Dlaczego warto docieplać piwnice - kiedy problem leży w piwnicy

Dlaczego warto docieplać piwnice - kiedy problem leży w piwnicy

Niedocieplona piwnica może być przyczyną chorób reumatycznych mieszkańców mieszkań parterowych. Zaniża także wartość nieruchomości i jest powodem rosnących kosztów ogrzewania budynku Czytaj dalej

Szczelniejsze, często plastikowe okna, docieplone ściany, oszczędniejszy system ogrzewania to najczęściej stosowane przez spółdzielnie i wspólnoty rozwiązania w procesie termorenowacji budynków z wielkiej płyty. I choć są one skuteczne, to uzyskiwane oszczędności ciepła, często są niższe od spodziewanych. Powodem jest niedocieplona piwnica, która może być przyczyną strat ciepła nawet do 12%

W wielkiej płycie wieje chłodem

W ponad 80% budynków z wielkiej płyty, powstałych w Polsce w latach 70 – tych i 80 – tych, występuje uciążliwy dla mieszkańców parterów problem zimnej podłogi, który może skutkować problemami zdrowotnymi oraz stratami setek tysięcy złotych w spółdzielczej kasie.  Świadome tego problemu spółdzielnie poddają swoje budynki gruntownej termorenowacji, która ma uchronić mieszkańców dolnych kondygnacji oraz zapewnić oszczędności energii i pieniędzy. Coraz częściej prace te obejmują także stropy piwniczne.

 – Problem zimnej podłogi pojawia się nawet w termomodernizowanych budynkach. żeby go zlikwidować nie wystarczy docieplenie ścian budynku i stropodachu czy też wymiana okien. Konieczne jest przeprowadzenie prac dociepleniowych stropów piwnic. W miejscu, gdzie ten problem powstaje – mówi Piotr Michalak dyrektor sprzedaży z katowickiej firmy KEMATHERM, która zajmuje się dociepleniami stropów piwnicznych.

Najczęściej spotykanymi stropami w budynkach wielorodzinnych, są żelbetowe stropy masywne i stropy z płyt kanałowych. Rzadziej stropy ceglane lub stropy gęstożebrowe z pustaków ceramicznych. Problem w tym, że w większości budynków, będących własnością spółdzielni, zwłaszcza w budynkach powstałych do roku 1990 warstwa izolacyjna ma zaledwie 2-3 centymetry. Jest ona za cienka żeby uchronić mieszkania przed przedostaniem się zimna do środka. – W budynkach powstałych w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, warstwy te były zbyt cienkie, żeby chronić mieszkańców przed zimnem. W wielu budynkach taka izolacja była całkowicie pomijana gdyż ówczesne normy stawiały niskie wymagania dla tych przegród – mówi Michalak.

W efekcie tych zaniedbań większość budynków z lat 70 – tych i 80 – tych odnotowuje ogromne straty energii cieplnej, a co za tym idzie rosnące koszty ogrzewania, przede wszystkim mieszkań parterowych. Skarżą się także mieszkańcy. W wielu mieszkaniach temperatura przy podłodze spada nawet do 12-15 stopni Celsjusza i może być powodem chorób reumatycznych.– Mieszkania parterowe są szczególnie narażone na wychłodzenie a ich mieszkańcy na choroby reumatyczne. Częsty brak warstwy izolacyjnej sprawia, że do mieszkań przedostaje się nie tylko chłód z piwnicy, ale również mogą pojawic się zawilgocenia, powodujące np. rozwój grzyba pod panelami – dodaje.

Od piwnicy się zaczyna

Rozwiązaniem dla wielu spółdzielni i mieszkańców, których dotyka zimny problem, jest docieplenie piwnicy, a dokładnie stropów piwnicznych, czyli przegród oddzielających piwnicę od parteru. Na to rozwiązanie decydują się coraz chętniej spółdzielnie w całej Polsce, wybierając przy tym rozwiązania najbardziej ekonomiczne i trwałe. – Spółdzielnie coraz częściej chcąc docieplić stropy piwniczne wybierają system TERMOGRAN, mają, bowiem pewność, że prowadzone prace nie zajmą dużo czasu, a przez to nie będą uciążliwe dla mieszkańców budynku. Jednocześnie będą trwałe i przyniosą pożądany efekt – mówi Michalak.

System TERMOGRAN, który ma w swojej ofercie firma KEMATHERM to produkt służący do docieplania piwnic metodą natrysku materiału izolacyjnego, będący alternatywą dla dotychczasowych metod: lekkiej - mokrej lub suchej zabudowy. Sposób nakładania zaprawy sprawia, że umożliwia on docieplenie nawet miejsc trudnodostępnych oraz tych stropów piwnic, w których występują liczne instalacje CO, CW oraz elektryczne. – Do tej pory istnienie instalacji w poziomie sufitu stanowiło duże wyzwanie dla docieplenia piwnicy. Utrudniony dostęp do wielu miejsc z kolei był powodem nieciągłości izolacji i licznych mostków termicznych. Z tych powodów bardzo często świadomie  rezygnowano z docieplania stropów piwnic– mówi Michalak.

Dzięki swoim właściwościom, prace prowadzone z zastosowaniem TERMOGRAN przebiegają sprawnie i są nieuciążliwe dla mieszkańców budynku. Dobre właściwości cieplne i trwałość izolacji z kolei dają pewność, że inwestycja przyniesie wymierne korzyści mieszkańcom budynku. Procesy dociepleniowe systemem TERMOGRAN spółdzielnie mogą prowadzić przez cały rok. – Nie ma znaczenia, czy zdecydujemy się na termomodernizację wiosną czy jesienią, plusem TERMOGRANU jest to, że jego zastosowanie w żaden sposób nie ograniczają temperatury czy pory roku – dodaje.

Można łatwo zastosować

Izolacja cieplna jest wykonywana bezpośrednio na budowie metodą natrysku pneumatycznego na mokro za pomocą specjalnych agregatów natryskowych. Przed wykonaniem natrysku izolacji podłoże jest oczyszczane, a następnie gruntowane środkiem gruntującym Kemagrunt 1H. Natrysk umożliwia uzyskanie izolacji termicznej maksymalnie do grubości 10 cm. Po zawiązaniu i stwardnieniu zaprawy uzyskuje się tynk o porowatej powierzchni i fakturze baranka. Dużą zaletą produktu, podkreślaną przez producenta i dystrybutora jest możliwość jego stosowania w trudnodostępnych miejscach, niezależnie od układu instalacji (CO, CW, gazowej, elektrycznej). Dotychczas utrudniony dostęp oraz obecność w poziomie sufitu różnego rodzaju instalacji była główną przyczyną pomijania docieplania piwnicy w procesie termomodernizacji.

- Zastosowanie systemu TERMOGRAN to oszczędność, a zarazem poprawa warunków panujących w budynku. Dobrze docieplona piwnica także w miejscach trudnodostępnych zmniejszy koszty związane z ogrzewaniem mieszka, a dodatkowo warstwa izolacyjna systemu Termogran znacznie zwiększa odporność ogniową stropu oraz poprawia komfort akustyczny mieszkańców budynku – podsumowuje Michalak.


Źródło: Guarana Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 448

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >