Ogrody zimowe: jak skutecznie ogrzać ogrody zimowe?

Ogrody zimowe: jak skutecznie ogrzać ogrody zimowe?

Ogrody zimowe, kiedyś częściej nazywane oranżeriami, znów stają się coraz bardziej popularne. Jeśli zależy nam na tym, aby korzystać z nich nie tylko latem, ale przez cały rok, powinniśmy zainstalować odpowiedni system ogrzewania.

Ciepło bijące z podłogi
Ze względów estetycznych, najlepszym rozwiązaniem w ogrodzie zimowym jest ogrzewanie podłogowe – wodne lub elektryczne. Umieszczone pod posadzką rury lub kable, nie szpecą wyglądu pomieszczenia, a jednocześnie zapewniają najbardziej równomierne rozłożenie temperatury. Dzięki temu nie powstają miejsca niedogrzane lub przegrzane, w których trudno utrzymać rośliny. Musimy jednak pamiętać o tym, że choć wersja elektryczna jest tańsza w montażu, to niestety znacznie droższa w późniejszej eksploatacji. Bardzo ważna kwestią jest wybór materiału, którego użyjemy do pokrycia podłóg w oranżerii.

- Najczęściej są to płytki kamienne i terakota, a więc materiały znakomicie przewodzące emitowane z podłogi ciepło. O właściwą temperaturę możemy być więc spokojni – zapewnia Rafał Durda z firmy TECE, producenta wodnego ogrzewania podłogowego TECEflex.

Przeszklone ogrody zimowe podatne są jednak na działanie czynników pogodowych – częstych wahań temperatury i zmieniającego się nasłonecznienia. W tym kontekście jedyną wadą systemu podłogowego jest duża bezwładność cieplna. W efekcie, system reaguje na zmieniające się czynniki atmosferyczne dość długo, co można w znacznym stopniu wyeliminować poprzez odpowiednie sterowanie. Mimo to, jest to jedna z najczęściej stosowanych metod ogrzewania oranżerii.

A może grzejnik?
Alternatywą dla podłogówki – nieważne wodnej czy elektrycznej są grzejniki. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie grzejników konwektorowych, schowanych w kanałach wzdłuż przeszklonych ścian i przykrytych kratką. Możemy także zdecydować się na tradycyjne grzejniki ścienne, ale ich podstawową wadą jest to, że burzą wystrój oranżerii. Mogą być także widoczne z zewnątrz ogrodu. Chyba, że w projekcie przewidzieliśmy przyziemny kilkudziesięciocentymetrowy murek.

- W przypadku zastosowania jakichkolwiek grzejników musimy liczyć się z tym, że powietrze nie będzie jednak nagrzane tak równomiernie jak w systemie podłogowym – dodaje Durda.

W ostateczności możemy w ogóle zrezygnować z ogrzewania ogrodu zimowego. Ale w naszych warunkach klimatycznych będziemy zmuszeni korzystać z niego, co najwyżej przez kilka miesięcy w roku. A przecież nie ma nic przyjemniejszego niż podziwiane zimowego krajobrazu, siedząc w przytulnym i przeszklonym pomieszczeniu, z kubkiem gorącej herbaty w ręku.

Źródło: inPlus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 259

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >