Co powinniśmy wiedzieć o stawianiu fundamentów? Budujemy dom cz.II

Co powinniśmy wiedzieć o stawianiu fundamentów? Budujemy dom cz.II

Kiedy wybraliśmy już działkę pod zabudowę czas na fundamenty. Pamiętajmy, że na nich opiera się cały dom, zatem nie oszczędzajmy na materiałach. Popytajmy wśród specjalistów i znajomych jaki materiał na fundamenty wybrać. W końcu nasz dom musi byś wytrzymały i stabilny! Czytaj dalej

Solidna podstawa.

Fundamenty mają za zadanie przełożenie ciężkości budynku na ziemię na której stoi. Ich wielkość oraz szerokość zależy zatem od podłoża, a także od ciężaru samego domu. Pamiętajmy o niezastąpionym projekcie oraz wcześniejszych pomiarach geodezyjnych. Pomiary określą wysokość wód gruntowych i jakość podłoża. Zatem zanim podejmiemy się budowy, pomiary geodezyjne określą nam, czy wybraliśmy odpowiedni teren, czy niestety musimy go zmienić. Projekt zawiera opis sposobu posadzenia domu oraz podaje takie szczegóły, jak opis materiału na fundamenty, ich grubość. W przypadku, kiedy na danym terenie możemy wybudować dom, ale inspektor uznaje, że należy wprowadzić niewielkie przeróbki w projekcie, w celu polepszenia stabilności i wytrzymałości – może to zrobić. Proponujemy zapytać też w sąsiedztwie, jak grube i głęboko osadzone są fundamenty w ich domach, i czy nie pękają. Istotne są: głębokość warstwy nośnej, a więc gruntu pod domem oraz informacja, czy podłoże jest stabilne, czy podmokłe, czy może się zapada. Często w takich wypadkach stosuje się wymianę gruntu pod domem. Polega to na dokonaniu określonej grubości wykopu, który zasypiemy warstwami piasku z zagęszczaczem.

 

 Łopaty w ręce – kopiemy dół pod fundamenty.

Zanim zaczniemy kopać dół pod fundamenty należy zrobić zdjęcie terenu z warstwą humusu, na którym stanie budowla. Teraz możemy już przystąpić do wykopu. Wszystko w tym momencie zależy od terenu, kształtu budynku i czy będzie podpiwniczony.

W podpiwniczonych domach jednorodzinnych wykonuje się ławę fundamentową, która jest niezbędna. Ława fundamentowa do zbrojone metalowymi prętami betonowe belki ciągłe. Powstają po przez zalanie betonem zbrojenia stalowego ułożonego w deskowaniu lub bezpośrednio na gruncie. Jako, że sam beton nie jest w stanie utrzymać takiej ciężkości, ani też nie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i atmosferyczne.

 

W przypadku, kiedy stawiamy dom na terenie pochylonym lub dom jest częściowo podpiwniczony zastosujemy ławę schodkową. Ich zastosowaniem jest uskokowe połączenie ław pod nie podpiwniczoną częścią budynku z fundamentami piwnicy. Odcinki, w jakich się je wykonuje nie mogą być krótsze niż 1,5m, a kąt nachylenia większy niż 30˚. Pamiętajmy o dwóch zasadach: kąt nachylenia schodków nie może być większy niż kąt nachylenia terenu, wysokość pojedynczego uskoku nie może być większa od podwójnej wielkości ławy. Niestety, wykonanie ławy fundamentowej zwiększy nam koszty budowy domu, chociażby przez potrzebę przeprowadzenia drenażu opaskowego (odwodnienia) budynku, niezależnie od podłoża.

Aby zapewnić stabilność w konkretnych miejscach, gdzie jest to niezbędne: narożnikach, słupach, kominach, stosuje się stopy fundamentowe. W tym wypadku nie ma znaczenia czy stawiamy dom podpiwniczony, czy nie podpiwniczony.  Ich wymiary różnią się w zależności od podtrzymującego obiektu. Zazwyczaj jednak ich wysokość to 30cm, natomiast szerokość jest bardziej zróżnicowana. Na ogół trzeba liczyć dodatkowe 15cm z każdej strony elementu.

 

Fundamenty - murowane czy monolityczne?

W zależności od przeznaczenia i rodzaju ocieplenia budynku, grubość ścian waha się od 25 do 50cm.
Przy konstrukcji szkieletowej ciężar opiera się na słupach, a nie ścianach. W tym przypadku stosuje się stopy fundamentowe, które mogą mieć przekrój poprzeczny, kształt prostokątny lub trapezowy, o podstawie zazwyczaj kwadratowej.

Specjaliści podkreślają, że ważne jest symetryczne obciążenie ławy fundamentowej, jeśli chcemy, aby ściana nośna była ocieplona.

Do wyboru mamy dwa rodzaje materiałów używanych  do fundamentów:


- murowane – najmniej kłopotliwe, gdyż używając ich najtrudniej popełnić błąd, a do tego są tańsze od betonu. Polecane do budowy wszystkich typów domów jednorodzinnych i dla prywatnych inwestorów. Najlepsze jest dla nich podłoże o niskich wodach gruntowych. Materiał ten jest na tyle popularny, że praktycznie dostępny wszędzie. Nasza rada – albo kupmy materiał droższy, ale dobrze wykonany od znanego i polecanego producenta, albo tańszy, ale w tym wypadku pamiętajmy, żeby, zanim założy się izolacje przed wilgocią – wyrównać go zaprawą cementową. Pustaki pozwalają nam wypełnić je żelbetonem w jednej części, a w drugiej np. granulatem styropianowym.

- monolityczne – to droższe rozwiązanie sprawdza się tam, gdzie fundamenty musza mieć dużą odporność na wilgoć. Polecane przy wysokich wodach gruntowych i nierównym terenie. Niestety, ich wadą jest czasochłonność pracy ze względu na potrzebę ustawiania wysokiego deskowania, a później jego rozbiórki. Wadą jest dość wysoki koszt zakupu drewna na szalunek. Możemy tego uniknąć choćby po części używając systemu szalunkowego wielokrotnego użytku. Innym rozwiązaniem jest szalunek tracony z pustaków zasypowych. Przyspieszy to czas robót. Wykonane są z betonu lub żelbetonu, w środku mają otwory, które zalewa się betonem klasy B15, B20.W tym rozwiązaniu ściany fundamentowe wykonuje się z betonu, a żelbetowe ściany piwniczne.

 

Rodzaj materiału użytego do fundamentu zależy już od naszych możliwości finansowych oraz tego, ile czasu przeznaczamy na budowę. Popytajmy sąsiadów, gdyż oni to stadium budowy mają już za sobą i wiedzą na pewno chociażby jak głęboko muszą być osadzone fundamenty.

 

Zobacz także inne artykuły z cyklu "Budujemy dom" :

- Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki budowlanej? Budujemy dom cz. I

- Co powinniśmy wiedzieć o stawianiu fundamentów? Budujemy dom cz. II

- Jak zrobić izolacje fundamentu? Budujemy dom cz. III

- Jak oddzielamy kondygnacje? Budujemy dom cz. IV

- Co trzeba wiedzieć o więźbie dachowej? Budujemy dom cz. V

 

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Wynajem długoterminowy czy leasing Liczba postów: 4 Grupa: Firmy budow... A jaka bedzie cena przy tej ilości kilometrów? Orientujesz się może?
 • Kto wam prowadzi księgowość?? Firma zewn? Liczba postów: 85 Grupa: Firmy budow... Ja współpracuję z firmą https://twojaksiegowa.warszawa.pl/doradz two-ksiegowe-w-warszawie/ i serdecznie polecam. Jak chodzi o Warszawę to wydaje mi sie, ze to je...
 • Hydraulik Wrocław Liczba postów: 14 Grupa: Firmy budow... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli szukacie sprawdzonych usług hydraulicznych, to polecam Wam sprawdzić ofertę firmy....
 • Księgowa Liczba postów: 51 Grupa: Firmy budow... Wybór odpowiedniej księgowej jest bardzo ważną kwestią. Dlatego warto zapoznać się bliżej z ofertą tej firmy: https://twojaksiegowa.warszawa.pl/pelna- ksiegowosc...
 • Ile kosztuje budowa domu? Liczba postów: 939 Grupa: Budowa i re... Jeśli chodzi o domy szkieletowe małopolska to koszty często są sporo niższe niż ma to miejsce w przypadku domów murowanych. Warto mieć to na uwadze jeśli szukac...

Ostatnio na forum

 • Samemu czy z firmą Liczba postów: 5 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
 • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 374 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
 • Pokój dla dziecka Liczba postów: 197 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
 • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
 • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
 • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19195 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 577

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >