Ogrzewanie nadmuchowe idealne rozwiązanie dla obiektów wielkokubaturowych

Ogrzewanie nadmuchowe idealne rozwiązanie dla obiektów wielkokubaturowych

Natychmiastowa reakcja, prostota działania i ekonomika to cechy jakimi powinno się charakteryzować dobre ogrzewanie. Efekt trudny od osiągnięcia zwłaszcza w pomieszczeniach i obiektach o dużej kubaturze. Niemniej właśnie w ich przypadku najistotniejszy, zwłaszcza w dobie wszechobecnego kryzysu i oszczędności.

 

Ogrzewanie przy użyciu wodnych aparatów grzewczo wentylacyjnych,  jest klasyczna metodą ogrzewania hal.

 

- "Zasada działania polega tu na odebraniu energii cieplnej z czynnika grzewczego i przekazaniu jej do otoczenia. Wentylator zasysa powietrze, które kieruje na wymiennik ciepła. Rolę tą może pełnić np. nagrzewnica wodna. Powietrze omywając lamele wymiennika ogrzewa się i następnie wdmuchiwane jest do pomieszczenia" – tłumaczy Beata Krawców, manager oferty systemowej w Zehnder Polska, Sp. z o.o. 


Czytaj również: Aplikacja do zdalnego sterowania klimatyzacją

 

Temperatura kontrolowana

Taki sposób kształtowania temperatury w pomieszczeniu ma kilka cech szczególnych, jedną z zalet jest natychmiastowa reakcja systemu na zmianę warunków. Wymuszony ruch powietrza zwiększa współczynnik przejmowania ciepła między powietrzem, a wymiennikiem. Dzięki konwekcji wymuszonej system ogrzewania nadmuchowego posiada małą bezwładność. Za jego pomocą można więc w krótkim czasie zwiększyć temperaturę w pomieszczeniu. Wprawione w ruch powietrze równomiernie rozchodzi się po całym obiekcie, ogrzewając je całościowo. Jako klasyczny, najbardziej rozpowszechniony system ogrzewania hal, ten sposób ogrzewania utarł się w świadomości wykonawców jako najbardziej ekonomiczny. Jednakże istotną kwestią jest zasięg nagrzewnic – w tej dziedzinie Zehnder proponuje niebanalną innowację. 

 

- W nagrzewnicach Zehnder Bora jako nowy standard stosuje się innowacyjne kierownice powietrza powodujące dzięki indukcji przyspieszenie strumienia powietrza. Pozwala to na znaczne zwiększenie zasięgu w jakim działa nagrzewnica, nawet 30% więcej niż klasyczne nagrzewnice z kierownicami powietrza w formie prostych łopatek – tłumaczy Beata Krawców.

 

 

Typoszereg dla większych i chcących więcej

Firma Zehnder wprowadziła do swojej oferty tą nową grupę urządzeń do ogrzewania obiektów wielkokubaturowych jako uzupełnienie swojej dotychczasowej oferty opartej na promiennikach sufitowych. Aparaty grzewczo-wentylacyjne Zehnder BORA z wodnym wymiennikiem ciepła pokrywają swym zakresem mocy wymagania rynkowe.

 

- Typoszereg tworzą trzy urządzenia: BORA 1R – z wymiennikiem jednorzędowym, BORA 2R – z wymiennikiem dwurzędowym oraz BORA 3R – z wymiennikiem trzyrzędowym. Takie zróżnicowanie pozwala na odpowiednie dostosowanie mocy grzewczej urządzenia w zależności od zapotrzebowania na moc cieplną w danym obiekcie – tłumaczy Beata Krawców.

 

Czytaj również: Centrale wentylacyjne dostosowane do indywidualnych wymagań


W przypadku wysokich, wielkokubaturowych obiektów np. hale magazynowe, gdzie temperatura utrzymywana w pomieszczeniu często nie przekracza 15oC korzystniejsze będzie zastosowanie urządzeń o mniejszej mocy i niższym przyroście temperatury powietrza nawiewanego (BORA 1R). Biorąc pod uwagę dość niską temperaturę oczekiwaną, niska wartość ∆t ograniczy powstanie dużych gradientów temperatury w pomieszczeniu oraz „uciekaniu” powietrza ku górze.

 

- Dodatkowo większa ilość urządzeń o niższej mocy zapewni dokładniejsze utrzymanie założonej temperatury w całej objętości obiektu. W przypadku mniejszych pomieszczeń lub takich, w których utrzymywana jest temp. komfortu cieplnego (20-22oC) lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie nagrzewnicy o większej mocy (BORA 2R lub 3R), która zapewni szybsze osiągnięcie wymaganej temperatury – dodaje Beata Krawców. Nagrzewnice z wymiennikiem 3-rzędowym (BORA 3R) ze względu na wysokie przyrosty temp. nawiewanego powietrza mogą współpracować ze źródłami ciepła o niższych niż standardowe parametrach.

 

 

Jakość, estetyka i design na najwyższym poziomie

 Nagrzewnica została wyposażona w wentylator renomowanego producenta – EBM Papst -  zapewniający długą i bezawaryjną pracę. Jest to energooszczędny wentylator, generujący niski poziom hałasu. Został on osadzony w aerodynamicznej dyszy wykonanej z tworzywa sztucznego. Takie rozwiązanie wpływa bardzo korzystnie na pracę wentylatora. Kształt dyszy zapewnia bardziej uregulowany przepływ powietrza, zmniejsza opory przepływu, a zatem występują mniejsze straty. Przepływające powietrze generuje mniejszy hałas. Dodatkowo dysza rozprowadza strumień powietrza na całą powierzchnię wymiennika, zapewniając całkowite jego wykorzystanie. Do produkcji dyszy wykorzystano materiały i technologie, które zapewniły jej wysoką jakość. Zastosowane do jej wykonania tworzywo sztuczne zapewnia wysoką wytrzymałość, przy jednocześnie niskiej masie. Wychodząc naprzeciw wymaganiom ekologicznym dysz produkowana jest w technologii bezodpadowej.

 

- Obudowa urządzenia została wykonana z aluminium malowanego proszkowo. Zastosowanie tego materiału w znacznym stopniu wpłynęło na obniżenie całkowitej masy urządzenia (BORA 1R – waga 15kg) – wylicza Beata Krawców. Wysoka jakość i estetyka wykonania sprawia, że nagrzewnica jest odpowiednia nie tylko do ogrzewania obiektów przemysłowych, ale także do budynków reprezentacyjnych i użyteczności publicznej jak: hale wystawowe, sale sportowe, salony samochodowe, hipermarkety itp.

 

Czytaj również: Instalacja wentylacyjna w domu jednorodzinnym


Wylot powietrza wyposażony jest standardowo w żaluzję indukcyjną. Zastosowanie łopatek indukcyjnych wpływa na znaczne zwiększenie prędkości i zasięgu nawiewanego z nagrzewnicy powietrza. Strumień ogrzanego powietrza przepływając przez łopatki indukcyjne zasysa powietrze z otoczenia. Skutkuje to natychmiastowym zmieszaniem obu strumieni i obniżeniem temperatury nawiewanego do pomieszczenia powietrza. Dzięki temu ogrzane powietrze szybciej jest dostarczane do strefy przebywania ludzi, minimalizując tym samym odpływ ciepła do górnych stref pomieszczenia. Dzięki płynnej regulacji można dowolnie regulować kąt wylotu nawiewanego powietrza.

 

A jak z montażem?

Niska waga wraz z niewielkimi wymiarami sprawiają, że montaż urządzenia jest dużo prostszy i szybszy, a co najistotniejsze nie są wymagane dodatkowe wzmocnienia elementów nośnych. Konstrukcja silnika wentylatora nie stawia żadnych przeszkód co do pozycji pracy. Urządzenie może być montowane w dowolnej pozycji: poziomo, pionowo, pod kątem bez obaw o uszkodzenie wentylatora. Dodatkowo nagrzewnica może być wyposażona w konsolę montażową, która umożliwia zamocowanie urządzenia na ścianie, pod sufitem, a także na wąskich słupach i filarach. Konsola daje możliwość montażu nagrzewnicy równolegle, pod kątem 30o lub 45o do ścian oraz podstropowo. Aparaty grzewczo-wentylacyjne Zehnder BORA zostały stworzone, aby szerzyć wśród projektantów, instalatorów, inwestorów chęć stosowania ogrzewania nadmuchowego. Tworzone z myślą o odbiorcach, oferują im szereg zalet.

 

 

Źródło: 36 i 6 PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Jak wybudować dom, który będzie tani w utrzymaniu?... Liczba postów: 110 Grupa: Ekologiczny... Ciężko powiedzieć, wiele oczywiście zależy od budżetu jaki masz na budowę domu. Pozdrawiam i oczywiście dajcie znać jak to ostatecznie wyszło u Was!
  • Podłogi Liczba postów: 226 Grupa: Robimy stro... Może kogoś z was zainteresuję kontakt do firmy od podłóg http://pstudiopodlog.net.pl/. Ja podczas budowy domu korzystałem z pomocy firmy i bardzo mi pomogli jeż...
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 1042 Grupa: Ogrodzenia... A jeśli chcesz kupić wszystko w jednym miejscu, to doskonałym miejscem będzie https://posesjaplus.pl Tutaj poza ogrodzeniem panelowym czy siatkowym kupisz też o...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 238 Grupa: Firmy budow... Jeżeli ktoś z was szuka firmy , która oferuję sprzedaż dozowników celkowych to polecam z całą pewnością zgłosić się do firmy https://www.filtrowent.com.pl/. Ja...
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 83 Grupa: Ogrody A myśle że w każdej porze roku ogród jest piękny! :) Wiadomo, że wiosna lato jest najpiękniej ale zima też ma swój klimat :) My z żoną juz patrzymy za jakimiś k...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 179 Grupa: Nowości ara... A ja zauważyłam ostatnio że w producent ubranek dla niemowląt gdzie zawsze zamawiałam tylko ciuszki dla moich potrzeb znajdę też inne produkty takie jak zabawki...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17642 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 303

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >