzy innymi, na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Decyzję o przyznaniu premii termomodernizacyjnej podejmuje BGK. W przypadku, gdy jest ona pozytywna - nasz bank udzieli nam kredytu termomodernizacyjnego. Premia zostanie natomiast przekazana przez BGK do naszego banku kredytującego, po zakończeniu remontu domu. W praktyce, zostanie więc ona zaliczona na spłatę części kredytu przyznanego nam na remont (obecnie premia pokrywa do 20% wartości kredytu termomodernizacyjnego). Uzyskanie premii termomodernizacyjnej może się wydawać skomplikowanym przedsięwzięciem. W rzeczywistości cała procedura nie jest jednak wyjątkowo trudna, a korzyści są niezaprzeczalne - mówi Przemysław Serwin z OKNOPLASTU.

Okna patentem na oszczędność energii


Decydując się na termomodernizację domu, a w jej ramach – na wymianę okien, warto rozważyć wybór energooszczędnej stolarki otworowej. Poznamy ją po niskim współczynniku przenikania ciepła Uw, wyrażanym w jednostkach W/m2K. Należy także pamiętać, że współczynnik Uw pokazuje rzeczywiste straty energii całego okna, co odróżnia go od współczynnika przenikania ciepła samej szyby, podawanego przez większość producentów stolarki okiennej. Kupując okna, zwróćmy więc uwagę, by parametr ten był wyliczony dla całego okna, a nie jedynie dla szyby. Dzięki temu mamy pewność, że zakupione produkty będą skutecznie chronić nasz dom przed zimnem, a nas – przed nadmiernymi wydatkami na ogrzewanie – mówi Przemysław Serwin.

Obecnie, na polskim rynku, standardem są okna, których współczynnik Uw nie przekracza 1,5 W/m2K. Jest to wartość mniejsza niż ta wymagana przez polskie prawo, która wynosi 1,7-1,8 W/m2K (wg Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). Na potrzeby energooszczędnego budownictwa producenci okien wciąż starają się obniżać ten współczynnik. W ofercie OKNOPLASTU dostępne jest np. okno THERMIC 90, którego współczynnik Uw wynosi  zaledwie 0,8 W/m2K.

 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Partner of Promotion PR/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 261

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >