Jak ograniczyć wydatki na prąd? Kilka prostych zasad

Jak ograniczyć wydatki na prąd? Kilka prostych zasad

Wysokie opłaty za energię elektryczną to dylemat niejednej polskiej rodziny. Czy stoją za tym wyłącznie częste podwyżki cen prądu, czy może energia ucieka nam przez palce?

Choć lampka na korbkę czy ładowarka zasilana energią słoneczną wywołują uśmiech na naszych twarzach, może się okazać, że już w niedalekiej przyszłości staną się one popularnym wyposażeniem gospodarstw domowych. Na razie te ekologiczne i ekonomiczne gadżety znajdują zastosowanie z dala od cywilizacji oraz tam, gdzie często zdarzają się przerwy w dostawach prądu. Trudno by nam było jednak na co dzień korzystać z urządzeń napędzanych wyłącznie energią słoneczną lub siłą naszych mięśni, mimo że oszczędności z tego płynące są kolosalne. Jest prostszy sposób, by ograniczyć wydatki na prąd. Wystarczy zastosować kilka prostych zasad.

 

Co trzeba wiedzieć o energii odnawialnej? Energia odnawialna w Twoim domu

 

Zasada nr 1: Zmień zwyczaje

W naszych domach często przez cały dzień bez powodu bywają włączone telewizory i komputery, choć w rzeczywistości korzystamy z nich zaledwie przez kilka godzin. W łazience na darmo pali się światło, a sprzęt hi-fi pracuje w trybie czuwania.

Innym istotnym problemem jest pora jadania posiłków. Jeśli obiad gotowany jest wcześniej, a jakiś czas potem odgrzewany przez każdego z osobna w mikrofalówce – znów generujemy dodatkowe koszty. Podobnie z porą robienia porządków. W wielu domach, pralka bywa włączana co wieczór, choć dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest robienie większego prania raz w tygodniu, na przykład w weekend.

Te prądożercze zwyczaje sprawiają, że rocznie tracimy bezpowrotnie kilkaset kilowatów energii, za które potem musimy słono zapłacić. Aby ustrzec się przed tym marnotrawstwem, ustalmy wśród domowników jasne reguły postępowania.

 

Systemowe rozwiązania do pozyskiwania energii ze słońca

 

Nasza rada: Nieużywany sprzęt odcinajmy od źródła prądu – wyciągając wtyczkę z gniazdka. Telewizor i komputer niech będą włączone tylko wtedy, gdy są używane.

Zwróćmy też uwagę na porę spożywania posiłków w naszym domu. Skupienie wszystkich w tym samym czasie przy jednym stole pozwoli zapobiec ciągłemu odgrzewaniu jedzenia.

Planując pranie w pralce automatycznej, zbierzmy brudną bieliznę z całego tygodnia i starajmy się maksymalnie załadować bęben. Gdy nie ma potrzeby uruchamiania zwykłego programu, wybierajmy bardzo krótki ekonomiczny tryb pracy.

 

Jak sukcesywnie oszczędzać energię?


Zasada nr 2: Przemebluj mieszkanie

Chcąc zminimalizować rachunki za energię elektryczną, przyjrzyjmy się… ustawieniu naszych sprzętów w domu. Często zbyt ciasne kuchnie sprawiają, że obok siebie stawia się lodówkę i kuchenkę. Tymczasem takie sąsiedztwo nie jest optymalnym rozwiązaniem pod względem zużycia energii elektrycznej w naszym gospodarstwie domowym. Sprzęty AGD, które w czasie pracy emitują dużo ciepła, mogą powodować zaciąganie przez chłodziarko-zamrażarkę gorącego powietrza i tym samym wyższy pobór mocy.

Innym problemem małych mieszkań są zagracone pokoje i zbyt ciemne ściany. To wszystko sprawia, że zamiast naturalnym światłem, musimy zadowolić się na co dzień sztucznym oświetleniem. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że zamiast energooszczędnych żarówek, wciąż korzystamy z prądożernych żarówek lub świetlówek starszego typu. Tymczasem dużo wydajniejsze pod względem żywotności i ekonomiczniejsze pod kątem zużycia energii są lampy LED.

 

Ciepło i światło dzięki szybie Solar

 

Nasza rada: Planując rozkład urządzeń w kuchni, ustawmy chłodziarko-zamrażarkę z dala od piecyka lub zmywarki. Lodówkę od piekarnika można rozdzielić na przykład jedną szafką. Aby wpuścić do wnętrza więcej naturalnego światła, zdejmijmy z parapetu okna duże kwiaty, a gęste i ciężkie zasłony zastąpmy przejrzystymi firanami lub nowoczesnymi roletami.

Osobom, które chcą ograniczyć koszty oświetlenia w domu, zalecam wymianę tradycyjnych żarówek i świetlówek na energooszczędne diody elektroluminescencyjne – radzi Przemysław Pamuła z Firmy SKOFF. - Oprawy LED, takie jak Rotondo, Quadrato, Retango czy Triango, to energooszczędna alternatywa dla tradycyjnych opraw halogenowych. Pozwalają oszczędzić nawet 80% energii elektrycznej, a ich wymiana nie powoduje konieczności ingerencji w instalację elektryczną. Wspomniane oprawy LED można łatwo zamontować w miejsce oprawy halogenowej. Diody LED są nie tylko oszczędne w użytkowaniu, ale charakteryzują się również długą żywotnością. Potrafią świecić jednostajnie nawet przez 50 tysięcy godzin, a po tym czasie nie przepalają się, ale zmieniają natężenie światładodaje Przemysław Pamuła.

 

Ciepły dom, czyli oszczędność pieniędzy

 

 

Zasada nr 3: Wymieniaj i serwisuj sprzęt

Zapełniony worek i nieszczelne elementy rurki ssącej w odkurzaczu, podobnie jak zakamieniony czajnik elektryczny czy mocno oszroniona lodówka – mogą zużywać nawet 10% więcej prądu.

Czasem jednak wyższe zużycie energii wynika nie tyle z błędnej eksploatacji sprzętu codziennego użytku, ile z kiepskiej jakości urządzeń. Nowoczesny sprzęt AGD, w odróżnieniu od urządzeń starego typu, jest w stanie zaoszczędzić prąd nawet o 19%.


Czy szkło może oszczędzać ciepło? Powłoki niskoemisyjne

 

Nasza rada: Przed każdym odkurzaniem, sprawdźmy, czy worek nie wymaga wymiany. W przypadku czajnika elektrycznego pilnujmy, by nie dopuścić do osadzenia kamienia i gotowania na darmo zbyt dużej ilości wody. Nieco mniej poręczny, ale dużo bardziej oszczędny, jest tradycyjny czajnik na gaz.

Kolejnym krokiem do ograniczenia rachunków za prąd jest wymiana starych urządzeń AGD i RTV na nowoczesne i bardziej oszczędne. Możliwości wyboru są ogromne.

- Bardzo popularne stało się porządkowanie sprzętu AGD według klas zużycia prądu: A, A+ i A++ - mówi Michał Olecki, doradca w sklepie ze sprzętem AGD. - Wiele pralek klasy A zużywa nawet 19 procent mniej energii niż te same modele w klasie B. Ekonomiczne produkty w chwili zakupu są często droższe od pozostałych, jednak inwestycja zwraca się już po dwóch, trzech latach – dodaje Michał Olecki.

 

 

1.        Telewizor

Pobór energii zależy od technologii na której oparto produkcję ekranu oraz jego rozmiar. Najbardziej oszczędne są telewizory LED. Znacznie większy pobór prądu wykazują telewizory LCD i plazmowe.

2.       Oświetlenie

Najbardziej ekonomiczne są oprawy oświetleniowe wykorzystujące technologię LED. Oprawy diodowe marki SKOFF pozwalają zaoszczędzić nawet 80% energii w porównaniu do tradycyjnych halogenów. Ich żywotność szacowana jest na kilkadziesiąt tysięcy godzin.

3.       Kuchenka i piekarnik

Najbardziej wydajne są indukcyjne płyty kuchenne nagrzewane przez wytwarzane pole magnetyczne. Znacznie mniej wydajne są pola Hi-Light i żeliwne. Płyta indukcyjna może być wyposażona w kilka bardzo przydatnych funkcji, np. szybkie zagotowanie lub określony czas gotowania. Najlepiej gdy piekarnik posiada kilka szyb w drzwiach, które lepiej utrzymują temperaturę.

4.       Pralka

Wybór powinien dotyczyć jedynie sprzętu oznaczonego klasami od A do A++. Wiele pralek klasy A zużywa bowiem nawet 19% mniej energii niż te same modele w klasie B. Niektóre produkty posiadają dodatkowe ułatwienia: pranie połowy wsadu – urządzenie pobiera mniej wody i energii, ważenie ubrań – automatyczny dobór wody i szacowanie wymaganej ilości proszku do prania, pranie parowe – oszczędność wody i energii, szybkie ekonomiczne programy do prania.

5.       Chłodziarko-zamrażarka

Dwie funkcje w jednym urządzeniu wymagają mniej energii. Funkcja „No frost” samodzielnie usuwa szron i wilgotność, co pozwala utrzymać optymalną temperaturę chłodzenia przy mniejszym zużyciu energii. Ogrzewane uszczelki odpowiednio izolują wnętrze lodówki, a funkcja kontroli drzwi ostrzega nas, gdy są zbyt długo otwarte.

6.       Zmywarka

W trakcie pracy potrafi zużyć tylko 10 l wody, podczas gdy gospodyni domowa zużywa nawet 100 l. Bardzo przydatne dodatkowe funkcje to: tryb połowy wsadu – mniejsze zużycie wody i energii, odzyskiwanie ciepła z wykorzystanej wody do podgrzania świeżej. Zmywarki nazywane Eko można nastawić na krótszy czas suszenia – do 40% mniejszy pobór energii.

 

Podczas planowania domowego budżetu oszczędności należy szukać na każdym kroku. Oszczędzanie polega w dużej mierze właśnie na eliminowaniu drobnych, ale zupełnie niepotrzebnych wydatków. Konsekwencja w działaniu pozwala uzbierać w ten sposób już kilkadziesiąt złotych miesięcznie. W skali roku może to być nawet kilkaset złotych. Niemożliwe? Czas to sprawdzić!

 

Źródło: inPlus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Elewacja domu Liczba postów: 87 Grupa: Budowa i re... Szukam firmy, która wykona docieplenie elewacji we Wrocławiu. Możecie kogoś polecić? Znalazłam już firmę ale szukam jeszcze innych, porównać ceny i zakres usług...
 • Drzwi zewnętrzne z motywem naturalnego kamienia Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Sprawdź ofertę krakowskiego Kenbudu. Sprzedają i montują bramy garażowe, okna i drzwi najlepszych producentów.
 • Budowa domu energooszczędnego Liczba postów: 43 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Gość: RoboRobbo napisał: Ja właśnie mam panele fotowoltaiczne i powiem szczerze, że jestem bardzo zadowolony. Rachunki prawie zerowe, tylko opłaty st...
 • Schody z kamienia Liczba postów: 19 Grupa: Firmy budow... Ja mam schody z granitu. Mega fajnie się sprawdzają. Do tego jest zrobione delikatne podświetlenie LED. Uważam, że granit na schody to idealny materiał. Jak szu...
 • Jakie efekty daje ozonowanie pomieszczeń? Liczba postów: 15 Grupa: Budowa i re... Ozonowaniem pomieszczeń różnego typu jak magazyny, hale, biura zajmuje się firma Efekt DDD https://efektddd.pl/ozonowanie_pomieszcz en__andrychow Mi oni cyklicz...

Ostatnio na forum

 • Płoty ogrodowe Liczba postów: 777 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
 • blacha trapezowa Liczba postów: 126 Grupa: Robimy dach Użytkownik Alina11789 napisał: Witam,bedziemy pokrywac dach na oborze i stodole około 700 metrów.Chcemy pokryć blachą trapezową,ocynkowaną kolorową.popytal ismy....
 • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 202 Grupa: Firmy budow... Ale przecież w tym zakresie powinniście zawsze stawiać na takie rozwiązania, które realnie mogłyby się u Was sprawdzić. Moim zdaniem ciekawym pomysłem mogłoby b...
 • Pokój dla dziecka Liczba postów: 170 Grupa: Nowości ara... Literki fajny pomysł:)
 • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 174 Grupa: Domy szereg... Mi osobiście bardzo podobają się domki w zabudowie szeregowej. Ostatnio nawet znalazłam takie http://osiedlezielonezacisze.pl/oferta/ i rozważam inwestycje.
 • Podłogi Liczba postów: 224 Grupa: Robimy stro... Może dla kogoś z was przydatny będzie namiar na firmę DREW-MIŚ we Wrocławiu i Żarach https://drewmis.pl/kontakt/ . Ja kupiłem od nich ostatnio dużą dostawę dre...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17192 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 147

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >