Kotły gazowe – ciepło….cieplej

Kotły gazowe – ciepło….cieplej

Tradycyjne czy kondensacyjne, stojące czy wiszące, jednofunkcyjne, a może dwufunkcyjne? Bogata oferta firmy Fondital umożliwi każdemu wybór optymalnego modelu urządzenia dostosowanego do jego potrzeb. Czytaj dalej


Kotły gazowe to urządzenia stosowane zarówno do ogrzewania domu, jak i do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). O wyborze rodzaju urządzenia decyduje funkcja jaką ma spełniać, nasze zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową oraz preferowane miejsce i sposób montażu.

Kondensacyjne, czy tradycyjne ?
Z zewnątrz praktycznie się nie różnią. Jednak „diabeł tkwi w szczegółach” - w tym przypadku w sposobach wykorzystywania energii powstałej podczas spalania paliwa. W kotłach tradycyjnych część energii jest bezpowrotnie tracona wraz z parą wodną ulatującą ze spalinami przez komin. Kotły kondensacyjne wyposażone są w wymienniki ciepła, które wykorzystują dodatkowo ciepło znajdujące się w spalinach. Dzięki temu ich sprawność jest większa niż kotłów tradycyjnych i może osiągnąć nawet 109 proc.. Wśród modeli kotłów kondensacyjnych na uwagę zasługuje model Nias Condensing Line Tech firmy Fondital. Kotły te są wyposażone w unikalny system "Aqua Premium" – posiadają jednocześnie wymiennik płytowy oraz niewielkich rozmiarów zasobnik warstwowy, który wykorzystywany jest w przypadku dużego poboru ciepłej wody użytkowej. Zamknięta komora spalania (posiadają ją wszystkie modele kotłów kondensacyjnych) oznacza, że powietrze pobierane jest z zewnętrz pomieszczenia, a spaliny odprowadzane na zewnętrz. Gwarantuje to zarówno bezpieczeństwo - spaliny z kotła nie mogą przedostać się do wnętrza pomieszczenia, jak i odpowiedni komfort cieplny – kotły tradycyjne z otwartą pokrywą spalania wymagają sprawnej wentylacji grawitacyjnej, co zwłaszcza w okresie zimy wiąże się z obniżeniem temperatury w pomieszczeniu. Dodatkowym atutem tego modelu jest możliwość łatwego otwierania całej obudowy z prawej lub lewej strony.

Dwie funkcje w jednym kotle
Kotły w zależności od pełnionych funkcji mogą być jednofunkcyjne bądź dwufunkcyjne. Głównym zadaniem kotłów jednofunkcyjnych jest ogrzewania domu lub mieszkania. Jednak dzięki możliwości współpracy z zasobnikiem c.w.u. mogą one również ogrzewać ciepłą wodę użytkową. Urządzenia dwufunkcyjne służą zarówno do ogrzewania pomieszczenia, jak i do podgrzewania wody. W przypadku kotła dwufunkcyjnego przepływowego – takiego jak Tahiti Condensing Line Tech KC marki Fondital, woda dzięki wbudowanemu dodatkowemu wymiennikowi ogrzewana jest w trybie przepływowym. Małe gabaryty tego typu kotłów pozwalają na montaż nawet w niewielkim pomieszczeniu. To urządzenia idealne dla małych domów, w których zapotrzebowanie na ciepłą wodę nie jest na tyle duże by ograniczona wydajność w przygotowywaniu ciepłej wody (woda przygotowywana jest dopiero w momencie jej poboru) stanowiła utrudnienie dla użytkowników. W ofercie firmy Fondital znajdziemy również kotły dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem. Kotły te pozwalają uzyskać w ciągu 10 minut nawet 180 – 200 litrów ciepłej wody. W praktyce oznacza to, że nawet przy jednoczesnym poborze wody przez kilka osób czy urządzeń nie będzie problemu z uzyskaniem ciepłej wody.

Stojący lub do zawieszenia na ścianie
Ze względu na sposób montażu wyróżniamy kotły gazowe wiszące (ścienne) lub stojące. Dzięki małym gabarytom kotły wiszące można łatwo zainstalować w dowolnym miejscu w domu.  Przystosowane są one do pracy w instalacjach zamkniętych (ciśnieniowych). Ze względu na niewielkie wymiary, a tym samym wymiennik ciepła o niewielkiej pojemności wodnej najbardziej efektywne są w nowoczesnych instalacjach c.o, o niewielkim zładzie (ilość wody krążącej w instalacji). Jeśli chcemy zmodernizować nasz system grzewczy, ale nie chcemy wymieniać całej instalacji – lepszym rozwiązaniem będzie wybór kotła stojącego np. takiego jak Bali B (kocioł dwufunkcyjny) czy Bali RTN (kocioł jednofunkcyjny) firmy Fondital. Pomimo iż duże wymiary i ciężar ograniczają możliwość umiejscowienia tego typu urządzeń, duża pojemność wodna wymiennika umożliwia im współpracę z instalacjami grzewczymi starego typu. Tylko taki rodzaj kotła zagwarantuje podgrzanie ogromnej ilości wody w rurach o dużej średnicy i starego typu grzejnikach.
Źródło: budnet.pl
Autor: Pegasus PR/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18067 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 658

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >