Rozwiązania MAPEI w budownictwie podziemnym

Rozwiązania MAPEI w budownictwie podziemnym

Rozwiązania MAPEI w budownictwie podziemnym to od lat zdobywane na całym świecie doświadczenie. Zespół doradców technicznych wyspecjalizowanych w pracach podziemnych (UTT – Underground Technology Team) opracowuje rozwiązania pomocne przy drążeniu tuneli oraz dostosowuje je do bieżących warunków na każdej budowie. Czytaj dalej

 

Aktualnie MAPEI Polska angażuje się intensywnie w jedną z najważniejszych budów realizowanych w Polsce – prace przy II linii warszawskiego metra. Współpraca Doradców Technicznych Zespołu Linii Budowlanej MAPEI Polska oraz Zespołu UTT z MAPEI SpA owocuje coraz to nowymi rozwiązaniami stosowanymi przez Konsorcjum AGP Metro Polska odpowiedzialne za tą budowę.Jeden z uczestników konsorcjum realizującego projekt warszawskiej kolejki podziemnej, podczas budowy metra w Mediolanie i Rzymie współpracował ściśle z MAPEI, gdzie poznał niektóre rozwiązania tej firmy. Ponieważ sprawdziły się przy tamtych budowach, podjęto decyzję o podjęciu współpracy także w Warszawie.

 

Czytaj również: Windy z oświetleniem LED

 

Obecnie trwają prace przy budowie centralnego odcinka II linii metra, który połączy Rondo Daszyńskiego z Dworcem Wileńskim. Prace te przebiegają wieloetapowo i podzielone są na budowę poszczególnych stacji oraz drążenie tuneli. Wraz z kolejnymi etapami w realizacji tych zadań MAPEI jest obecne z coraz większym zaangażowaniem. Spektakularnym (i  trudnym do podejrzenia) etapem prac przy nowej nitce metra jest drążenie tuneli. Od połowy maja 2012 roku na odcinku od Ronda Daszyńskiego w stronę Wisły pracują dwie tarcze drążące TBM (Maria i Anna), a dwie kolejne oczekują na uruchomienie. Każda z nich to gigantyczna maszyna ważąca przeszło 600 ton, o długości 97m i średnicy tarczy skrawającej 6,3m.

 

 

Technologia TBM pozwala na pracę w tempie średnio 10-12 m na dobę (a przy sprzyjających warunkach gruntowych nawet 25m w ciągu 24h). Tarcza TBM nie tylko drąży, ale także układa betonowe prefabrykaty tworzące ścianę tuneli. Podczas drążenia pomiędzy elementami obudowy tunelu a gruntem powstaje pusta przestrzeń, w którą wtłaczany jest zaczyn wypełniająco - stabilizujący na bazie cementu i bentonitu, którego właściwości są modyfikowane dwoma produktami dostarczanymi przez MAPEI.

 

Czytaj również: Centralka zarządzająca systemem automatyki budynkowej

 

Podczas przygotowywania zaczynu dodawana jest domieszka opóźniająca MAPEQUICK CBS System 1 tak, aby przygotowany zaczyn mógł długo utrzymać niezmienione właściwości. Natomiast produkt aktywujący wiązanie, MAPEQUICK CBS System 2, jest dozowany do iniektu bezpośrednio przed jego wpompowaniem w pustą przestrzeń, za obudowę tunelu. Płynny do tej pory zaczyn iniekcyjny w ciągu kilkunastu sekund przechodzi w fazę stałą. Skład tej kompozycji został wstępnie dobrany w Laboratorium we Włoszech, natomiast weryfikacja i ostateczne uściślenie dozowania miało miejsce bezpośrednio na budowie. We wszystkie te etapy zespół MAPEI był czynnie zaangażowany. 

 

 

Podczas prowadzenia tak specjalistycznych prac oraz przy ich ogromnym zakresie, na budowie pojawiają się często niespodziewane, dodatkowe zadania do rozwiązania. Stały kontakt Wykonawcy z Zespołem Doradców Linii Budowlanej MAPEI Polska pozwala na szybkie reagowanie i bezzwłoczne wskazywanie odpowiednich rozwiązań materiałowych, właściwych dla poszczególnych przypadków. Przy budowie stacji Rondo Daszyńskiego i Powiśle zastosowano między innymi zaprawę cementową do zabezpieczenia antykorozyjnego prętów zbrojeniowych MAPEFER 1K, zaprawę do wykonywania podlewek MAPEFIL, zaprawę naprawczą MAPEGROUT 430 i zaprawę drobnoziarnistą MONOFINISH do naprawy uszkodzeń prefabrykowanych elementów obudowy. Przy budowie kolejnych stacji prace hydroizolacyjne części podziemnych prowadzone są z zastosowaniem mat bentonitowych MAPEPROOF oraz specjalnych membran PVC MAPEPLAN.

 

Czytaj również: Jak wybrać dobry system alarmowy?

 

Przy drążeniu tuneli normą jest powstawanie miejscowych przecieków wody – w celu ich uszczelnienia za betonową obudowę tunelu podawana jest metodą iniekcji żywica poliuretanowa RESFOAM 1KM, która w kontakcie z wodą znacznie zwiększa swoją objętość tworząc pianę uszczelniającą i tamującą wycieki. Szybka interwencja Zespołu Doradców Linii Budowlanej MAPEI Polska konieczna była przy szukaniu jak najlepszych rozwiązań do wypełnienia przestrzeni powstałej pod tunelem Wisłostrady na skutek gwałtownego wycieku wody.

 

 

Opracowano recepturę specjalnej mieszanki betonowej do naprawy skutków tej awarii. Próby z domieszkami wielu dostawców rozwiązań poddawane były weryfikacji służb technicznych AGP Metro Polska. Ze strony MAPEI Polska, dodatkowo zaangażowane zostało Mobilne Laboratorium Betonu MAPEI, aby bezpośrednio na budowie monitorować parametry mieszanki betonowej. Rozwiązanie MAPEI, oparte na silnym upłynniaczu DYNAMON SR3 oraz MAPEPLAST UW, zostało wybrane przez Wykonawcę spośród kilku proponowanych przez firmy zaangażowane w to zadanie. MAPEPLAST UW jest specjalną domieszką do betonów podwodnych. Beton poddany modyfikacji tym produktem charakteryzuje się wysoką spoistością i odpornością na wymywanie, co pozwala na podawanie go i układanie pod wodą (również w wodzie płynącej).

 

 

Dzięki drugiej domieszce DYNAMON SR 3 mieszanka betonowa uzyskała odpowiednią, ciekłą konsystencję, która zagwarantowała spływanie betonu po skarpach na dno. Ponadto DYNAMON SR 3 charakteryzuje się wydłużonym czasem utrzymywania konsystencji, co w przypadku tego zadania jest także istotnym czynnikiem. Transport betonu w warunkach intensywnego ruchu w centrum Warszawy trwa długo, a ciekła konsystencja betonu w momencie jego wbudowywania jest bardzo ważna dla skuteczności całej operacji. W ostatnich dniach września wypełniono całkowicie pustą przestrzeń pod tunelem Wisłostrady przy użyciu specjalnej mieszanki betonowej z domieszkami MAPEI.

 

 

Źródło: Agata & Agata PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17888 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 157

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >