Która pora roku jest najlepsza do rozpoczęcia budowy domu? Zaplanuj pracę!

Która pora roku jest najlepsza do rozpoczęcia budowy domu? Zaplanuj pracę!

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważny jest kalendarz przy budowie domu. Właściwe rozplanowanie prac i podzielenie ich na pory roku, to zaoszczędzony czas i brak późniejszych rozczarowań. Czytaj dalej

 

Lato

Jeżeli planujesz budowę domu, już teraz zastanów się nad wyborem projektu. To naprawdę ważne. Jeżeli nie zrobimy tego teraz, na pewno nie rozpoczniemy budowy na wiosnę, a wtedy należałoby to zrobić. Znajdź firmę, która stworzy projekt dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Naniesiesz wszelkie poprawki i będziesz pewien, że za chwilę rozpoczniesz budowę domu marzeń. Należy pamiętać, że projekt dobieramy do działki. Mimo, iż w obowiązujących obecnie przepisach nie ma konkretnej normy określającej minimalną powierzchnię działki budowlanej, to możemy natrafić na utrudnienia. Ograniczenia odnośnie  możliwości zagospodarowania działki mogą wynikać z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także innych aktów prawnych.

 

- Ustalenie warunków zabudowy oraz zasad zagospodarowania terenu określają normy. Mam na myśli nie tylko ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Musimy znać prawo budowlane, ustawę o ochronie przyrody, prawo wodne, czy ochrony środowiska. To jednak nie koniec. Zasady przy budowie domu narzuca także ustawa o drogach publicznych oraz ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Dochodzą do tego także przepisy szczegółowe, np. rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. To  np. kwestia odległości ścian, tarasów, czy balkonów od granic geodezyjnych działki, która może rzutować na powierzchnię zabudowy.– mówi Michal Jalovecký, prezes ES Polska.

 

Która pora roku jest najlepsza do rozpoczęcia budowy domu? Zaplanuj pracę!

 

Czytaj również: Kontrola nadzoru budowlanego - czy jest czego się obawiać?

 

Lato i wakacje to czas idealny na skupienie się nad projektem. Chcąc rozpocząć budowę wiosną, nie można dłużej z tym zwlekać. To moment najważniejszy. Budując dom nie powinniśmy iść na kompromisy. To życiowa decyzja, którą należy dobrze przemyśleć. Dom buduje się na lata, czasem i dla pokoleń, musi więc spełniać wszelkie nasze wymagania i zaspokajać potrzeby.

 

To sporo tematów, dość trudnych do ogarnięcia przez laika. Warto więc wspomóc się kompleksowym doradztwem fachowców. ES Polska np. pomaga klientom znaleźć działkę i załatwić wszelkie formalności, zajmuje się kompleksowo projektem. – dodaje Michal Jalovecký.



Jesień

Formalności związane z budową domu to długi i żmudny proces. Zajmuje przeważnie pół roku. Po wybraniu i zakupie działki, musimy zdobyć dla niej wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jeżeli Gmina nie posiada takowego planu, wówczas należy złożyć wniosek do Wydziału Architektury Urzędu  Gminy o wydanie warunków zabudowy terenu. Należy mieć tu już zakupiony projekt domu. Po dokonaniu wyboru projektu domu i wykonaniu projektu budowlanego należy zwrócić się do geodety. Jego zadanie to sporządzenie mapy sytuacyjno-wysokościowej dla działki budowlanej. Będzie to mapa w skali 1:500, przeznaczona do celów projektowych. Z samym projektem wybieramy się do architekta po zaadaptowanie projektu do działki na mapie sytuacyjno-wysokościowej. Musi on również dostosować projekt architektoniczno-budowlany do warunków Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego albo Warunków Zabudowy Terenu, do warunków na danym terenie. Dostosuje on także fundamenty budynku do warunków gruntowo-wodnych. W tym momencie potrzebne będą badania geologiczne. Następnie zaprojektuje trasy przyłączenia mediów oraz wjazd na działkę.

 

- Na tym etapie architekt może także wprowadzić wszelkie zmiany do zakupionego projektu. Wtedy właśnie należy także uzgodnić  projekt zagospodarowania działki z zakładem energetycznym, gazowniczym oraz wodociągowo-kanalizacyjnym - dodaje Michal Jalovecký.

 

Mając w ręku projekt budowlany, można starać się o pozwolenie na budowę. Należy zgłosić się do Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w celu złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Decyzję otrzymamy w ciągu 65 dni.

 

- Aby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, musimy przygotować odpowiednie dokumenty. Są to: cztery egzemplarze projektu budowlanego zawierające wszystkie ustalenia, decyzja o warunkach zabudowy terenu lub wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, wypis z rejestru gruntów dla działki własnej i sąsiednich oraz warunki techniczne dostawy mediów i decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej – wylicza Michal Jalovecký.

 

Mając pozwolenie na budowę, naszym obowiązkiem jest powiadomienie Starostwa Powiatowego o zamiarze rozpoczęcia budowy. Musimy to zrobić z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Warto pamiętać o dołączeniu oświadczenia kierownika budowy o przyjęciu obowiązków. I tutaj pozostaje wybór – samodzielnie, czy z fachowcami. To zależy od tego, jak czujemy się w temacie budowlanym. Jedno jest pewne, zlecając nadzór, projekt, całość prac, firmie zewnętrznej (np. ES Polska), możemy być pewni, że o niczym nie zapomnimy i zdążymy na czas.

 

Która pora roku jest najlepsza do rozpoczęcia budowy domu? Zaplanuj pracę!

 

Czytaj również: Dlaczego warto na etapie budowy domu postawić na droższe materiały takie jak ceramika budowlana?

 

Po jesiennej wędrówce od urzędu do urzędu, możemy rozpocząć budowę naszego wymarzonego domu. Przyroda budzi się ze snu, przebiśniegi wychylają nieśmiało główki w stronę pierwszych promieni słonecznych, a my możemy stanąć na naszej działce, gdzie ekipa rozpocznie budowę od wylania fundamentów. Zanim jednak zostaną wylane musisz ją znaleźć, a to wcale nie takie proste zadanie.

 

- Uczestnikami procesu budowlanego jest zawsze kilka osób. Należą do nich inwestor czyli budujący dla siebie dom, inspektor nadzoru inwestorskiego, doglądający budowę w imieniu budującego, projektant oraz kierownik budowy, reprezentujący wykonawcę. Od właściwego zgrania tych osób oraz właściwej komunikacji między nimi zależy sukces – zbudowanie wymarzonego domu w określonym czasie i zgodnie ze sztuką – dodaje Michal Jalovecký.

 

Ekip budowlanych na rynku jest bardzo wiele. Decydując się na współpracę z jakąś, należy bardzo dokładnie ją sprawdzić. Najlepiej zdać się na ekipę z polecenia np. znajomych, którzy z nią wcześniej budowali. Należy sprawdzić projekty, które ma na koncie. Najważniejsze, by podpisać stosowną umowę na wykonanie prac. Unikniemy dzięki temu wszelkiego rodzaju nieporozumień. Przy budowaniu domu nie do końca sprawdza się zatrudnianie wielu ekip. Zdania na ten temat są podzielone. Wszystko zależy od tego ile własnego czasu chcemy i możemy poświęcić budowie.

 

Pracując zawodowo na pełen etap, nie do końca mamy możliwość bywania na budowie tak często jak to jest potrzebne. Nie mamy także czasu na załatwianie związanych z nią formalności. Dlatego warto wówczas powierzyć całość prac jednej firmie, która kompleksowo zajmie się wszystkim. A klient jedynie będzie przeglądał raporty z postępu prac – dodaje Michal Jalovecký.

Zima

To czas kiedy prace na naszej budowie będą już mocno zaawansowane. Powinniśmy już widzieć ekipę w środku, doprowadzającą nasz dom do tak zwanego stanu surowego zamkniętego. Przeważnie budowa domu trwa ok. 9-12 miesięcy. Po tym czasie powinniśmy móc się wprowadzić. Wszystko zależy od tego kiedy zaczniemy prace przygotowawcze i komu powierzymy prace budowlane. Budując samodzielnie, doglądając prac, szukając pomiędzy ekip, które trzeba będzie wymienić, na pewno czas budowy domu się wydłuży.

 

- Decydując się na jedną firmę z tradycjami, mającą na koncie wiele takich budów i wykonującą kompleksowo prace, możemy być pewni, że terminy zostaną dotrzymane, a my wprowadzimy się na czas. – podsumowuje Michal Jalovecký.

 

Artykuł powstał we współpracy z Grupa-Flota

 

Która pora roku jest najlepsza do rozpoczęcia budowy domu? Zaplanuj pracę!


Źródło: Fama PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Pozycjonowanie zwraca się przy pozycjonowaniu firm... Liczba postów: 61 Grupa: Firmy budow... Pozycjonowanie z https://wildmoose.pl/pozycjonowanie-stro n-kielce/ jest niezwykle istotnym narzędziem dla firm remontowych, które chcą skutecznie dotrzeć do swo...
  • Jakie szambo? Liczba postów: 36 Grupa: Moja budowa Badania ścieków są ważną częścią oceny ryzyka związanego z bezpieczeństwem środowiskowym. Częstotliwość potrzebnych badań jest uzależniona od wielu czynników, t...
  • Budowa stalowej hali Liczba postów: 8 Grupa: Moja budowa Cześć hala stalowa w wersji wiata garażowa to idealne miejsce przed dom żeby dopełnić walory estetyczne i chronić pojazdy przed warunkami atmosferycznymi.
  • Komfortowe skrzynki na listy Liczba postów: 53 Grupa: Budowa i re...
  • Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 14 Grupa: Moja budowa Ja ostatnio miałem problem z kanalizacją a mianowicie w bloku jak sąsiedzi spuszczali wodę w kuchni , myli naczynia to wszystko lądowało u mnie - wybijało ze zl...

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19162 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 193

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >