Elewacje drewniane - tradycja i nowoczesność

Elewacje drewniane - tradycja i nowoczesność

W nowoczesnej architekturze jest moda na elewacje drewniane, często w połączeniu z dużymi elementami szklanymi, szczotkowaną stalą lub betonem. Zastosowanie drewna na fasadach przełamuje surową stylistykę poprzez nadanie bryle budynku lekkości. Jednocześnie tworzy jego indywidualny charakter.

 


W przeszłości drewno było podstawowym budulcem domów. Obecnie można zaobserwować modę na łączenie kilku materiałów na elewacjach budynków, a ich zastosowanie i proporcje zależą od lokalizacji, charakteru budynku, a przede wszystkim upodobań i stylu życia ich właścicieli. Drewno egzotyczne doskonale komponuje się z zielonym otoczeniem, ale również z elewacjami w białych lub szarych barwach w środowisku miejskim. Dlatego też egzotyki są ciekawym rozwiązaniem zastosowanym na reprezentacyjnych willach miejskich, galeriach handlowych czy obiektach użyteczności publicznej. Architekci również często sięgają po ten materiał projektując nowoczesne osiedla mieszkaniowe, czy salony samochodowe.

 

Zastosowanie elementów elewacji drewnianej dodaje eleganckiego wyglądu. Ciekawy efekt można osiągnąć poprzez połączenie surowości betonu z ciepłą barwą drewna egzotycznego, na przykład czerwonego Meranti. 

 

Czytaj również: Piękny wygląd elewacji

 

Drewno egzotyczne wyróżnia się szeroką paletą barw, ciekawym rysunkiem oraz bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Cedr czerwony, który pochodzi z północnych wybrzeży Pacyfiku Ameryki Północnej. Drewno cedrowe ma kolor od beżowego do ciemnobrązowego. Pozostając przy palecie brązów należy wymienić również Meranti czerwone, które pochodzi z Azji Południowej i Południowo-wschodniej. Drewno tego gatunku występuje w kolorach od jasnoszarobrązowego do ciemnoczerwonobrązowego. Brazylijska Tatajuba jest drewnem gęstym i twardym, a jego pierwotna barwa jest żółtobrązowa, która pod wpływem światła zmienia się na ciemnobrązową. W innej palecie kolorów  występuje Modrzew Syberyjski, który pochodzi z północno-wschodnich obszarów Azji i Europy. Barwy tego drewna obejmują kolory od złocistomiodowego aż po brunatnoczerwony. Przechodząc do jeszcze jaśniejszych kolorów należy wymienić Okoume występujące na obszarach Afryki Centralnej. Jest to drewno o niskiej gęstości, a zarazem wysokiej stabilności wymiarowej. Zazwyczaj ma kolor łososioworóżowy aż do ciemnoróżowego. Do bardzo jasnych gatunków należy Świerk Skandynawski, nazywany często drewnem białym. Uznaje się go w Europie za podstawowy gatunek drewna budowlanego. 

 

Najchętniej wybieranymi gatunkami są Meranti, Modrzew Syberyjski oraz Cedr czerwony, od lat chętnie wykorzystywany ze względu na swoją bardzo wysoką trwałość.

 

Ciepło i cisza to kolejne dwa czynniki, które sprawiają, że warto zainwestować w elewację drewnianą. Na stronie WWW DLH Poland przeczytamy Prawidłowy montaż elewacji z drewna decyduje o jej trwałości, estetyce budynku oraz otoczenia. Dlatego przed montażem warto zapoznać się z podstawowymi zasadami wypracowanymi przez producentów desek elewacyjnych na bazie ich wieloletnich doświadczeń.

 

Czytaj również: Kolorystyczna elewacja

 

Funkcje termalne zawdzięczamy przede wszystkim powstałej konstrukcji, która powinna wyglądać następująco: ściana budynku, łata drewniana o grubości, odpowiadającej grubości ocieplenia, ocieplenie, folia wiatroizolacyjna, kontrłata, deska elewacyjna. Pomiędzy deską a ścianą musi zostać zachowana wolna przestrzeń – co najmniej 20 mm. Umożliwia ona cyrkulację powietrza pod deskami elewacyjnymi i właściwe obsychanie desek. W górnej i dolnej części elewacji należy pozostawić otwory, którymi powietrze będzie mogło się swobodnie przemieszczać. Elewacja drewniana stanowi izolację domu zarówno cieplną jak i dźwiękową. 

 

Firma DLH Poland przy opisie posiadanych w ofercie gatunków drewna podaje, które są bardziej wytrzymałe, a które należy dodatkowo zabezpieczyć. Na przykład Cedr czerwony dzięki olejkom zawartym w komórkach jest naturalnie chroniony przed insektami i grzybami. Dodatkowo jest odporny na działanie warunków atmosferycznych, podobnie jak Modrzew Syberyjski i Tatajuba. Nie wymagają one malowania, a pozostawione w  postaci naturalnej z czasem zmienią barwę na srebrzystoszarą (Cedr i Modrzew) lub ciemnobrązową (Tatajuba). Aby zachować dłużej naturalny kolor drewna przy tych gatunkach zaleca się olejowanie.

 

 W przypadku elewacji wykonanych ze Świerka Skandynawskiego, Okoume czy Meranti wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie drewna. Można wybrać środki impregnujące lub lazury. Odświeżanie drewna co kilka lat sprawi że drewniana elewacja zachowa swój naturalny wygląd na długie lata. 

Źródło: emoderator.pl / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Wynajem długoterminowy czy leasing Liczba postów: 2 Grupa: Firmy budow... Wynajem długoterminowy jest lepszy pod kątem bezpieczeństwa. Nie masz konieczności wykupu. Minimum formalności. Ubezpieczenie wliczone w miesięczną ratę. Dopyta...
 • Kto wam prowadzi księgowość?? Firma zewn? Liczba postów: 83 Grupa: Firmy budow... Ja współpracuję z firmą https://twojaksiegowa.warszawa.pl/doradz two-ksiegowe-w-warszawie/ i serdecznie polecam. Jak chodzi o Warszawę to wydaje mi sie, ze to je...
 • Dekorator wnętrz Liczba postów: 47 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, szybkim sposobem na zmianę wyglądu wnętrza jest przemalowanie ścian. Do malowania najlepiej wykorzystać farbę, która tworzy trwałą powłokę odp...
 • Remont mieszkania Liczba postów: 53 Grupa: Firmy budow... Na portalu budowlanym https://prawydom.pl/ można znaleźć wszystko co związane z budową i remontem domu, a także wykończenia wnętrza i ogrody. Ciekawe rozwiązani...
 • Szklane schody, czyli innowacyjne rozwiązania Liczba postów: 38 Grupa: Budowa i re... U nas w domu mamy schody z konglomeratu, które wykonała dla nas firma http://em-di.eu/ wszystkim zajęli się od początku do końca. Problemów ze schodami nie mamy...

Ostatnio na forum

 • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 374 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
 • Pokój dla dziecka Liczba postów: 197 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
 • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
 • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
 • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
 • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19214 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 277

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >