Energooszczędne rozwiązania w zakresie ogrzewania. Silniki wentylatorowe.

Energooszczędne rozwiązania w zakresie ogrzewania. Silniki wentylatorowe.

Trane wyposaża terminale wody lodowej w technologię komutowanych elektronicznie silników wentylatorów Nowe rozwiązanie technologiczne zużywa cztery razy mniej energii niż klasyczne silniki.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony właścicieli budynków na energooszczędne rozwiązania w zakresie ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC), Trane wprowadza obecnie do gamy terminali wody lodowej innowacyjną technologię silników wentylatorów komutowanych elektronicznie (EC). Ta nowoczesna technologia pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności zużycia energii i wyższego komfortu użytkowników w budynkach biurowych i hotelach.

Silniki EC wykorzystujące elektroniczną komutację uzwojeń zużywają cztery razy mniej energii elektrycznej niż klasyczne silniki prądu przemiennego (AC) w niskim zakresie prędkości. Podczas gdy silniki wentylatorów AC pracują z prędkością stałą, silniki EC mogą działać z każdą prędkością w pełnym zakresie działania urządzenia, przy czym sterowanie obrotami silnika, poprzez sygnał od 0 do 10 V, zapewnia sterownik urządzenia. Podczas regulacji prędkości pracy wentylatora, w celu jej dostosowania do minimalnych zmian obciążenia brak jest zauważalnego zwiększenia poziomu hałasu, co zapewnia wyższy komfort akustyczny..

 

“Właściciele budynków i hoteli mogą zmniejszyć zużycie energii w strefach klimatyzowanych do 90 procent, włączając terminale Trane z silnikami w technologii EC do istniejącego systemu HVAC” – mówi Franck Biegalke, dyrektor produkcji zintegrowanych systemów stosowanych Trane na teren Europy, Bliskiego Wschodu, Indii i Afryki. “Ponieważ wzrost kosztu energii elektrycznej w przyszłości będzie w niewielkim stopniu wpływać na koszty eksploatacji, można będzie utrzymać stałe stawki za wynajem przez wiele lat. Ponadto, z uwagi na coraz bardziej restrykcyjne przepisy w dziedzinie zużycia energii, dzisiejsza inwestycja w terminale z elektronicznie komutowanymi silnikami wentylatorów zapewni utrzymanie wartości budynku na odpowiednim poziomie przez najbliższe lata.”

Trane zastosował nową technologię w nowych typach terminali - FED, U-line oraz CWE

FED jest fancoilem o prostym przepływie, zapewniającym ciśnienie statyczne do 100 Pa oraz wydajności chłodniczą i grzewczą 0,6 do 4,0 kW w czterech rozmiarach. Innowacyjny schemat przepływu powietrza w modelach U-Line pasuje idealnie do obiektów, w których pojedyncze biura o powierzchni od 10 do 30 m² są zgrupowane wzdłuż linii budynku. Oba urządzenia, zarówno FED, jak i model U-line, mają płaski kształt (225 mm wysokości), dzięki czemu są idealnie dostosowane do "ukrytego" montażu w obudowie w obiektach biurowych i hotelach.

 

Trzeci terminal Trane wykorzystujący technilogię silników wentylatorów EC – nowy klimakonwektor kasetonowy CWE, jest dostępny w modelach o mocy od 1,5 do 11 kW i w pięciu rozmiarach. Elegancki i dyskretny wygląd przedniej części urządzenia sprawia, że pasuje ono znakomicie do wszystkich rodzajów sufitów podwieszanych w obiektach handlowych lub biurowych.

Nowe terminale mogą być zmontowane fabrycznie i skonfigurowane przy pomocy sterownika Trane TracerTM ZN525. Nowy sterownik umożliwia maksymalne wykorzystanie parametrów silników EC, zapewniając średnio pięć procent oszczędności w zużyciu energii w skali roku. Steruje on również prędkością wentylatora, aby precyzyjnie dostosować ją do potrzeb w zakresie chłodzenia i ogrzewania w pojedynczych pomieszczeniach lub w strefach budynku, co pozwala uzyskać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach i lepszy komfort akustyczny.  

 

 


Źródło: EAST SIDE Consulting GmbH / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18194 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 90

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >