Piec kaflowy  - renowacja i budowa

Piec kaflowy - renowacja i budowa

Jeszcze nie tak dawno piec kaflowy opalany węglem był w wielu domach i mieszkaniach jedynym źródłem ogrzewania, a w kuchniach często także głównym miejscem przygotowywania posiłków. Dziś, gdy świadomość ekologiczna i oszczędności wygrywają z dawnymi rozwiązaniami, piece kaflowe stają się przede wszystkim stylowym elementem dekoracyjnym, od czasu do czasu stosowanym, aby wykorzystując drewno, dogrzać pomieszczenie lub przygotować posiłek tradycyjną metodą. Czytaj dalej

 

O tym, że piece kaflowe wracają do łask, najboleśniej przekonali się ci, którzy jakiś czas temu, kupując stare domy lub mieszkania w kamienicach, zdecydowali się na ich rozebranie, a teraz żałują. Bo o wiele łatwiej niż postawić piec na nowo, jest dokonać renowacji starego, uszkodzonego pieca.

 

 

Czytaj również: Wykorzystaj energię słońca

 

Renowacja pieca kaflowego


Jeśli piec jest nieczynny, poważnie uszkodzony i dawno nie było w nim rozpalane, najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty, czyli zduna. Choć jest to zawód wymierający, wciąż można znaleźć fachowca, który ma odpowiednie doświadczenie i będzie potrafił przywrócić życie staremu piecowi. I o ile lepiej nie zabierać się samemu za naprawę paleniska, wymianę drzwiczek czy czyszczenie i naprawę kanałów dymowych, to już wymienić fugi czy pomalować kafle każdy może samodzielnie.

 

Ponieważ piec kaflowy działa na zasadzie akumulacji i powolnego oddawania ciepła, cały narażony jest na działanie bardzo wysokich temperatur. Dlatego tak ważne jest, aby obok walorów estetycznych zwrócić uwagę na właściwości materiałów zastosowanych do jego renowacji – mówi ekspert z firmy Vitcas, producenta materiałów ogniotrwałych.

 

Jeśli piec wykonany jest z gładkich, jednokolorowych kafli, najprostszym, co możemy zrobić, by przywrócić mu blask, jest pomalowanie odpowiednią farbą. Na rynku dostępne są farby żaroodporne w różnych kolorach. Najłatwiejsze w użyciu są te w formie sprayu – pojemnik wystarczy wstrząsnąć przez kilka minut, a następnie nanosić farbę na kafle z odległości około 30 cm. Aby uzyskać jednolity kolor, należy nanieść kilka warstw. Farba wysycha szybko, nawet po kilkunastu minutach. Po około godzinie można zacząć proces utwardzania, czyli rozpalić w piecu do temperatury ok. 160°C i utrzymywać tę temperaturę przez 30-60 minut. Ważne, aby stosować farbę w odpowiedniej temperaturze otoczenia, minimum 15-25°C.

 

Nieco trudniejsze będzie uzupełnienie wykruszonych czy wymiana fug albo doklejenie brakujących kafli, ale i z tym przy użyciu odpowiednich produktów powinien poradzić sobie nawet amator. Aby odnowić stare fugi, nie wystarczy je pomalować. Najlepiej będzie użyć żaroodpornej fugi VITCAS® HRG lub ognioodpornego kleju, np. wiążącego hydraulicznie kleju VITCAS® HB 10,  który będzie odporny na temperatury nawet do 750°C. Przed użyciem tych materiałów, należy dokładnie usunąć stare fugi i przygotować produkt zgodnie z instrukcją producenta. Ponieważ klej bardzo szybko wiąże, należy przygotowywać stopniowo niewielkie jego ilości. Klej ognioodporny przyda się także, jeśli musimy wymienić uszkodzony kafel i przykleić nowy.  

 

 

Czytaj również: Jakie ogrzewanie w domu?

 


Budowa tylko z pomocą zduna


Jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami starego pieca, a bardzo nam zależy, aby mieć go w swoim domu, powinniśmy skorzystać z pomocy doświadczonego zduna. Oczywiście najlepiej, jeśli piec zaplanujemy już na etapie projektowania, ale w przypadku już istniejącego budynku także nie jesteśmy na straconej pozycji.

 

Zdun zaproponuje odpowiednią technologię, pomoże wybrać odpowiednie materiały i zrealizuje budowę. Jednak właściciel domu także powinien mieć świadomość, nie tylko jakie są jego marzenia co do wyglądu pieca, ale także jakie powinien mieć oczekiwania odnośnie pracy specjalisty – mówi Eryk Kramarz z firmy VITCAS. 

 

Tak samo ważne jak piec, jest otoczenie pieca, a szczególnie zabezpieczenie ściany, przy której będzie on stał. Powinna być ona odpowiednio zaizolowana płytą izolacyjną i gruntem ognioodpornym. Można wykorzystać także tynk czy gładź ognioodporną.

 

Zdun do decyzji inwestora zostawi kolor i fakturę kafli – warto postawić na uniwersalne wzory, które będą pasować do wnętrza nawet po zmianie koloru ścian. Będziemy musieli też zdecydować, czy wybieramy drzwiczki żeliwne, czy szklane. Te pierwsze najczęściej są wykorzystywane w piecach kuchennych. Szklane mają tę zaletę, że zza szyby można obserwować ogień.

Źródło: letpr / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19162 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 324

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >