Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne "oknem" na świat.

Dzieje się tak zarówno ze względów estetycznych, jak i funkcjonalnych. Połyskujące w słońcu szklane tafle są bowiem nie tylko bardzo eleganckie, ale również pozwalają poprawić właściwości termiczne budynku oraz doświetlić wnętrze. Czytaj dalej

We współczesnych projektach architektonicznych króluje szkło. Sposobem na zapewnienie nieograniczonego dostępu do światła w domu jednorodzinnym jest montaż drzwi przesuwnych z oferty firmy OknoPlus.


Drzwi przesuwne z oferty firmy OknoPlus to rozwiązanie bardzo eleganckie i stylowe, dlatego też cieszy się ono coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród właścicieli domków jednorodzinnych. Tego typu drzwi warto zamontować jednak nie tylko ze względów estetycznych. Szerokie wyjście na taras lub do ogrodu z okuciem przesuwnym pozwala optycznie powiększyć przestrzeń mieszkalną oraz sprawia, że bryła budynku nabiera lekkości i subtelności. Jest to również rozwiązanie idealne do domów pasywnych, gdyż wielkopowierzchniowe przeszklenia wpuszczają do wnętrza dużą dawkę światła dziennego oraz pomagają poprawić właściwości cieplne budynku, a w konsekwencji - pozwalają nam zmniejszyć wysokość rachunków za energię.

Ciężka sprawa

Decydując się na drzwi przesuwne, popularnie zwane „suwankami”, warto pamiętać, że charakteryzują się one bardzo dużym ciężarem. Metr kwadratowy jednej tafli szkła o grubości 4 mm waży 10 kg. W przypadku 1m2 pakietu o podwyższonej odporności na włamanie zbudowanego z 3 szyb o łącznej grubości 18 mm waga wzrasta aż do 45 kg, zatem obsługa przeszklonej suwanki może być utrudniona. Taka waga szyby generuje również konieczność montażu solidnych okuć, które zapewnią drzwiom stabilność i wytrzymałość. W ofercie firmy OknoPlus dostępnych jest kilka wariantów okuć do drzwi przesuwnych, które podzielić można na trzy podstawowe typy: tradycyjne okucia uchylno-przesuwne z progiem wysokim - HKS 130S i HKS 150S, okucia uchylno-przesuwne z progiem wysokim ze sterowaniem w klamce - HKS 150Z oraz okucia podnośno-przesuwne z niskim progiem - HS 300.


Okucie okuciu nierówne
Dostępne w ofercie firmy OknoPlus okucia uchylno-przesuwne HKS (130S i 150S) są najbardziej standardowym i popularnym rozwiązaniem stosowanym w suwankach. Umożliwiają one przesunięcie drzwi, ich rozwarcie oraz uchylenie skrzydła i przystosowane są do konstrukcji nie przekraczających wymiarów 3200x2400mm. W przypadku zastosowania pakietów tzw. dwukomorowych (z trzema szybami) OknoPlus zaleca okucie HKS  z dodatkową opcją tj. ze sterowaniem w klamce (150Z). Zalecane są one w przypadku pakietów tzw. dwukomorowych z trzema szybami. Wyposażone są one w specjalne narożniki połączone z górną prowadnicą ramową oraz odpowiednią klamką. Dzięki takiej konstrukcji, przekręcenie klamki o 90 stopni powoduje automatyczne odsunięcie od ramy i uchylenie skrzydła, zatem ułatwione jest użytkowanie drzwi. Ostatni typ okuć przesuwnych dostępnych w ofercie firmy OknoPlus to okucia podnośno-przesuwne z niskim progiem HS 300, popularnie zwane HST. Pozwalają one na przesuwanie skrzydeł w jednej płaszczyźnie, bez konieczności odstawiana skrzydła przed przesunięciem. Warto dodać, że skrzydło drzwiowe podczas przesuwania jest lekko uniesione, co ogranicza tarcie pomiędzy progiem a uszczelkami. Wózki bieżne w tym okuciu wyposażone są w specjalne szczotki, oczyszczające tor bieżny przy każdorazowym przesuwaniu drzwi. Godną wyeksponowania zaletą systemu opartego na okuciu HST jest niski próg, wykonany z aluminium obudowanego PCV. Dzięki niemal całkowitemu zatopieniu w wylewce próg prezentuje się bardzo elegancko, a jednocześnie jest wygodny w użytkowaniu. Decydując się na drzwi podnośno-przesuwne HST z niskim progiem z oferty OknoPlus mamy możliwość tworzenia konstrukcji do 6000 x 2500 mm.


Salon bezpośrednio połączony z ogrodem czy tarasem to marzenie wielu właścicieli domów i mieszkań. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, jak niewiele trzeba, żeby to osiągnąć. W realizacji naszego planu pomogą nam drzwi przesuwne z oferty firmy OknoPlus, które nie tylko doskonale się prezentują, ale są także niezwykle funkcjonalne.

Przykłady:
Drzwi uchylno-przesuwne HKS 130 S
Wymiar: 2600 x 2100 mm
Podwójny pakiet szybowy, U=1,0 W/m2K, zespolony ramką Swiss Spacer.
Współczynnik U całej konstrukcji U = 1,19 W/m2K

Drzwi uchylno-przesuwne HKS 150 S
Wymiar: 3000 x 2200 mm
Podwójny pakiet szybowy, U=1,0 W/m2K, zespolony ramką Swiss Spacer.
Współczynnik U całej konstrukcji U = 1,17 W/m2K

Drzwi uchylno-przesuwne HKS 150 Z - konstrukcja ze sterowanie w klamce
Wymiar: 3000 x 2200 mm
Podwójny pakiet szybowy, U=1,0 W/m2K, zespolony ramką Swiss Spacer.
Współczynnik U całej konstrukcji U = 1,17 W/m2K

Drzwi podnośno-przesuwne HST  z niskim progiem
Przykładowa wycena:
Wymiar: 5000 x 2200 m
Ze względu na rozmiary skrzydła zastosowano dwie szyby o grubości 6 mm, zespolone ramką Swiss Spacer.
Współczynnik U całej konstrukcji U = 1,28 W/m2K
Źródło: GutPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18061 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 913

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >