Jak zminimalizować ryzyko przegrzewania się budynków mieszkalnych latem?

Jak zminimalizować ryzyko przegrzewania się budynków mieszkalnych latem?

Sezon grzewczy na razie za nami. Zbliża się lato i najgorętsze dni w roku, kiedy to w wielu mieszkaniach i domach zapanują temperatury znacznie obniżające komfort naszego życia. Przegrzane pomieszczenia są problemem zarówno w budynkach tradycyjnych, w których temperatura wewnątrz w dużym stopniu zależy od temperatury na zewnątrz, jak i energooszczędnych, przy budowie których popełniono błędy na etapie projektowania i realizacji. Czytaj dalej

 

Z badania zrealizowanego w ramach kampanii Energooszczędność w moim domu wynika, że 66% Polaków podchodzi świadomie i aktywnie do problemu oszczędności energii, zwracając uwagę między innymi na poprawę jakości i komfortu życia, jakie daje mieszkanie w energooszczędnym domu. Tymczasem, szacuje się, że w 30% użytkowanych obecnie budynków w Polsce panują warunki, które mogą być niekorzystne dla zdrowia mieszkańców. „Wpółczesne domy powinno się projektować zachowując równowagę pomiędzy energooszczędnością, ekonomią, a komfortem życia” uważa Piotr Pawlak, ekspert ROCKWOOL Polska. „W poprawnie zaprojektowanym, wykonanym i ocieplonym domu nie jesteśmy narażeni na duże wahania temperatur w ciągu doby oraz poszczególnych pór roku” dodaje ekspert.  

 

 
Czytaj również: Instalacje solarne w domu

 

Wśród najważniejszych czynników zapewniających komfort życia w domu i mieszkaniu są: utrzymanie zdrowego mikroklimatu oraz optymalnej temperatury. Najzdrowsza dla człowieka jest ta mieszcząca się pomiędzy 18 – 22° Celsjusza w zależności od rodzaju pomieszczenia, indywidualnego stylu życia, wieku, płci, czy aktywności. Zbyt wysoka temperatura wewnątrz budynku może powodować rozdrażnienie, trudności z odpoczynkiem i snem, obniżenie wydajności, zdolności do koncentracji oraz analitycznego myślenia. W przegrzanych pomieszczeniach częściej odczuwa się bóle głowy, spadek ciśnienia krwi, zmęczenie i osłabienie.

 

 

Utrzymanie komfortu o każdej porze roku – zarówno latem, jak i zimą – jest możliwe, jeżeli wiemy, jakie elementy budynku mają wpływ na mikroklimat i temperaturę panującą wewnątrz. Jednym z nich jest z pewnością podwyższona szczelność. Wbrew panującym powszechnie opiniom, występowanie szczelin nie pomaga w zachowaniu odpowiedniej jakości powietrza wewnątrz. Powodują one bowiem, że przy silnym wietrze i dużej różnicy ciśnień do domu dostaje się zbyt wiele powietrza, zaś w bezwietrzne dni jego wymiana jest niewystarczająca. Poziom ochrony przed przegrzaniem zależy też od wykonania dachu. W domu energooszczędnym musi być on dobrze zaizolowany, najlepiej dwuwarstwowo, aby latem gorące powietrze nie przedostawało się do wnętrza, a zimą nie dochodziło do strat ciepła. Ważne jest również stosowanie architektonicznych elementów zacieniających w konstrukcji budynku oraz dobrze zaprojektowanego, tradycyjnego systemu chłodzenia latem, czyli wentylacji grawitacyjnej. Nie bez znaczenia jest także optymalne zagospodarowanie przestrzeni na zewnątrz, a przede wszystkim zasadzenie drzew i pnączy, które w słoneczne dni będą rzucać cień na budynek.

 

 

Aby minimalizować ryzyko przegrzewania się budynków mieszkalnych latem należy przy ich projektowaniu uwzględnić rozwiązania, które ograniczą ilość zysków ciepła i pozwolą na ich szybkie usunięcie. Bardzo ważne są szczelne, otwierane okna i drzwi balkonowe oraz osłony, takie jak: żaluzje zewnętrzne i wewnętrzne, rolety, markizy. „Rolety zewnętrze spełniają kilka funkcji. Oprócz tego, że zatrzymują promienie słoneczne zanim dotrą one do szyby i nagrzeją mieszkanie, izolują także okna, dają efekt zaciemnienia, tłumią hałas z zewnątrz oraz zapewniają większą prywatność. Z kolei markizy służą przede wszystkim ochronie przed przegrzewaniem. Najlepsze rezultaty osiągniemy instalując je od strony południowej lub południowo-zachodniej” – tłumaczy Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX.

 

 

Czytaj również: Najbardziej ekologiczne ogrzewanie

 

W budynkach z dużymi przeszkleniami, umieszczonymi od nasłonecznionej strony, rozwiązaniem może być także nowoczesne szkło o wysokiej przepuszczalności światła i niskiej przepuszczlności energii słonecznej. „Bardzo dobrym sposobem na ochronę przed słońcem jest użycie wysokoselektywnego szkła, łączącego właściwości niskoemisyjne z przeciwsłonecznymi. Takie szkło zapewnia doskonałe doświetlenie powierzchni mieszkalnej 

 

Źródło: Effective / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18797 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 260

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >