Budowa domu jednorodzinnego w obecnej sytuacji gospodarczej - co  warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy w 2023 r.

Budowa domu jednorodzinnego w obecnej sytuacji gospodarczej - co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy w 2023 r.

Budowa własnego domu z ogródkiem to coraz częstszy wybór mieszkańców dużych miast, jednak w obecnych czasach może obecnie przyprawić niektórych inwestorów o zawrót głowy. Z jednej strony mają na uwadze wciąż niepewną sytuację na rynku budowlanym i kredytowym oraz rosnącą inflację, a z drugiej słychać głosy, że to doskonały czas na rozpoczęcie inwestycji. Jak zatem budować dom w 2023 roku? Sprawdźmy, czym kieruje się Agnieszka Jerzyk, złota medalistka olimpijska i wielokrotna mistrzyni świata i Europy.

 

 

Planowanie i budowa domu wymagają od inwestorów nie tylko starannego przygotowania i pewności dostępnych źródeł finansowania inwestycji, ale przede wszystkim gruntownego zrozumienia aktualnej sytuacji na rynku budowlanym. Wzrost cen materiałów, wysokie koszty wykonawców czy niepewność dotycząca ogólnej sytuacji gospodarczej, może odstraszyć wielu inwestorów od rozpoczynania nowych inwestycji. Czy budowa domu wciąż stanowi korzystną decyzję?

 

Budowa domu jednorodzinnego w obecnej sytuacji gospodarczej - co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy w 2023 r.

 

TAK dla budowy domu

Budowa domu jednorodzinnego w 2023 roku wciąż może być opłacalna. Tego zdania jest Agnieszka Jerzyk, ambasadorka marki AWILUX. Zdecydowała się na tego typu inwestycję ze względu na większe pole do negocjacji, szerszy dostęp do wykwalifikowanych ekip budowlanych oraz aktualne ceny materiałów budowlanych, które po uwzględnieniu inflacji, są na ten moment korzystne.

 

- Jest to mało prawdopodobne, by koszty materiałów i usług budowlanych zmalały. Jednak może być tak, że nie rozpoczynając budowy teraz, w dalszej perspektywie czasu możemy tego żałować, gdy ceny jeszcze mocniej poszybują w górę. Co więcej, nie mieliśmy problemu ze znalezieniem bardzo dobrych fachowców, a jak wiemy, często to znalezienie dobrej ekipy stanowi klucz do sukcesu. Zależy nam także na tym, by zdążyć nacieszyć się domem i pomieszkać w nim razem z córką, nim ta wyfrunie z domu – wyjaśnia Agnieszka Jerzyk


Budowa domu jednorodzinnego w obecnej sytuacji gospodarczej - co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy w 2023 r.

 

Czytaj również: Toaleta na budowę: jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę?


Co ważne, choć decyzja o wyborze lokum jest wysoce indywidualna, za budową domu przemawia więcej aspektów – od bycia tańszą alternatywą w porównaniu do zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, po większą prywatność, przestrzeń, dostępność zieleni i światła, aranżacyjność wnętrz czy mniejszy hałas.

 

- Wybór pomiędzy domem a mieszkaniem jest bardzo indywidualny, stąd powinniśmy kierować się własnymi potrzebami. Jednak jeżeli ktoś kocha naturę, ciszę i przestrzeń - tak jak ja – to zdecydowanie wybierze dom – dodaje.  

 

Budowa domu jednorodzinnego w obecnej sytuacji gospodarczej - co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy w 2023 r.

 

Jak budować dom w 2023 roku?

Budowa domu w 2023 roku różni się od tej rozpoczętej rok czy dwa lata temu. Na pewno jest to odczuwalne w naszych portfelach – ze względu na inflację, koszt takiej inwestycji jest większy, niż lata wcześniej. Z tego względu, wielu inwestorów rezygnuje z dodatkowych udogodnień, tym samym zmniejszając bieżące koszty budowy. Jednak mimo tego, na niektóre rozwiązania możemy się zdecydować w późniejszych latach. Jeżeli zatem zależy nam na szybkim zamieszkaniu w nowym domu, skoncentrujmy się na tym, co jest niezbędne. 

 

Obecnie jednym z najważniejszych aspektów jest energooszczędność. Przy trwającym wzroście cen energii, warto zwrócić uwagę na to, by dobrze ocieplić daną inwestycję, a także wybrać bardzo dobre okna i ekonomiczny sposób ogrzewania domu.

 

- Będziemy skłaniać się ku ociepleniu w technologii PIR, a nie z wykorzystaniem tradycyjnego styropianu. W przypadku doboru stolarki okiennej, zdecydowaliśmy się na okna AWILUX. Natomiast jeżeli chodzi o sposób ogrzewania, jest to jeszcze kwestia otwarta – wyjaśnia Agnieszka.


Budowa domu jednorodzinnego w obecnej sytuacji gospodarczej - co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy w 2023 r.


Okna i światło

Sportsmenka wskazuje także, że warto wybierać nowoczesne technologie, które są zarazem bardziej ekologiczne. Osobiście stawia na obszerne przeszklenia, które dają dużo naturalnego światła oraz pozwalają nam być bliżej natury.

 

- Nowoczesne okna dają ogromny potencjał do wykorzystania światła słonecznego w życiu codziennym. Dzięki technologii, mamy możliwość stworzenia komfortowych wnętrz, które zapewnią nam odpowiednie warunki do odpoczynku, jak i do pracy. W projekcie domu warto zatem uwzględnić jak największą liczbę przeszkleń, które pomogą nam w doświetleniu przestrzeni i zmniejszą konieczność przebywania w sztucznym świetle lamp – tłumaczy Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.

 

Poza światłem, do domów powinniśmy także wpuszczać jak największą ilość świeżego powietrza. Choć wydaje się to oczywiste, pamiętajmy o tym, że spędzając więcej czasu w domu, ograniczamy wiele codziennych aktywności, w tym przemieszczanie się do i z pracy. A powietrze, zupełnie jak światło, ma wpływ na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie, dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniego klimatu w czterech ścianach domu.

 

Budowa domu jednorodzinnego w obecnej sytuacji gospodarczej - co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy w 2023 r.

 

Czytaj również: Nowoczesne projekty domów

 

Budowanie domu w obecnych realiach to mimo wszystko bardzo dobra inwestycja na przyszłość. Jednak pamiętajmy, że sam dom powinien nie tylko nowocześnie wyglądać, lecz także służyć mieszkańcom oraz środowisku. Z tego względu wyposażmy go w szereg energooszczędnych, ekologicznych rozwiązań, które zwiększają nasz codzienny komfort oraz pozwolą na znaczne oszczędności.  Nowoczesny dom to również solidne, trwałe materiały. Szczególne znaczenie mają przeszklenia, które zajmują znaczną powierzchnię ścian budynków. Wybór stolarki klasy premium – takich jak rozwiązania AWILUX –  daje gwarancję wysokich walorów wizualnych i pozwala na zmniejszenie rosnących rachunków.

 

Budowa domu jednorodzinnego w obecnej sytuacji gospodarczej - co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy w 2023 r.

Źródło: GutPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Rozbiórki Liczba postów: 105 Grupa: Stawiamy śc... I chose the best slots for myself icecasino.com/en Here it seems that you can often win. And you can play in this gaming club not only for pleasure, but also to...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 353 Grupa: Robimy stro... Najbardziej preferuję deskę barlinecką, to najlepszy wybór jeżeli chodzi o podłogi drewniane. https://podlogi24.net.pl/
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 1046 Grupa: Ogrodzenia... A jeśli chcesz kupić wszystko w jednym miejscu, to doskonałym miejscem będzie https://posesjaplus.pl Tutaj poza ogrodzeniem panelowym czy siatkowym kupisz też o...
  • Podłogi Liczba postów: 232 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Mrozek | Studnie głębinowe | Pompy ciepła | Instal... Liczba postów: 5 Grupa: Robimy inst... Mrozek | Studnie głębinowe | Pompy ciepła | Instalacje wod-kan Naszą siłą jest tradycja, która zmusza nas do solidnego wykonania każdego powierzonego nam zadan...
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 88 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18815 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 169

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >