Jak prawidłowo wykonać przyłącze wodociągowe?

Jak prawidłowo wykonać przyłącze wodociągowe?

Znakomity projekt domu i pomysł na zagospodarowanie otaczającej go działki – nie możesz doczekać się, kiedy zjesz śniadanie we własnym ogrodzie. Czytaj dalej

 

Realizując swoje marzenie o domu z ogrodem nie zapominaj jednak, że przez Twój wymarzony skrawek zieleni przebiegać będzie przyłącze domowe do sieci wodociągowej. Przyłącze, od którego zależy nie tylko zaopatrzenie domu w wodę, ale też koszty zużycia wody, piękno ogrodu, a nawet Twoje zdrowie. Podłączenie się do sieci wodociągowej to nie tylko poważny wydatek, ale i konieczność dopełnienia wielu formalności. O ile spraw biurokratycznych nie możemy przeskoczyć, o tyle kwestię jakości i kosztów jesteśmy w stanie w pełni kontrolować. Pod warunkiem, że wiemy, gdzie szukać oszczędności i na czym tak naprawdę w tym wypadku one polegają.

 

Czytaj również: Innowacyjny odpływ liniowy

 

„Wykonanie przyłącza domowego możemy zlecić firmie wodociągowej lub samodzielnie wybrać: projektanta, posiadającą wymagane uprawnienia firmę wykonawczą i oczywiście geodetę, który zadba o poprawne wytyczenie trasy i wykonanie inwentaryzacji przyłącza. Najłatwiej mają inwestorzy w gminach, gdzie całość spraw przejmuje na siebie lokalny zakład wodociągowy, a zadaniem inwestora jest przygotowanie się od strony finansowej i uzbrojenie w cierpliwość. Gminne wodociągi z reguły wykonują przyłącza szybciej niż firmy wykonawcze, którym zlecimy to osobiście, chociażby z uwagi na tryb uzyskiwania wymaganych pozwoleń i uzgodnień. Decydując się na budowę przyłącza musimy odpowiedzieć sobie zatem na pytania: czy chodzi nam o to, by przyłącze było wykonane możliwie jak najszybciej i jak najtaniej, nie biorąc pod uwagę jakości zastosowanych materiałów, czy jesteśmy gotowi trochę poczekać, aby mieć czas na jak najlepsze rozeznanie wśród wyrobów dostępnych na rynku, zarówno pod względem jakości, warunków gwarancyjnych, jak i zebrania referencji i cen usług, jakie oferują dostępne nam firmy wykonawcze? Praktyka wykazuje, że warto skorzystać z firm posiadających odpowiednie kwalifikacje, zwracających uwagę na jakość zastosowanych materiałów oraz wykonanie. To właśnie te czynniki decydują w głównej mierze o bezawaryjnej i bezpiecznej, wieloletniej eksploatacji, na której nam – użytkownikom, najbardziej zależy” – mówi Zygmunt Demski, dyrektor ds. marketingu technicznego Hawle, producenta armatury sieciowej.

 

Fot. 1 (archiwum Hawle): Opaska do nawiercania pod ciśnieniem wraz z zasuwą z gwintem zewnętrznym.

 

Koszt założenia przyłącza domowego wynosi około 2-4 tysięcy złotych, z czego na zakup armatury przeznaczymy od 500 do tysiąca złotych. „15-30% kosztów decyduje tak naprawdę o tym, jak będzie funkcjonować nasze przyłącze – czy woda w kranie będzie czysta, rury nie będą rdzewiały, nie pojawią się awarie i czy nie będziemy płacić za niekontrolowane straty wody” – podkreśla Agata Wojna, dyrektor działu handlowego Hawle Polska. „Dlatego zawsze podpowiadam znajomym, by zainteresowali się jaka armatura jest zamieszczona w projekcie i czy wykonawca na pewno ją zastosował – pozwala to nie tylko kontrolować koszty bieżące samej instalacji, ale także mieć wpływ na przyszłe koszty: zużycia wody lub te wynikające z awaryjności, w przypadku wyboru nieodpowiedniej armatury” – podkreśla.

 

Czytaj również: Funkcjonalne zawory oraz głowice gwarancją bezpieczeństwa Twoim domu

 

Zapytana, czym kierować się przy wyborze armatury, Agata Wojna wymienia: zastosowane technologie, rozwiązania systemowe (aby wszystkie użyte elementy były kompatybilne), zabezpieczenia antykorozyjne i okres gwarancji. „Oczywiście wiele osób powie, że trzeba patrzeć na koszty. To prawda, lecz w przypadku inwestycji na lata – a taką jest przyłącze domowe, które dobrze wykonane powinno bezpiecznie funkcjonować pół wieku – koszty trzeba rozpatrywać w nieco szerszej perspektywie. Przyłącze zwykle biegnie przez ogród – jeśli użyjemy armatury niskiej jakości, powinniśmy mieć świadomość, że naprawy będą wiązały się nawet z rozkopaniem ogrodu, zdarza się, że i z koniecznością interwencji ciężkiego sprzętu, np. koparki. Dlatego – nawet jeśli dziś musimy zapłacić nieco więcej – wybierzmy materiały objęte jak najdłuższym okresem gwarancji, np. 10-letnim” – radzi.

 

Fot. 2 (archiwum Hawle): Przyłącze domowe przeznaczone do wodociągów z rur PE i PVC

 

Bardzo wiele osób nie zwraca uwagi na okres gwarancji poszczególnych elementów przyłącza domowego. Po co, skoro po wykonaniu przyłącza oddajemy je do użytku wodociągom? To prawda, ale prawdą jest także to, że wodociągi, wykonując naprawę, nie będą oszczędzać ani naszego ogrodu, ani np. ścieżki z pieczołowicie wybieranych płyt granitowych. Zajmą się po prostu awarią, nam pozostawiając koszty doprowadzenia terenu do stanu sprzed zdarzenia.

 

Czytaj również: Kompaktowa instalacja do oczyszczania wody

 

„Niskiej jakości materiały, w tym armatura, mogą w przyszłości stać się przyczyną wycieków wody, ograniczeniem przepływu w wyniku powstania korozji wewnątrz rury, spadkiem ciśnienia lub w ostateczności awarią prowadzącą do konieczności wymiany przyłącza” – zaznacza Zygmunt Demski. Straty wody to nie tylko problem finansowy, ale także kwestia dotycząca ochrony środowiska – w tym zasobów wody, której w naszym kraju nie mamy zbyt dużo do dyspozycji. Dlatego wszyscy powinniśmy na tę sprawę zwracać szczególną uwagę. Ponadto instalacja wodociągowa powinna mieć bezwzględnie zabezpieczenia uniemożliwiające wtórne zanieczyszczenia wody, zgodnie z wymaganiami Polskiej Normy. Zabudowane już za zestawem wodomierzowym (od strony wewnętrznej) zawory antyskażeniowe, mające na celu zabezpieczenie przed przepływem wstecznym i skażeniem systemu, winny być przez użytkownika szczególnie starannie dobrane i poddawane okresowym przeglądom – to przecież wyraz troski o nasze zdrowie.

 

Fot. 3 (archiwum Hawle): Przyłącze domowe Hawle

 

Warto pamiętać, że przyłącze domowe, nawet takie wybudowane na własny koszt, z reguły przekazywane jest nieodpłatnie wodociągom, które odpowiadają jednak tylko za prawidłową eksploatację do zaworu głównego zainstalowanego za wodomierzem. „Zanim wybierzemy projektanta i firmę wykonawczą, warto poradzić się innych, np. sąsiadów, którzy korzystali z podobnych usług. Dobrze jest także zasięgnąć opinii zakładów wodociągowych – mogą nam polecić projektantów i firmy wykonawcze, a to pozwoli uniknąć problemów związanych z uzgodnieniami i odbiorem prac”.

 

„Nie warto oszczędzać na elementach armatury. Ich awaria oznacza bowiem duże utrudnienia w codziennym życiu i dodatkowe koszty. Dobra armatura to między innymi taka, na którą producent daje długi okres gwarancji, np. 10 lat oraz posiadająca certyfikaty jakościowe”.

 

Przyłącze domowe w 11 krokach:

 

1. Składamy wniosek o wydanie warunków przyłączenia. Wniosek taki powinien zawierać określenie charakteru zabudowy oraz zapotrzebowania na wodę.

 

2. Zgłaszamy w urzędzie gminy budowę przyłącza domowego. Zgłoszenie powinno zawierać opis techniczny wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia. Jeśli w ciągu 30 dni urząd nie zażąda uzupełnienia dokumentacji – można rozpoczynać prace.

 

3. Konieczne jest naniesienie na aktualnej mapie geodezyjnej nowego budynku oraz planowanego przebiegu przyłącza.

 

4. W przedsiębiorstwie wodociągowym składamy wniosek o wydanie warunków zaopatrzenia w wodę.

 

5. Po uzyskaniu warunków zaopatrzenia w wodę – zlecamy wykonanie projektu (projekt powinien być uzgodniony w przedsiębiorstwem wodociągowym oraz zaopiniowany w ZUD).

 

6. Budowę przyłącza zgłaszamy w starostwie (wraz z kompletem dokumentów oraz notarialnych zgód właścicieli gruntów, przez które będzie przebiegać przyłącze).

 

7. Zabezpieczamy kwestie organizacji ruchu (zlecenie projektu organizacji ruchu wraz z opinią policji i zarządu dróg; wymagana jest także zgoda zarządcy drogi na czasowe zajęcie pasa drogowego).

 

8. Teraz możemy rozpocząć prace (wykonawca musi posiadać odpowiednie uprawnienia).

 

9. Składamy wniosek o przyłączenie do sieci (gotowego, niezasypanego przyłącza).

 

10. Konieczny jest odbiór przyłącza przez przedstawiciela zakładu wodociągowego (plombowanie wodomierza, spisanie stanu licznika, inwentaryzacja geodezyjna).

 

11. Po odbiorze można zasypać wykop i podpisać umowę o dostarczanie wody.

Źródło: Nono Problemo / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Brama garażowa z napędem Liczba postów: 266 Grupa: Budowa i re... Użytkownik boxon napisał: Polecam wybierać dobre firmy, to nzaczy takie, które zapewniają również dobry montaż. Polecam do przeczytania ciekawy i pomocny artyk...
 • Budowa maszyn Liczba postów: 353 Grupa: Firmy budow... Jeżeli ktoś z was planuję zakup nowych wtryskarek lub urządzeń wspomagających produkcję a może macie już park maszynowy, ale potrzebujesz wdrożyć i uruchomić no...
 • Rodzaje maszyn budowlanych Liczba postów: 109 Grupa: Budowa i re... Dobrze jest to wiedzieć. Specjalnie rozglądam się za tego typu artykułami, bo wiedza na temat maszyn budowlanych będzie mi niezbędna, skoro chcę je wypożyczyć.....
 • Malowanie elewacji, czyli dlaczego ochrona Twojego... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re... W ostatnim czasie przeczytałam wiele wpisów na ten temat, aby malowaniem swojej elewacji zająć się jak najlepiej. Zamierzamy pomalować ją w tym roku razem z męż...
 • Podnośnik koszowy - dowiedz się więcej o maszynie... Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... Długo szukałam artykułu, który w prostych słowach wytłumaczy mi czym jest podnośnik koszowy i w jakim celu można go wykorzystać. Po przeczytaniu tego czuję, że....

Ostatnio na forum

 • Piece wolnostojace, kozy Liczba postów: 61 Grupa: Kominki od... Kominek w domu to bardzo fajna rzecz, która nie tylko ogrzewa ale nadaję super klimat zwłaszcza w mroźne, zimowe wieczory. My mamy kominek z firmy http://www.k...
 • Dekoracje Liczba postów: 73 Grupa: Wykańczamy... U mnie na ścianie w salonie znalazła zastosowanie elastyczna płytka klinkierowa [url]http://elastolith.pl/[/url, którą bardzo łatwo się montuje, a do tego świet...
 • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 341 Grupa: Robimy stro... Ja ze swojej strony polecam przeczytać artykuł o zastosowaniu listef MDF https://www.napodlogach.pl/artykul/chara kterysytka-i-zastosowania-listew-mdf-162 826 - b...
 • Pokój dla dziecka Liczba postów: 173 Grupa: Nowości ara... Polecam sprawdzić na stronę https://multirodzice.pl/najlepszy-przyja ciel-z-dziecinstwa-czyli-zabawka-na-cale -zycie/ to jest blog dla rodziców. Ostatnio czytałam...
 • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 215 Grupa: Firmy budow... Użytkownik Gość: zdzisław11 napisał: Wywóz gruzu każdego rodzaju zawsze zlecam ekipie droprecykling.pl . W mgnieniu oka załatwiają ten kłopot. Powoli szykujemy....
 • Płoty ogrodowe Liczba postów: 1034 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17357 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 199

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >