Jak wybrać wygodny dom dla siebie i swojej rodziny?

Jak wybrać wygodny dom dla siebie i swojej rodziny?

Decyzja o budowie domu to dopiero pierwszy krok na drodze do własnego domu. Czytaj dalej

 

 Kolejne, które zapewnią satysfakcję z jej podjęcia, to rozpoznanie przez inwestora własnych potrzeb i możliwości, określenie preferencji przyszłych domowników, a następnie wybór  projektu, który najpełniej będzie im odpowiadał. Warto znać kryteria, jakimi należy kierować się szukając domu dla całej rodziny.  Wybierając projekt domu, trzeba wziąć pod uwagę jego wielkość. Powinna ona odzwierciedlać rzeczywiste potrzeby rodziny, jej aktualną liczebność, ale również uwzględniać planowany rozwój, ulubiony sposób spędzania wolnego czasu, przyszłą aktywność zawodową, posiadaną i przewidywaną sytuację finansową. Jeśli pomieszczenia będą miały zbyt małą powierzchnię lub ich liczba nie będzie wystarczająca, by zaspokoić wszystkie potrzeby mieszkańców, dom w krótkim czasie może okazać się niewygodny.

 

Czytaj również: Jakie koszty należy doliczyć decydując się na budowę?

 

Jeśli przewiduje się pracę w domu, niezbędny okaże się gabinet, w którym w spokoju będzie można  wykonywać zawodowe obowiązki, bez zakłócania normalnego trybu życia rodziny. Rodzina ceniąca wspólne spędzanie wolnego czasu, zarówno we własnym gronie, jak i z udziałem gości, powinna zamieszkać w domu, który taki styl życia umożliwi – z odpowiednio dużą kuchnią, pozwalającą np. na wspólne przygotowywanie posiłków, z wygodną jadalnią i salonem, z dodatkowym pokojem, w którym zapewni się nocleg odwiedzającym dom gościom, z co najmniej dwiema łazienkami – jedna będzie wówczas pełniła funkcję rodzinnej, zarezerwowanej dla gospodarzy, druga umożliwi niekrępujące z niej korzystanie osobom odwiedzającym domowników, na co dzień zaś będzie zapewniać swobodę rodzinie równocześnie przygotowującej się do wyjazdu do szkoły czy pracy.

 

Czytaj również: Od czego zacząć przygotowania do budowy domu?

 

Równie dotkliwy, jak niedostatecznie duża powierzchnia domu, może być zbyt duży metraż w stosunku do realnych potrzeb mieszkańców.  Jego skutki będą odczuwalne zwłaszcza w zakresie finansowym: dom za obszerny, którego powierzchnia w całości nie będzie zagospodarowana i wykorzystana, to niepotrzebny wydatek – zarówno na etapie budowy, gdy potrzeba więcej materiałów do realizacji inwestycji, jak i w fazie eksploatacji, gdy ogrzewa się cały dom, bez względu na stopień wykorzystania poszczególnych pomieszczeń.

 

Czytaj również: Jak powinien wyglądać perfekcyjny budynek wolnostojący

 

Niezależnie od wielkości domu przy wyborze projektu należy kierować się jego programem funkcjonalnym. Dla komfortu mieszkania ważny będzie zarówno jego wymiar podstawowy, obejmujący takie pomieszczenia jak kuchnia, jadalnia, salon, łazienka (lub łazienki), hol, jak i dodatkowy, zakładający istnienie pomieszczeń podnoszących wygodę użytkowania: pralnia, suszarnia, garderoba, spiżarnia. By dobrze spełniały one swoje zadania, powinny mieć zachowane przynajmniej minimalne przewidziane dla nich wielkości, być prawidłowo rozmieszczone i odpowiednio zaaranżowane. Gruntownego przemyślenia przed wyborem wymaga też typ budynku: parterowy, z użytkowym poddaszem lub piętrowy. Każdy z nich posiada atuty, które mogą być bardziej pożądane w określonych warunkach. W domu parterowym wszystkie pomieszczenia ulokowane są na jednym poziomie. Miłośnikom zieleni pozwoli to m.in. na stworzenie wyjścia do ogrodu praktycznie z każdego pomieszczenia. Brak schodów docenią rodzice opiekujący się małymi dziećmi, osoby starsze lub mniej sprawne.

 

Czytaj również: Nowe zasady certyfikacji energetycznej

 

Dom parterowy z użytkowym poddaszem ze względu na małą powierzchnię zabudowy można wybudować na małej i wąskiej działce, nie czyniąc tego kosztem ogrodu. Podział pomieszczeń ze względu na funkcje odbywa się  niemal automatycznie: strefę dzienną lokuje się na parterze, nocną na poddaszu. Zaletą takiego domu jest możliwość budowy etapami: najpierw do użytku można oddać parter, a następnie w zależności od możliwości finansowych i potrzeb (narodziny dzieci, zamieszkanie w domu potrzebujących opieki rodziców) wykończyć poddasze.

 

Czytaj również: Na czym polega opłata adiacencka

 

Dom piętrowy, oprócz wszystkich zalet parterowego z poddaszem, posiada tę istotną cechę, że również pomieszczenia na wyższej kondygnacji mają pełną wysokość. Wyklucza to kłopoty z wykorzystaniem miejsca pod skosami, daje pełną swobodę aranżacji i nie ogranicza powierzchni użytkowej. Znajomość potrzeb własnych i rodziny jest dobrym drogowskazem przy wyborze projektu domu. Przy braku pewności co do słuszności wyborów zawsze można skorzystać z pomocy osób zawodowo zajmujących się projektowaniem i obsługą inwestycji, by ustrzec się przed błędnymi decyzjami.

 

 

Źródło: Domowy / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17199 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 255

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >