Tynki dekoracyjne - baranek czy kornik?

Tynki dekoracyjne - baranek czy kornik?

Każdy chce, aby jego dom wyglądał jak z obrazka. Podejmując próbę realizacji swoich marzeń, poświęcamy sporo uwagi, by wybrać odpowiadającą nam elewację. Kiedy już wiemy, czy ocieplenie będzie realizowane w oparciu o wełnę czy styropian, gdy zdecydujemy, jakiego koloru będzie nasz nowy dom, pozostaje jeszcze jedno pytanie – jaką strukturę nadamy naszej elewacji: baranka czy kornika? I choć efekt wizualny jest dla nas często najważniejszy, warto też pamiętać, że od tego, w jaki tynk zdecydujemy się wyposażyć elewację naszego domu, w dużej mierze zależy chociażby jej estetyczny wygląd i szybkość brudzenia się. Czytaj dalej


Elewacja zdobi dom

Faktura tynku ma duży wpływ na wygląd elewacji. Wbrew panującemu przekonaniu, różnica w fakturze tynku nie zależy wyłącznie od użytego przy zacieraniu narzędzia.
To, czy struktura tynku będzie wyrazista, czy delikatna, zależy od ilości i wielkości ziaren kruszywa zawartego w masie tynkarskiej, a także od sposobu nakładania materiału. Najczęściej spotykane faktury tynku to baranek i kornik.
Pierwszy z nich uzyskiwany jest przy użyciu masy tynkarskiej, która w zależności od wielkości kruszywa daje efekt mniejszych lub większych grudek. Z kolei tynk o wzorze kornika powstaje przy użyciu jednolitych, owalnych ziaren o większej średnicy, które w czasie zacierania tworzą w warstwie tynku specyficzne rowki.

Najpierw wyrównujemy
Przygotowana pod nałożenie tynku powierzchnia powinna być gładka. Większe nierówności i wgłębienia należy wygładzić zaprawą do szpachlowania.
Niewielkie nierówności podłoża pomaga ukryć tynk o fakturze baranka, który dzięki odpowiedniej wielkości kruszywa, tworzy charakterystyczną strukturę gruboziarnistego grysu. Szczególnie polecany jest tutaj tynk Elastyczny/wytrzymały, który w elastyczny sposób dopasuje się do nierówności ściany i zamaskuje niewielkie niedoskonałości.

Zacieranie tynku
Etap zacierania jest niezwykle ważny, ponieważ właśnie podczas tej pracy związki hydrofobowe, zawarte w masie tynkarskiej, uaktywniają się, zatrzymując wodę na powierzchni i czyniąc ją odporną na zmywanie. Warto pamiętać, że każdy rodzaj tynku wymaga innego sposobu pracy i od niego zależy efekt końcowy. Dlatego, aby uzyskać wygląd baranka, konieczne jest zacieranie ruchami okrężnymi w jedną stronę.
Większa dowolnością charakteryzuje się kornik, którego nakładanie może odbywać się za pomocą dowolnych ruchów: poziomych, pionowych, ukośnych lub okrężnych, w zależności od oczekiwanego wyglądu.

Czyszczenie elewacji
Podejmując decyzje o wyborze struktury tynku, należy wziąć pod uwagę skłonność do brudzenia się powierzchni. Dotyczy to szczególnie miejsc silnie zurbanizowanych. W przypadku domów usytuowanych blisko fabryk czy dróg o dużym natężeniu ruchu, na ścianach zbiera się więcej zanieczyszczeń. W połączeniu z kwaśnymi deszczami, powodują one powstawanie nieestetycznych zacieków. Są one szczególnie widoczne na elewacjach pokrytych tynkiem typu kornik, gdzie zanieczyszczenia są trudniejsze do usunięcia. Dodatkowo w rowkach mogą rozwijać się grzyby i pleśnie.
Tynk o wzorze baranka ma strukturę bardziej jednolitą, która jest łatwiejsza do czyszczenia. W przypadku tynków strukturalnych najlepszym sposobem oczyszczania jest zmywanie elewacji za pomocą aparatów ciśnieniowych.
Warto pamiętać, że na terenach o znacznym zanieczyszczeniu powietrza zaleca się stosowanie tynków o możliwie drobnym uziarnieniu. W przypadku tynków o fakturach drapanych – specjaliści polecają zacieranie w kierunku pionowym.
Najlepszym rozwiązaniem jest  zastosowanie systemu Samoczyszczącego/perlistego, w ramach którego do wyboru mamy tynk o fakturze baranka o grubości ziarna 1,5mm i 2 mm oraz kornik o grubości ziarna 2 i 3 mm, a efekt samoczyszczenia uzyskujemy dzięki zastosowaniu silikonowej farby samoczyszczącej z efektem perlenia.

Pełna gama ocieplania

Pamiętajmy, że system ociepleń to nie tylko tynk, to także zaprawa klejowo-szpachlowa, grunt, farba elewacyjna. Wykorzystując wszystkie elementy jednego systemu ociepleń mamy gwarancję, że nasz dom będzie miał wybrane przez nas cechy: będzie albo elastyczny, albo oddychający, albo samoczyszczący.
W każdym z systemów Tytan Professional EOS inwestor ma do wyboru dwa wzory cienkowarstwowego tynku o następujących wielkościach kruszywa:
• baranek: 1,5 mm, 2,0 mm
• kornik: 2.0 mm, 3,0 mm.
W systemie Tytan Professional EOS Elastyczny/wytrzymały zostały wprowadzone trzy dodatkowe uziarnienia baranka (1 mm, 2, mm, 3 mm) oraz dwa dodatkowe uziarnienia kornika (1,5 mm, 2,5 mm).
Umożliwia to wybór interesującej nas faktury i grubości uziarnienia tynku w ramach dowolnej z cech.

Producent: Selena SA, ul. Grabiszyńska 241 B, Wrocław, www.selena.pl, infolinia 0 800 350 500


Tytan Professional EOS to trzy systemy profesjonalnych produktów do ociepleń ścian zewnętrznych: Elastyczny/wytrzymały, Oddychający/naturalny i Samoczyszczący/perlisty. W skład każdego systemu wchodzą: zaprawa klejowo-szpachlowa do przyklejania warstwy izolacyjnej i zatapiania siatki, grunt do sytemu, tynk cienkowarstwowy, farba elewacyjna. W zależności od cech, jakie chce się uzyskać, w technologii produkcji danego systemu używa się kombinacji specjalistycznych składników o optymalnie dobranych parametrach. Pozwala to osiągnąć przez system przypisane mu właściwości tj. elastyczny i wytrzymały, oddychający i naturalny lub samoczyszczący i perlisty.
System Tytan Professional EOS posiada nieograniczone możliwości kolorystyczne, kolor farby nanoszonej na tynk lub kolor tynku barwionego w masie wybierany jest ze wzornika kolorów, jest również możliwość wykonania niepowtarzalnego koloru pod indywidualne zamówienie.
Do systemu Tytan Professional EOS dodawana jest gratis polisa ubezpieczeniowa, obejmująca ubezpieczenie związane z realizacją prac dociepleniowych przy użyciu systemów ociepleń EOS w zakresie wszystkich ryzyk budowy oraz odpowiedzialności cywilnej wykonawcy.

 

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17893 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 153

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >