Izolacja akustyczna w domu

Izolacja akustyczna w domu

Odgłos wody spłukiwanej w łazience sąsiada to częsty dyskomfort towarzyszący użytkownikom współczesnych mieszkań. Jego przyczyna tkwi nie tylko w cienkich ścianach, ale przede wszystkim w nieodpowiedniej izolacji instalacji odpływowej. Na szczęście zastosowanie specjalistycznej otuliny tłumiącej dźwięki pozwoli wyeliminować ten problem raz na zawsze. Czytaj dalej

Współczesne instalacje kanalizacyjne lub deszczowe, zbudowane z rur wykonanych z polichlorku winylu, polipropylenu czy żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym już od pewnego czasu królują na rynku instalacji odpływowych. Ich niski koszt, odporność na korozję, bardzo dobre parametry hydrauliczne oraz łatwość instalacji sprawiły, że wyparły one starsze rozwiązania wykorzystujące rury kamionkowe, betonowe czy żeliwne. Niestety, ich wadą jest dość duży hałas związany z faktem, że mniej masywne rury z tworzyw sztucznych łatwiej wpadają w wibrację oraz gorzej tłumią dźwięki przelewającego się przez nie medium. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku, gdy tańsze i jednocześnie cieńsze ściany budynku, tak popularne we współczesnym budownictwie, również nie stanowią odpowiedniej bariery dla fali akustycznej. Dlatego też, by uniknąć nieprzyjemnych odgłosów dochodzących z instalacji kanalizacyjnej czy deszczowej, warto jej rury wyposażyć w odpowiedni system izolacji.

 

 

Zatrzymaj dźwięk
Istnieje kilka sposobów, by ograniczyć hałas wytwarzany przez przez domową instalację odpływową. Jednym z nich jest wykonanie jej przy użyciu rur niskoszumowych. Ich wyższa niż w przypadku standardowych rur masa zapobiega swobodnemu przenoszeniu się drgań na konstrukcję budynku. Niestety, koszt tak wykonanej instalacji znacznie przewyższa cenę tej wykonanej z tradycyjnych elementów, dlatego nie jest to rozwiązanie stosowane powszechnie do całej instalacji. Innym sposobem jest zastosowanie izolacji zapewniającej odpowiednią barierę akustyczną. Do niedawna powszechnie stosowaną otuliną w tym zakresie była wełna mineralna, jednak teraz coraz popularniejsze stają się izolacje wykonywane ze spienionej pianki polietylenowej. Plusem obu rozwiązań jest niewątpliwie fakt, że można ich użyć zarówno w przypadku istniejącej, jak i dopiero montowanej instalacji. Co więcej - zarówno wełna, jak i elastyczna izolacja polietylenowa, bez problemu dopasują się do każdego kształtu rury, dzięki czemu można zabezpieczyć całą jej długość. Jednak ze względu na słabe właściwości izolacyjne wełny oraz jej podatności na wilgoć, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest użycie izolacji wykonanej z pianki polietylenowej.
Decydując się na zastosowanie pianki polietylenowej warto zwrócić uwagę na pewne szczegóły, które mogą wpłynąć na poprawne działanie i skuteczność tak wykonanej izolacji. Po pierwsze, ważne jest by izolacja nie przylegała całą powierzchnią do powierzchni rury, bowiem wtedy, mimo zastosowania otuliny, część drgań jest nadal przenoszona powodując hałas. Rozwiązaniem tego problemu może być izolacja Tubolit AR Fonowave firmy Armacell, której wewnętrzna strona jest pofalowana, zapewniając tym samym minimalny styk otuliny z rurą. „Zastosowanie innowacyjnej powierzchni wewnętrznej w otulinie Tubolit AR Fonowave pozwoliło nam  uzyskać znaczną poprawę jej właściwości tłumiących w stosunku do standardowych rozwiązań. Dzięki temu izolacja ta tworzy zaawansowaną technologicznie barierę, skutecznie blokującą niepożądane dźwięki mogące wydobywać się z instalacji odpływowej.” – mówi Jarema Chmielarski, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell.

 

Drugą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze otuliny, są jej parametry techniczne. Wspomniana już wcześniej izolacja Tubolit AR Fonowave posiada współczynnik tłumienia dźwięków w zakresie od 11 do 7 dB(A) w zależności od prędkości przepływu cieczy w rurze. Co ważne, wartości te potwierdzone są przez Instytut Fizyki Budowlanej w Sztutgarcie, który jest jedną z najbardziej renomowanych instytucji tego typu w Europie. Badania, jakim poddano otulinęTubolit AR Fonowave przeprowadzane są w ściśle określonych warunkach, zgodnych z europejską normą EN 14366:2006 „Pomiary laboratoryjne hałasu pochodzącego od instalacji kanalizacyjnych”. Dzięki temu są one nie tylko wiarygodne i powtarzalne, ale jednocześnie przedstawiają faktyczne możliwości tłumienia izolacji.

 

Nie tylko izolacja akustyczna
Za zastosowaniem otuliny polietylenowej do izolacji instalacji odpływowej przemawiają jeszcze inne, dodatkowe jej zalety. Przede wszystkim, w porównaniu do wełny mineralnej, zapobiega ona skraplaniu się wody na powierzchni rury, chroniąc przed możliwością rozwoju grzybów i pleśni. Szczelna, zamknięta struktura komórkowa spienionego polietylenu odporna jest na wchłanianie wody, przez co stanowi idealne zabezpieczenie izolowanej instalacji, zapobiegając powstawaniu wilgotnych wykwitów na ścianach. Dodatkowo, zastosowanie jednej z dostępnych na rynku otuliny polietylenowej, pozwala zabezpieczyć rurę przed działaniem agresywnych materiałów budowlanych. Tutaj znowu warto przytoczyć przykład izolacji Armacell Tubolit AR Fonowave, której powierzchnia zewnętrzna pokryta jest specjalną folią ochronną, dodatkowo chroniącą izolację przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Odpowiednia izolacja akustyczna instalacji odpływowej znajdującej się w budynku, pomimo wielu dostępnych na rynku materiałów, wcale nie jest rzeczą prostą. Zastosowanie izolacji w postaci spienionego polietylenu nie tylko pozwala skutecznie wyeliminować nieprzyjemny hałas, ale również zabezpieczy rurę przed skraplaniem wilgoci oraz uszkodzeniami mechanicznymi.  Dodatkowo, można ją bezproblemowo zainstalować na istniejącej instalacji, bez narażania się na niepotrzebne koszty wynikające z konieczności wymiany jej elementów. Pozwoli nam to znacznie podnieść komfort użytkowania mieszkania, poprzez eliminację dźwięków spływającej wody czy przeniesionych rurami głośnych głosów naszych sąsiadów.

 

Źródło: budnet.pl
Autor: GutPR/ bdunet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17551 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 294

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >