Jaka pompa ciepła zapewni odpowiedni komfort ciepła w mieszkaniu i będzie ekologiczna dla środowiska?

Jaka pompa ciepła zapewni odpowiedni komfort ciepła w mieszkaniu i będzie ekologiczna dla środowiska?

Pompy ciepła to ekologiczne urządzenia grzewcze wykorzystujące w swoim działaniu odnawialne źródła energii. Na ich neutralność dla środowiska ma również wpływ to, jaki czynnik chłodniczy jest wykorzystywany w ich obiegu termodynamicznym. Eksperci wyjaśniają, dlaczego tak istotne jest wykorzystywanie naturalnych czynników chłodniczych, takich jak propan. Czytaj dalej

 

W obiegu każdej sprężarkowej pompy ciepła krąży czynnik chłodniczy umożliwiający transport energii cieplnej. Pobiera on ciepło z ośrodka o niskiej temperaturze, wrze przy niskim ciśnieniu, następnie zostaje sprężony, aby oddać to ciepło podczas procesu skraplania w wysokiej temperaturze i ciśnieniu. Ten cykl jest realizowany w obiegu zamkniętym, hermetycznie odizolowanym od środowiska zewnętrznego. 

 

Jaka pompa ciepła zapewni odpowiedni komfort ciepła w mieszkaniu i będzie ekologiczna dla środowiska?


Czytaj również: Wielkość domu, potrzeby domowników - co jeszcze należy brać pod uwagę wybierając pompę ciepła

 

Obecnie najpopularniejszymi czynnikami chłodniczymi są gazy fluorowane, takie jak np. R410A. Ich stosowanie wiąże się jednak z coraz wyższymi restrykcjami prawnymi, ponieważ w razie uwolnienia do atmosfery w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania efektu cieplarnianego.

 

GWP – współczynnik istotny dla środowiska

Gazy cieplarniane w istotny sposób absorbują promieniowanie słoneczne bezpośrednie oraz odbite od Ziemi. Utrudniają w ten sposób emisję promieniowania podczerwonego naszej planety, przyczyniając się do zwiększania temperatury na jej powierzchni. Jednym z głównych gazów cieplarnianych jest dwutlenek węgla (CO2). Aby umożliwić porównanie szkodliwości poszczególnych substancji, wprowadzono uniwersalny wskaźnik GWP (global warming potential). Porównuje on ilość ciepła akumulowanego przez określoną masę gazu do ilości ciepła zatrzymanego przez taką samą masę dwutlenku węgla. Popularny czynnik chłodniczy R410A ma współczynnik GWP równy 2088. Oznacza to, że 1 kg czynnika R410A uwolnionego do atmosfery oddziałuje na ocieplenie klimatu tak jak 2088 kg CO2.

 

Propan – wysokowydajny i ekologiczny czynnik chłodniczy

Propan, gaz należący do grupy węglowodorów nasyconych, ma szerokie zastosowanie w przemyśle oraz gospodarstwach domowych.Czysty, bezbarwny i bezwonny propan występuje pod nazwą R290 jako czynnik chłodniczy. Jedną z najistotniejszych zalet R290 jest jego wysoka wydajność pod względem efektywności w porównaniu do innych czynników chłodniczych. Propan ma doskonałe właściwości termodynamiczne, pozwalające na wydajną pracę pompy ciepła nawet przy bardzo niskich temperaturach powietrza atmosferycznego (nawet do -25oC). Ponadto ten czynnik jest przyjazny środowisku naturalnemu. Nie powoduje destrukcji warstwy ozonowej oraz w znikomym stopniu przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego. Wskaźnik GWP dla propanu wynosi  zaledwie 3. 

 

Najczęstsze pytania o wykorzystanie R290 w pompach ciepła dotyczą bezpieczeństwa eksploatacji tych urządzeń. R290 to bardzo czysty propan bez dodatków zapachowych. Jest on klasyfikowany jako gaz łatwopalny. Należy jednak pamiętać, że ten czynnik cechuje się wysoką wydajnością, w związku z czym jego ilość w obiegu chłodniczym jest niewielka w porównaniu do innych czynników chłodniczych. Ponadto pompy ciepła Vaillant aroTHERM plus, które wykorzystują ten czynnik, mają konstrukcje typu monoblok. Oznacza to, że obieg czynnika chłodniczego jest całkowicie zamknięty w jednostce umieszczonej na zewnątrz budynku. Jaka pompa ciepła zapewni odpowiedni komfort ciepła w mieszkaniu?

 

 

Czytaj również: Termomodernizacja budynku z pompą ciepła – dlaczego warto?

 

Gdy stosujemy więc odpowiednie zalecenia dotyczące usytuowania jednostki zewnętrznej oraz jej serwisu, minimalizujemy jakiekolwiek ryzyko związane z wykorzystaniem R290. Propan jest naturalnym, bezpiecznym, wydajnym oraz przyjaznym dla środowiska czynnikiem chłodniczym.


 

Źródło: They PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • armatura Liczba postów: 30 Grupa: Firmy budow... Ja ostatnio widziałem coś bardo ciekawego a mianowicie był to grzejnik łazienkowy w firmie obrazu. Powiem wam, że bardzo ciekawie to wyglądało.
  • Jak i gdzie kupować materiały budowlane? Liczba postów: 44 Grupa: Budowa i re... Jeżeli ktoś was szuka firmy, która oferuję akcesoria do stolarki okienno-drzwiowej to polecam skontaktować się ze sklepem https://sklep.torys.eu/. Firma oferuj...
  • Wywóz odpadów Liczba postów: 38 Grupa: Firmy budow... W trakcie budowy powstaje masa odpadów, w związku z tym kontener wydaje się być niezbędny. Obecnie korzystam z oferty firmy Auto-Met https://sites.google.com/vi...
  • Poznaj zalety i wady paneli słonecznych Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
  • Własna firma Liczba postów: 2 Grupa: Firmy budow... Cześć, słyszałem od znajomych fachowców, że korzystali z usług firmy http://polparts.pl/ Kupowali u nich częsci do koparek volvo i nie było z nimi żadnych probl...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15881 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 239

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >