Drewno z białego dębu coraz popularniejsze przy wykańczaniu wnętrz

Drewno z białego dębu coraz popularniejsze przy wykańczaniu wnętrz

Z roku na rok na świecie rośnie liczba projektów biurowych i użyteczności publicznej, w których wykorzystuje się biały dąb amerykański. Eksperci zachwalają ten surowiec z uwagi na jego barwę, atrakcyjne usłojenie, trwałość i wytrzymałość, a także elastyczność i łatwość w obróbce. Zalety tego materiału docenili także architekci w Polsce. Czytaj dalej

tytuł do zmiany

Biały dąb amerykański jest powszechnie dostępnym gatunkiem amerykańskiego drewna liściastego, który często stanowi alternatywę dla dębu europejskiego. Drewno bielu białego dębu amerykańskiego jest koloru kremowo-brązowego, a drewno twardzieli ma barwę od jasno- do ciemnobrązowej. Biały dąb amerykański ma najczęściej prosty układ włókien, o dość gładkiej strukturze. W porównaniu z czerwonym dębem, biały dąb ma dłuższe promienie rdzeniowe, dzięki czemu jego rysunek włókien jest bardzo oryginalny i atrakcyjny.

 

Czytaj również: Celulozowo-cementowe płyty kompozytowe

 

Drewno białego dębu amerykańskiego jest twarde i ciężkie, a także odporne na zgniatanie. Stanowi także bardzo dobry materiał do gięcia po obróbce hydrotermicznej. Amerykański biały dąb może być stosowany na zewnątrz budynków bez konieczności jego zabezpieczania. Dzięki jednolitej kolorystyce, surowiec ten cieszy się dużą popularnością wśród producentów podłóg, a ze względu na łatwość obróbki oraz dużą dostępność kantówek i forniru, jest także często wykorzystywany w produkcji mebli i stolarki.

 

Biały dąb amerykański znajduje zastosowanie w różnorodnych projektach wnętrz w biurach i obiektach użyteczności publicznej. Ostatnio ten gatunek cieszy się także dużą popularnością wśród polskich architektów. Jednym z ostatnich przykładów wykorzystania białego dębu amerykańskiego w przestrzeni biurowej w Polsce jest wnętrze kantyny dla pracowników w siedzibie Jeronimo Martins Polska w Warszawie. Projekt zrealizowała pracownia architektoniczna ksarchitekci oraz firma Serwis Drzewny na przełomie 2011 i 2012 roku.

 

 

 

Zgodnie z założeniami inwestora, kantyna miała być utrzymana w minimalistycznym stylu. Pracownia ksarchitekci zaproponowała zastosowanie w aranżacji wnętrza drewna pomalowanego na ciemny brąz, które idealnie kontrastuje z bielą płócien zawieszonych na rusztach sufitowych. W efekcie powstało przytulne i ciepłe wnętrze kantyny, w której pracownicy mogą zrelaksować się podczas wspólnych posiłków.

 

Pracownia architektoniczna brała pod uwagę różne gatunki drewna. „Szukaliśmy naturalnego surowca, który jest trwały, wytrzymały, a jednocześnie elastyczny. Zależało nam na tym, aby drewno sprawdziło się na dużej powierzchni sufitowej i posłużyło do wykonania pozostałych elementów, takich jak żaluzje okienne i obudowy donic” – powiedział Krzysztof Skłodowski, architekt i właściciel pracowni ksarchitekci.

 

Czytaj również: Nowa technologia bloczków budowlanych

 

Specjaliści z firmy Serwis Drzewny zarekomendowali wybór białego dębu amerykańskiego, również ze względów wizualnych: „Amerykańska tarcica liściasta po struganiu charakteryzuje się dużo większą gładkością struktury niż tarcica krajowa. Ponadto biały dąb amerykański ma niezwykle ciekawy, atrakcyjny wizualnie rysunek słojów, który odpowiada obecnym trendom na rynku. Dlatego też uznaliśmy, że sprawdzi się idealnie w tej aranżacji” – wyjaśnia Adam Sobolewski z firmy Serwis Drzewny, która dostarczyła surowiec i była zaangażowana w prace przy tym projekcie.

 

 

Główny architekt projektu był bardzo zadowolony z dokonanego wyboru: „Rekomendacja Serwisu Drzewnego, by zastosować właśnie biały dąb amerykański była w stu procentach słuszna. Spełnił on wszystkie nasze oczekiwania” – powiedział Krzysztof Skłodowski.

 

Przedstawiciel Serwisu Drzewnego podkreśla zalety tego gatunku drewna, które szczególnie docenił jako wykonawca projektu: „Biały dąb amerykański jest gatunkiem dużo łatwiejszym w obróbce niż dąb europejski. Otrzymujemy go od dostawców w formie sklasyfikowanej, obrzynanej tarcicy o wysokich parametrach, co zmniejsza ilość spadu materiałowego. Dzięki temu, że tarcica jest zawsze właściwie wysuszona, nie pojawiają się problemy podczas obróbki technicznej, takie jak spękania, które są częste w przypadku krajowej tarcicy. To wszystko sprawia, że biały dąb amerykański doskonale nadaje się do prac wnętrzarskich” – powiedział Adam Sobolewski.

 

Czytaj również: Recykling materiałów budowlanych

 

Łącznie w projekcie wykorzystano 7 m3 surowca. Zgodnie z obowiązującymi w branży standardami, drewno zostało pokryte lakierem zabezpieczającym je przed rozprzestrzenianiem się ognia.

 

David Venables, dyrektor AHEC na Europę, jest dumny z tego, że amerykańskie drewno liściaste jest coraz częściej wykorzystywane również w projektach biurowych w Polsce: „Cieszę się, że do tego projektu został wybrany właśnie biały dąb amerykański, który jest niezwykle ceniony przez architektów i idealnie sprawdza się w przestrzeni biurowej. Wierzę, że architekci i wykonawcy, świadomi jego zalet i łatwości obróbki, będą go częściej stosować oraz otworzą się na inne gatunki amerykańskiego drewna liściastego”.

 

 

Od wielu lat biały dąb amerykański jest wykorzystywany w prestiżowych projektach na całym świecie. Jednym z nich jest Opera Królewska w Kopenhadze (Dania), zaprojektowana przez Henninga Larsena Tegnestue’a. Panelami z tego gatunku drewna obito półokrągłe ściany we wnętrzu głównej sali opery. Część drewna zabejcowano na ciemnobrązowy kolor, natomiast część pozostawiono w naturalnej postaci. Zabieg ten pozwolił na uzyskanie ciekawego kontrastu wizualnego, który podkreśla elegancki charakter wnętrza opery. Z białego dębu amerykańskiego ułożono także podłogi w Operze. Aby uzyskać jednolity rysunek słojów i spójną barwę desek, drewno poddano wcześniej zabiegowi parowania.

 

Czytaj również: Tynki cementowo-wapienne

 

Ponadto biały dąb amerykański wykorzystano w Muzeum na rzece w Antwerpii (Belgia).
W tym budynku o wysokości 60 metrów drewno amerykańskiego białego dębu posłużyło do wykonania trwałych podłóg wysokiej jakości.

 

Rudy de Keyser, wykonawca podłóg w tym obiekcie, zdecydował się na użycie właśnie tego gatunku drewna ze względu na jego wysoką odporność na zużycie oraz powszechną dostępność. Aby zapewnić podłodze dodatkową wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, pod jej powierzchnią zamontowano bazę złożoną z płyt gipsowych. Grubość warstwy użytkowej desek podłogowych wyniosła 8 mm. Podłoga została wykończona warstwą oleju oraz środka ognioodpornego na bazie soli, ze szczególnym uwzględnieniem dróg ewakuacyjnych.

Źródło: Questia / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 843 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Jak wybudować dom, który będzie tani w utrzymaniu?... Liczba postów: 99 Grupa: Ekologiczny... Przede wszystkim warto rozpocząć od wyboru technologii, która sprawi, że dom będzie mógł być pasywny. Istotny jest tu współczynnik przenikania ciepła przegród.....
  • Piece wolnostojace, kozy Liczba postów: 56 Grupa: Kominki od... Kominek w domu to bardzo fajna rzecz, która nie tylko ogrzewa ale nadaję super klimat zwłaszcza w mroźne, zimowe wieczory. My mamy kominek z firmy http://www.k...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 203 Grupa: Firmy budow... Ale przecież w tym zakresie powinniście zawsze stawiać na takie rozwiązania, które realnie mogłyby się u Was sprawdzić. Moim zdaniem ciekawym pomysłem mogłoby b...
  • Podłogi Liczba postów: 225 Grupa: Robimy stro... Może kogoś z was zainteresuję kontakt do firmy od podłóg http://pstudiopodlog.net.pl/. Ja podczas budowy domu korzystałem z pomocy firmy i bardzo mi pomogli jeż...
  • Jak wybrać podłogę Liczba postów: 178 Grupa: Robimy stro... Remont to dobry czas i moment, żeby pomyśleć o przerobieniu instalacji grzewczej na bardziej oszczędną. Wejdźcie i przeczytajcie informacje https://termoplaza.p...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17220 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 164

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >