Jak zbudować energooszczędny dom w krótkim czasie?

Jak zbudować energooszczędny dom w krótkim czasie?

Przede wszystkim należy pamiętać, że producenci oferują nie tylko „podstawowe” materiały budowlane np. bloczki, ale także inne elementy, takie jak nadproża czy zaprawa systemowa. Czytaj dalej

 

 Wykorzystanie wszystkich elementów stosowanych w konkretnej technologii pozwoli szybciej zbudować trwały i ciepły dom bez mostków termicznych.

 

Nadproża – definicja i zastosowanie

Nadproża to elementy (w kształcie belki), które pełnią funkcję podtrzymującą konstrukcję budynku nad otworami okiennymi lub drzwiowymi. Nadproże, jako element nośny narażone jest na silne obciążenia. Z jednej strony powinno więc być wykonane z wytrzymałych materiałów, z drugiej zaś – powinno charakteryzować się izolacyjnością termiczną zbliżoną do parametrów całej ściany. W technologii YTONG występują dwa rodzaje nadproży wykonane ze zbrojonego betonu komórkowego: YTONG YN oraz YTONG YF.



"YTONG YN to gotowe belki nadprożowe dopasowane do szerokości ściany, która została wymurowana. Cechują się szybkim i prostym montażem oraz bardzo dobrze zatrzymują ciepło. Można je stosować na otworach o rozpiętości do 175 cm. Ten typ nadproża często stosowany jest w przypadku otworów okiennych o nietypowych kształtach" - wyjaśnia Jacek Szafran, z poznańskiej firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA YTONG. - "Drugi rodzaj nadproży, belki typu YTONG YF, mają mniejszy przekrój i pozwalają na przykrycie szerszych otworów – o rozpiętości do 2,5 m. Wymagają one nadmurowania warstwą bloczków YTONG" – dodaje Jacek Szafran.



Zanim inwestor wybierze rodzaj nadporoża, powinien wziąć pod uwagę kilka czynników – przede wszystkim jednorodność materiałową, parametry cieplne ściany oraz szybkość i łatwość montażu.

 



Przewaga nadpoży systemowych

Zastosowanie elementów nadprożowych YTONG w ścianach z betonu komórkowego zapewnia lepszą współpracę obu elementów, ponieważ są one wykonane z takiego samego (jednorodnego) materiału. Wybór takiego rozwiązania zmiejsza ryzyko powstawiania spękań oraz ułatwia prace wykończeniowe na ścianie. Nadproża YTONG YF o szerokości 11,5 cm można wykorzystać do przekrywania otworów w ściankach działowych – dzięki swym wymiarom idealnie pasują m.in. do  bloczków YTONG INTERIO. Systemowe nadproża YTONG YN lub YF charakteryzują się również niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, a przez to nie stanowią znaczącego mostka termicznego, co widać na załączonych zdjęciach wykonanych kamerą termowizyjną.

 

 

- "Nadproża YTONG można stosować do przekrywania otworów bez wykonywania dodatkowej izolacji termicznej, nawet w nieocieplanych ścianach jednowarstwowych – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska, producenta materiałow budowlanych SILKA i YTONG. – Dla porównania, nadproża żelbetowe mają wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, przez co mogą tworzyć mostek termiczny w murachzewnętrznych. Zastosowanie tego typu nadproży wymaga więc montażu dodatkowej warstwy izolacji termicznej, która ograniczy straty ciepła" – dodaje Piotr Harassek. Montaż gotowych elementów nadprożowych YF lub YN zajmuje zazwyczaj kilka minut. Nie wymaga bowiem ułożenia dodatkowych podpór montażowych oraz zalania części nadproża betonem.



 – "Szybkość układania i dostępność wielu gotowych elementów nadprożowych YTONG zdecydowanie usprawnia prace na budowie" – mówi Jacek Szafran, z poznańskiej firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA YTONG Szeroki wybór nadproży jest dla inwestora bardzo wygodny. Może bowiem dopasować dany element systemowy do konkretnych rozwiązań projektowych zastosowanych w jego domu.

 



Kształtki U – definicja i zastosowanie

Innym elementem systemowym, w którym można wykonywać wieńce, belki czy słupy żelbetowe, są kształtki U. Tworzą one tak zwane deskowanie tracone. Kształtki U układa się na podporach montażowych, które służą jako tymczasowe wsparcie dla nadproża lub innego wykonywanego w danej chwili elementu. Wewnątrz kształtek zostaje ułożone odpowiednio dobrane zbrojenie oraz izolacja cieplna, które następnie zalewane są betonem.

 



– Przy otworach nad oknami lub drzwiami szerszymi niż 2,5 metra najlepiej zastosować kształtki U, w których zamieszczone zostanie nadproże żelbetowe – radzi Bogumił Bard, z poznańskiej firmy wykonawczej BARD, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG. - "Takie rozwiązanie pomaga bowiem zapobiegać powstawaniu mostków termicznych. Kształtki U wyprodukowane są z tego samego materiału, z którego jest wybudowany dom – z betonu komórkowego YTONG, a więc razem tworzą kompatybilny system, którego istotą jest jednolita pod względem termicznym ściana" – wyjaśnia Bogumił Bard.

 

 

 



Kształtki U YTONG pasują do obu systemów oferowanych przez firmę Xella – zarówno do ścian wykonanych z bloków wapienno-piaskowych SILKA, jak i z bloczków z betonu komórkowego YTONG. Rozwiązania systemowe nie tylko gwarantują lepszą ochronę cieplną (co potwierdzają zdjęcia termowizyjne) oraz jednorodność materiałową ściany, a także lepiej zmniejszają ryzyko powstawania pęknięć w murze. Warto więc zdecydować się na wybór kompletnego rozwiązania oferowanego przez producenta.

 

 

 

Źródło: Xella Polska / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Co to jest rekuperacja? Liczba postów: 45 Grupa: Budowa i re... Rekuperacja to świetne rozwiązanie. A mimo to wciąż widzę, że ludzie często nawet nie zastanawiając się za bardzo - wybierają, że wolą system grawitacyjny. Szko...
  • Rozwój firmy budowlanej - marketing internetowy. Liczba postów: 66 Grupa: Firmy budow... Ucz się od doświadczonych ekspertów i odkrywaj nowe strategie sprzedażowe, które przyniosą wymierne korzyści Twojej firmie. Szkolenia na https://www.projektgamm...
  • Monitoring mojego domu Liczba postów: 60 Grupa: Moja budowa W przypadku monitoringu to ze swojej strony polecam zwrócić uwagę na model KZ5 na który również postawiliśmy w naszej firmie. Jest to wersja obrotowa także pozw...
  • Moskitiery chroniące dom przed owadami Liczba postów: 17 Grupa: Budowa i re... Jak myślicie, czy moskitiery mają wpływ na przepływ powietrza w pomieszczeniach?
  • Logistyka Liczba postów: 36 Grupa: Moja budowa Wymiana danych w czasie rzeczywistym między partnerami biznesowymi jest fundamentem sprawnego łańcucha dostaw. Dzięki technologiom takim jak IoT i blockchain, m...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 267

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >