Płyta fasadowa z wełny kamiennej do izolacji cieplnej ścian zewnętrznych metodą BSO

Płyta fasadowa z wełny kamiennej do izolacji cieplnej ścian zewnętrznych metodą BSO

W kwietniu 2011 r. firma Paroc Polska wprowadziła na rynek nową płytę fasadową z wełny kamiennej do izolacji cieplnej ścian zewnętrznych metodą BSO (bezspoinowy system ocieplenia ścian, z wykończeniem z tynku cienkowarstwowego). Czytaj dalej

Płyta o nazwie handlowej PAROC FAS B jest uzupełnieniem kompleksowej oferty Paroc Polska sp. z o.o. na izolacje termiczne i akustyczne fasad wykonywanych metodą BSO. Aby umożliwić stosowanie tej płyty w budynkach zaprojektowanych jako energooszczędne lub pasywne, posiada ona niski, deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD = 0,036 W/mK, pozwalający na bezproblemowe uzyskanie odpowiednich parametrów cieplnych ściany fasadowej.

 

Płyta o zaburzonym układzie włókien PAROC FAS B może być stosowana do izolacji budynków nowych jak i termo modernizowanych. Jej naturalna elastyczność pozwala na wykonanie warstwy ociepleniowej nawet na niezbyt równym podłożu ściany zewnętrznej lub jej zakrzywionej powierzchni max. 160 mm na długości 1200 mm.

 

Jak wszystkie płyty fasadowe PAROC o zaburzonym układzie włókien, jest ona montowana do ściany za pomocą zaprawy klejącej i łączników mechanicznych. Płyty PAROC FAS B są przyklejane do podłoża po naniesieniu na ich powierzchnię zaprawy klejącej metodą tzw. obwodowo-punktową. Powierzchnia naniesionej zaprawy klejącej na płytę izolacyjną powinna wynosić co najmniej 40% powierzchni całej płyty. Montaż łączników mechanicznych powinien być wykonywany nie wcześniej niż po 24 h od momentu przyklejenia płyt do podłoża. Sposób zastosowania łączników określa projektant w dokumentacji ocieplenia uwzględniając: system ocieplenia, siły ssania wiatru, rodzaj i stan podłoża, przewidywane obciążenia działające na płyty izolacyjne, rodzaj termoizolacji, wymagania określone w Aprobacie Technicznej oraz w obowiązujących normach i przepisach techniczno-budowlanych.

 

 

 

Przykładowe ilości łączników mechanicznych na 1 m2 płyty PAROC FAS B

Wysokość budynku w m

Strefa środkowa elewacji

szt/m2

Strefa brzegowa elewacji

szt/m2

do 8 m

8 m ÷ 20 m

>20 m

3 ÷ 4

4 ÷ 6

4 ÷ 8

4 ÷ 8

6 ÷ 10

8 ÷ 12

 

Optymalna grubość izolacji

Przy doborze grubości płyty PAROC FAS B należy się zdecydować czy nasz budynek ma tylko spełniać warunki normowe określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75 z 2002 r., poz. 690 z późniejszymi zmianami) czy też decydujemy się na większą efektywność energetyczną tzn. na poziomie budynków wysoko energooszczędnych lub pasywnych. Wymagania budowlane na podstawie ostatniej zmiany rozporządzenia MI z dnia 6 listopada 2008 roku (Dz. U. Nr 201 z 2008 r., poz. 1238) dla ścian zewnętrznych wyznaczają maksymalny współczynnik przenikania ciepła U(max) ≤ 0,30 W/m2K. Jeśli chcemy aby nasz dom rzeczywiście zużywał dużo mniej energii na ogrzewanie (lub wcale) należy założyć ten współczynnik na poziomie nie wyższym niż U ≤ 0,20 W/m2K dla budynków energooszczędnych a dla domów pasywnych współczynnik U dla ścian zewnętrznych powinien być nie większy niż U ≤ 0,11 W/m2K.

 

 

W poniższej tabeli przedstawiono wartości współczynnika przenikania ciepła Uc (W/m2K) dla różnych rodzajów ścian zewnętrznych ocieplonych płytą PAROC FAS B.

 

Tabela 1 Wartości Uc (W/m2K) dla różnych konstrukcji ścian fasadowych

Rodzaj ściany zewnętrznej

Grubość płyty PAROC FAS B

12 cm

15 cm

20 cm

24 cm

Beton zbrojony, 20 cm

0,28

0,23

0,17

0,14

Cegła pełna, 25 cm

0,26

0,21

0,17

0,14

Pustak ceramiczny Max, 29 cm

0,24

0,20

0,16

0,13

Porotherm Profi, 38 cm

0,17

0,15

0,12

0,11

 

W tabeli kolorem brązowym wyróżniono wartości Uc dla budynków spełniających krajowe wymagania budowlane. Kolorem żółtym oznaczono wartości odpowiednie dla budynków energooszczędnych a kolor zielony wskazuje na parametr Uc odpowiedni dla domu pasywnego.

 

W obliczu konieczności ograniczenia zużywania energii na ogrzewanie oraz ustanowienia w 2021 roku w Europie wymagań dla budynków nowych takich jak dla domów pasywnych już teraz powinno się stosować rozwiązania izolacyjne przynajmniej zbliżone do standardów rozwiązań pasywnych, gdzie zużycie energii nie przekracza 15 kWh/m2 w ciągu 1 roku.

 

 

 Tabela z parametrami dla FAS B

współczynnik przewodzenia ciepła λD = 0,036 W/mK

klasa odporności na ogień A1

wymiary dł/ szer  1200x 600mm

grubość  od 50 do 240mm

Źródło: Cormedia / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Fotowoltaika – zielona energia. Na czym polega? Liczba postów: 25 Grupa: Budowa i re... Bruk-Bet Fotowoltaika pomaga swoim klientom w przejściu na zieloną energię, oferując pełną obsługę od projektu po montaż instalacji słonecznych. Odkryj korzyści...
  • 100 procent ekologii Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re...
  • Monitoring mojego domu Liczba postów: 63 Grupa: Moja budowa Zbliża się okres wakacyjny także jak często nie będzie Was w domu to warto pomyśleć nad zestawem kamer obrotowych Orllo Z20 https://orllo.pl/zestaw-kamery-wifi-...
  • ŁÓŻKO LOFT Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Tak naprawdę to wiele osób powinno skorzystać z łóżko loft 160x200 . To jest po prostu bardzo dobra oferta.
  • hydraulik warszawa Liczba postów: 54 Grupa: Firmy budow... Niezależnie od tego, czy jest to naprawa drobnej awarii w domu jednorodzinnym czy też kompleksowa modernizacja instalacji w biurowcu, Sebastian Kopaczuk i jego....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19167 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 196

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >