Długowieczna oranżeria: jak zbudować bezpieczny i trwały ogród zimowy

Długowieczna oranżeria: jak zbudować bezpieczny i trwały ogród zimowy

Myśląc o budowie ogrodu zimowego rzadko bierzemy pod uwagę szczegóły techniczne. Kierując się niską ceną, powierzamy wykonanie projektu przypadkowemu architektowi a budowę obiektu ekipie z ogłoszenia. Może się jednak tak zdarzyć, że okazyjnie tania oferta konstrukcji w przyszłości sprawi kłopoty. Czytaj dalej

Lato to dobry czas na wszelkiego rodzaju remonty i przeróbki wokół domu. Decydując się na budowę ogrodu zimowego, warto wcześniej przeanalizować nie tylko jego usytuowanie względem słońca czy rodzaj wentylacji, ale także parametry materiałów z jakich będzie wykonany. Radosław Klepko, Product Manager Reynaers Polska, zwraca uwagę na kilka podstawowych elementów konstrukcji, które – niepoprawnie zaprojektowane – z pewnością przysporzą nam kłopotów po kilkunastu miesiącach użytkowania. Do najważniejszych należą: fundament, izolacja przeciwwodna w warstwie posadczej, założenia wytrzymałościowe konstrukcji, źle dostosowany pakiet szkła zespolonego, brak podparcia dachu w części frontowej oraz brak przekładek termicznych.

 

 

Zacznijmy od podstaw(y) – podłoże i fundament
Jednym z newralgicznych elementów konstrukcji ogrodu zimowego jest odpowiednio trwałe podłoże oraz fundament – zbrojony i zaizolowany termicznie i przeciwwodnie (na specjalnej folii polietylenowej, warunkującej szczelność połączenia). Najlepiej, jeśli fundament zostanie zaprojektowany i wykonany jeszcze w trakcie budowy domu.

Od podłoża zaś zależy, czy fundament przeniesie bez odkształceń lub pękania obciążenie wynikające z posadowienia szklanej konstrukcji oraz ewentualne obciążenia wiatrem i śniegiem. Jeżeli konstrukcja fundamentu będzie zbyt słaba, z pewnością – pod obciążeniem ogrodu zimowego – w pewnym momencie pęknie. Bardzo często w wyniku takich pęknięć zmienia się także geometria konstrukcji, co skutkuje powstawaniem przecieków (rozszczelnień i nieszczelności). Także jeżeli naprężenia w konstrukcji będą duże, może dojść do pęknięcia tafli szkła na dachu. W takim przypadku możemy być zmuszeni nawet do rozebrania i powtórnego, poprawnego złożenia konstrukcji aluminiowej, co wiąże się ze znacznymi kosztami.

Kolejna ważna rzecz to zaprojektowanie miejsca odprowadzania wody opadowej. W ogrodach zimowych firmy Reynaers realizuje się to za pomocą ozdobnych rynien systemowych i maskowanych w specjalnych tubach rur spustowych. Woda deszczowa odprowadzana jest poza dach i nie spływa po szklanych ścianach. Uszczelki znajdują się na krokwiach, rynnie, profilu kalenicowym i na styku ogrodu z murem. Dodatkowo niektóre połączenia wypełnione są specjalistyczną rozprężną taśmą, co zapewnia wysoką odporność na przenikanie wody.

 

Czytaj również: Oranżeria - dodatkowy, zielony pokój wykonany z aluminiowej konstrukcji

 

Fundament natomiast powinien wystawać co najmniej 15 cm nad ziemię, aby krople deszczu odbijające się od podłoża nie zachlapywały ścian ogrodu, a woda przenikająca do profilu konstrukcji mogła z niego swobodnie wypływać. Można także rozsypać wokół zewnętrznych ścian ogrodu kamyki lub żwir, które rozproszą upadające na nie krople deszczu, znacznie eliminując problem zabrudzenia konstrukcji.

 

 

Śnieg na dachu
Założenia wytrzymałościowe projektu powinny zawierać kalkulację uwzględniającą strefy opadów śniegu i wiatru oraz obciążenie szkłem. Konstrukcja ogrodu zimowego musi być zaprojektowana tak, żeby nie zaszkodził jej ciężar zalegającego śniegu lub podmuchy wiatru. Nie może też ulegać rozszczelnieniu, co grozi zwłaszcza w miejscu połączenia ścian ogrodu zimowego z budynkiem. Dach powinien więc mieć odpowiednie pochylenie (10-45 stopni), umożliwiające swobodne zsuwanie się śniegu. Żeby przedstawić bardziej atrakcyjną ofertę niektórzy wykonawcy świadomie zaniżają wskaźniki wytrzymałościowe, np. dobierając tańsze, mniej wytrzymałe elementy konstrukcji, które po kilku latach użytkowania będzie trzeba z pewnością wymienić.

Szkło w drobny mak
Pakiet szkła przeznaczonego na konstrukcję dachową powinien składać się ze szkła bezpiecznego (klejonego) oraz hartowanego. Firma Reynaers stosuje tzw. szkło zespolone, składające się z szyby hartowanej oraz klejonej. Radosław Klepko wyjaśnia, że takie szkło w przypadku rozbicia nie rozpryskuje się na ostre kawałki, tylko utrzymuje w swojej ramie. Z kolei profile nośne muszą być zamontowane tak, by nie poddawały się wichurom.

Niestety wielu wykonawców, chcąc przedstawić niższą ofertę cenową, na przeszklenia dachowe stosuje zwykłe szkło zespolone, a nie takie, które – w przypadku pęknięcia – chroni przed zranieniem osoby pod nim przebywające. Każda szyba zespolona stosowana na dach powinna składać się z tafli hartowanej (górna szyba pakietu zespolonego) oraz laminowanej, klejonej (dolna szyba pakietu zespolonego).

Innym sposobem na nieuczciwe obniżenie kosztów budowy ogrodu zimowego jest zastosowanie zbyt dużych rozpiętości dachów bez podparcia w części frontowej. Takie rozwiązanie będzie skutkowało dużymi odkształceniami profili rynny i nieprawidłowym funkcjonowaniem wielu elementów ogrodu zimowego, np. drzwi przesuwnych zlokalizowanych właśnie pod tą rynną – drzwi będą się zakleszczać.

 

 

Efekt marznących nóg
Wymiana powietrza jest podstawą funkcjonowania każdego pomieszczenia, zwłaszcza ogrodu zimowego zbudowanego ze szkła. Dla przedstawienia atrakcyjniejszej cenowo oferty, projektanci ogrodów zimowych nie uwzględniają możliwości wentylacji i przewietrzania. Może się również zdarzyć, że w naszej oranżerii zostanie zastosowany grawitacyjny system wentylacji: nawiewniki tuż nad podłogą oraz wywietrzniki pod zadaszeniem, co może skutkować tzw. efektem „marznących nóg”. Dlatego Radosław Klepko z Reynaers Polska poleca odwrócenie cyklu wentylacji poprzez podawanie powietrza do wewnątrz z góry, a odprowadzanie poprzez wywietrzniki umieszczone w dolnej części konstrukcji. Dzięki takiemu przepływowi polepsza się komfort użytkowania oraz unika się tego nieprzyjemnego efektu.

Zamarznięte szyby
Ostatnim, ale równie istotnym elementem konstrukcji ogrodu zimowego, na który trzeba zwrócić baczniejszą uwagę jest odpowiednio dobrany system profili aluminiowych. Jeśli wykonawca zastosuje systemy profili bez przekładki termicznej, będzie to skutkowało przemarzaniem całej konstrukcji i skraplaniem się pary wodnej na szybach – a w efekcie – jej zamarzaniem. Firma Reynaers posiada w swojej ofercie dwa, specjalnie termoizolowane, systemy przeznaczone do wykonywania ogrodów zimowych: TR 200 do wykonywania ścian oraz CR 120 do wykonywania dachów tych konstrukcji. Charakterystycznym elementem obu systemów jest szeroka termoizolowana rynna w kilku wariantach oraz krokwie o różnej wytrzymałości z elementem nośnym skierowanym na zewnątrz ogrodu zimowego. Dzięki kompatybilności z innymi systemami Reynaers poziom izolacyjności i wytrzymałości profili może być dostosowany do potrzeb indywidualnego użytkownika. Przed decyzją o budowie ogrodu zimowego warto więc zastanowić się, jakie będzie jego przeznaczenie.

 

Czytaj również: Aranżacja i konstrukcja ogrodu zimowego - dlaczego warto stworzyć sobie zielony azyl

 

Sprawdzona firma wykonawcza, mająca doświadczenie w projektowaniu i budowie ogrodów zimowych z pewnością uchroni nas przed negatywnymi konsekwencjami źle użytych materiałów. Listę takich firm można znaleźć m.in. na stronie internetowej: www.ogrodyzimowe.com.  

Źródło: budnet.pl
Autor: PUBLINK/ budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Nowoczesna brama garażowa Liczba postów: 128 Grupa: Budowa i re... Zgadzam się z poprzednikiem - bramy segmentowe zajmują mało miejsca. Tylko zwróć uwagę na wybór odpowiedniego napędu. Ja mogę Ci polecić firmę BFT ze względu na...
 • Budowa maszyn Liczba postów: 248 Grupa: Firmy budow... A posiadają także manipulatory do przenoszenia szyb? Szukam właśnie sprawdzonego producenta z serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym. Jak dotąd zaciekawiła mnie...
 • Wylewki, posadzki betonowe mixokretem. Liczba postów: 62 Grupa: Firmy budow... A jaka wylewka do kuchni? Ja mam w całym domu zrobione ogrzewanie podłogowe. A że jest przy tym ważne, jakiej wylewki się stosuje to zamawiałem specjalnie posad...
 • Dobre Narzędzia Liczba postów: 147 Grupa: Firmy budow... Z jakich miejsc w internecie skorzystać, gdy trzeba kupić narzędzia stolarskie? W internecie trafiłem na stronę https://dluta.pl/dluta-stolarskie lecz jeszcze....
 • Wózki transportowe Liczba postów: 16 Grupa: Budowa i re... Wózek transportowy tak czy inaczej trzeba też dostarczyć bezpiecznie na miejsce i akurat pod tym względem służymy pomocą, zobaczcie sami na www.Transport-HDS24....

Ostatnio na forum

 • Płoty ogrodowe Liczba postów: 273 Grupa: Ogrodzenia... A czy lepszym rozwiązaniem nie będzie jednak materiał typu mur samonośny wykonany z gotowych elementów Gardeo? Myślę, że to niezła propozycja jeżeli zależy Ci n...
 • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 165 Grupa: Domy szereg... Jeśli szeregówka jest dobrze wykonana, w dobrej lokalizacji – jestem jak najbardziej za.
 • Ogrody Liczba postów: 191 Grupa: Ogrody Super, dziękuję Wam za te wszystkie porady! https://poradnikogrodniczy.pl/
 • Pokój dla dziecka Liczba postów: 133 Grupa: Nowości ara... Trafiłam na świetny wpis o urządzaniu pokoju młodzieżowego ;) https://blog.mirjan24.pl/jak-urzadzic -pokoj-mlodziezowy/ Poczytać warto!
 • dachy.wszystko o dachach.opinie Liczba postów: 15 Grupa: Robimy dach Ja jestem większym zwolennikiem dachówki np. betonowej Cisar, ale jeżeli chodzi o blachodachówkę to ze swojej strony mogę polecić Ci abyś sprawdził równiez mode...
 • Jak urządzić pokój dla chłopca? Liczba postów: 9 Grupa: Wnętrza Mój pokój dziecięcy powstał na poniekąd na zasadach podanych w tym artykule: https://www.rp.pl/Nieruchomosci/19082922 6-Od-czego-zaczac-aranzacje-pokoju-gosci nne...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17770 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 155

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >