Krok po kroku do ciepłej podłogi

Krok po kroku do ciepłej podłogi

Ogrzewanie podłogowe, znane już w starożytnym Rzymie, jest coraz częściej stosowane w polskich domach. Ten typ ogrzewania zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując taką instalację w domu należy jednak koniecznie przestrzegać pewnych zasad – zarówno na etapie projektu, jak i realizacji instalacji, aby cieszyć się ciepłą podłogą przez wiele lat. Czytaj dalej

Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego jest znacznie trudniejsza niż założenie tradycyjnych grzejników płytowych czy też łazienkowych i wymaga bardzo dokładnych przygotowań już na wstępnym etapie projektowania domu czy mieszkania. Takie zalety ogrzewania podłogowego jak: zapewnienie optymalnej temperatury powietrza
w pomieszczeniu – trochę cieplejszego na poziomie nóg i nieco chłodniejszego na poziomie głowy, brak jakichkolwiek widocznych elementów grzejnych, stała temperatura posadzki; sprawiają, że na tego typu instalację decyduje się coraz więcej osób. Dodatkowo ważne jest to, że renomowani producenci tzw. „podłogówki” zapewniają wieloletnią gwarancję na użytkowanie tego rodzaju ogrzewania. Aby ogrzewanie podłogowe prawidłowo działało konieczne jest spełnienie kilku podstawowych zasad:

Krok 1 – Projekt 

Instalacja ogrzewania podłogowego powinna zostać zaplanowana odpowiednio wcześnie, najlepiej  na etapie projektowania domu. Ponieważ ogrzewanie to wymaga instalacji na stabilnym i dobrze wypoziomowanym podłożu, warto pamiętać o nim już na wstępnym etapie projektu domu. Planując dokładne rozmieszczenie ogrzewania podłogowego należy znać też umiejscowienie instalacji sanitarnych w łazience i kuchni takich jak kabina prysznicowa, wanna itp. Konieczna jest również znajomość trwałej zabudowy pomieszczenia m.in. szaf wnękowych, zabudowanych szafek i innych elementów, które zastawią podłoże. Przydatna będzie znajomość przeznaczenia konkretnych pomieszczeń oraz rodzaj wykończenia podłogi (płytki, panele, wykładziny itp.). Najczęściej ogrzewanie podłogowe instaluje się w holu, przedpokoju, łazience, kuchni, salonie.

Krok 2 – Wybór projektanta instalacji oraz renomowanego producenta „podłogówki”

Aby ogrzewanie podłogowe działało bez zarzutu powinno zostać zaprojektowane przez odpowiednio przeszkolonego projektanta instalacji sanitarnych. Potrafi on dokładnie obliczyć m.in. na podstawie rozkładu pomieszczenia, liczby ścian zewnętrznych oraz okien, zapotrzebowanie na ciepło w danym pomieszczeniu. Doświadczony instalator często też wskaże na konieczność zamontowania również grzejnika płytowego w pomieszczeniu narażonym na duże straty ciepła, jakim często jest np. hol wejściowy, potocznie zwany przez instalatorów „wiatrołapem”. Ponieważ wszystkie elementy instalacji ogrzewania podłogowego zalewane są warstwą zaprawy (jastrychu) wprowadzanie poprawek jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe, a  błędy na tym etapie mogą doprowadzić  m. in. do zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniu, zbyt wysokiej temperatury na powierzchni podłogi, pękania podłogi, a nawet uszkodzenia elementów instalacji. Renomowani producenci systemów ogrzewania podłogowego tacy jak Rettig Heating, producent grzejników i ogrzewania podłogowego Purmo, zapewniają wieloletnią gwarancję na wszystkie elementy instalacji , ale tylko w przypadku, gdy została ona całkowicie wykonana z komponentów danej marki.

„Prawidłowo zaplanowane i wykonane ogrzewanie podłogowe marki Purmo
ma dziesięcioletnią gwarancję, ale oczywiście wtedy, kiedy wszystkie części instalacji pochodzą od tego samego producenta – inaczej nie jesteśmy w stanie zapewnić gwarancji.  Każdy z elementów ogrzewanie podłogowego musi spełniać określone normy i atesty higieniczne. Dlatego warto omówić tę kwestię z instalatorem i nie wolno w żadnym wypadku stosować zamienników gorszej jakości.”
- radzi Danuta Szutowska, która w firmie Rettig Heating jest odpowiedzialna za ogrzewanie podłogowe.

Krok 3 – Dobry instalator to podstawa

Projektant instalacji sanitarnych zapewni właściwy projekt ogrzewania podłogowego, natomiast samym ułożeniem „podłogówki” powinien zając się przeszkolony instalator.
Od jego umiejętności i kwalifikacji w dużej mierze zależy sprawność działania całej instalacji. Taki instalator powinien mieć nie tylko doświadczenie w instalacji „podłogówki”, ale również orientować się w bieżących nowościach rynkowych i wymaganych atestach.
Warto skorzystać z usług certyfikowanych fachowców. Członkowie Klubu Polecanego Instalatora Purmo przed przystąpieniem do niego muszą wykazać się udokumentowanym doświadczeniem w instalacji „podłogówki”, a po przystąpieniu poszerzają swoją wiedzę biorąc udział w licznych szkoleniach. Na stronie internetowej www.purmo.pl można znaleźć adresy firm i wykonawców zrzeszonych w Klubie Polecanego Instalatora Purmo.

Krok 4 -  Montaż ogrzewania podłogowego

Wybór doświadczonego instalatora, którego kompetencje potwierdza specjalny certyfikat oraz zastosowanie elementów instalacji renomowanej marki, takiej jak Purmo, powinny zapewnić sukces całego przedsięwzięcia. Niemniej warto znać kilka podstawowych zasad związanych bezpośrednio z instalacją ogrzewania podłogowego, co pozwoli na sprawną kontrolę wykonywanych prac.

Do najważniejszych elementów instalacji ogrzewania podłogowego należą rury grzejne
i źródło ciepła, które przygotowuje czynnik grzewczy. Rury układa się na odpowiednio zaizolowanym podłożu, a następnie zalewa się je warstwą zaprawy (jastrychem), na której układa się podłogę (terakotę, wykładzinę, panele itp.). Rury grzejne tworzą tzw. obieg grzewczy, którego długość nie powinna przekroczyć 100 m (jeśli ma być wykonany z rur o średnicy 17 x 2 mm) lub 90 m (przy najpopularniejszym rozmiarze rurki 16 x 2 mm). W trakcie instalowania „podłogówki” należy również zostawić w podłożu tzw. szczeliny dylatacyjne, aby zapobiec pękaniu podłogi. Przed ostatecznym zalaniem ogrzewania podłogowego warstwą zaprawy konieczne jest przeprowadzenie próby szczelności przez wypełnienie rur wodą. Gdy warstwa rur zostanie zalana jastrychem należy przez ok. miesiąc wstrzymać się przed układaniem na nim posadzki, aby wylewka odpowiednio się związała i utwardziła. Mniej więcej trzy tygodnie po zalaniu instalacji należy również odpowiednio podgrzewać warstwę jastrychu, tak, aby odparował z niej nadmiar wilgoci. Przez pierwsze trzy dni po związaniu się warstwy jastrychu (po ok. trzech tygodniach po zalaniu instalacji) temperatura powinna wynosić ok. 25 O C, a przez kolejne 5 dni należy utrzymywać maksymalną temperaturę przewidzianą w projekcie. Dopiero po tym czasie można przystąpić do układania posadzki. Na ogrzewaniu podłogowym najlepiej sprawdzają się podłogi z kamienia i posadzek ceramicznych – materiałów, które dobrze przewodzą ciepło. Na wodne ogrzewanie marki Purmo można też oczywiście położyć parkiet, ale nie grubszy niż 15 mm, aby nie izolował ciepła. Wykładziny dywanowe, linoleum czy panele z PCV muszą mieć odpowiednie atesty dopuszczające stosowanie ich przy ogrzewaniu podłogowym. Również materiały użyte do montażu posadzki takie jak: zaprawy czy kleje wymagają właściwych atestów i muszą sprawdzać się w wysokiej temperaturze. Ze względu na dużą ilość wymagań stawianych zarówno przed projektantem instalacji sanitarnych, instalatorem i posadzkarzem warto na każdym etapie instalacji ogrzewania podłogowego korzystać z porad wykwalifikowanych doradców np. z firmy Rettig Heating.

Krok 5 – Gwarancja i bezpieczne użytkowanie „podłogówki”

W przypadku ogrzewania podłogowego gwarancja jest bardzo ważna. Gwarancję na system Purmo otrzymujemy od instalatora po wykonaniu wszystkich prac, wynosi ona 10 lat. Pamiętajmy jednak, że możemy ją uzyskać tylko wtedy, gdy cały system ogrzewania jaki zainstalowaliśmy pochodzi od jednego producenta. Aby uzyskać gwarancję instalator musi wypełnić specjalny formularz, który jest też dostępny na stronie internetowej www.purmo.pl. Gwarancja zawiera wszelkie warunki, które należy spełnić i precyzyjnie określa sposób rozpatrywania roszczeń, aby zapobiec możliwości dowolnej interpretacji zapisów.

Gdy mamy już zainstalowane ogrzewanie podłogowe nie zapominajmy o jego właściwym użytkowaniu i serwisowaniu. Jak sprawdzić czy wszystko funkcjonuje prawidłowo zanim wezwiemy instalatora lub uruchomimy ogrzewanie przed sezonem grzewczym ?
 „Przed uruchomieniem ogrzewania podłogowego po przerwie letniej warto sprawdzić stan ciśnienia wody w instalacji ogrzewania podłogowego na podstawie wskazań manometru.

Jeżeli ciśnienie w instalacji jest zbyt niskie to znak, że musimy uzupełnić w niej wodę. Następnie warto przyjrzeć się wszystkim widocznym elementom instalacji czyli w praktyce zajrzeć do szafki rozdzielaczowej i ocenić miejsca połączeń pętli grzewczych
z rozdzielaczem, pod kątem występowania nieszczelności. Jeżeli zauważymy charakterystyczne zacieki to znak, że połączenie wymaga naprawy.”  – radzi Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego w firmie Rettig Heating. „Jeśli nie jesteśmy
w stanie zrobić tego sami, lub problem jest poważniejszy zawsze powinniśmy skontaktować się z instalatorem, najlepiej z tym, który wykonywał instalację”. – dodaje Roman Strzelczyk.

Źródło: PEGASUS PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 365 Grupa: Firmy budow... Często w ogrodach pojawiają się w formie i funkcji altanek czy pomieszczeń rekreacyjnych obiekty kontenerowe - czyli np. pawilony handlowe z płyt warstwowych. N...
  • Konstrukcje stalowe w Polsce Liczba postów: 361 Grupa: Budowa i re... Lakiernia proszkowa Warszawa. Szukam firmy z wieloletnim doświadczeniem, która potrafi dobrze doradzić. Jakiś czas temu znalazłam w Internecie firmę Mera Metal....
  • Elewacja domu Liczba postów: 134 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, Do wykończenia ścian zewnętrznych rekomenduję tynk silikonowy Foveo-Tech TN30. Tynk jest elastyczny, cienkowarstwowy, wydajny i łatwy w aplika...
  • czyszczenie wykładzin Liczba postów: 19 Grupa: Firmy budow... Jeżeli ktoś z Was szuka firmy z Trójmiasta, jaka zajmie się praniem tapicerki oraz ozonowaniem, to bardzo polecam zaznajomienie się z ofertą, którą można znaleź...
  • Praca Liczba postów: 81 Grupa: Firmy budow... W nowej pracy na pewno będziemy potrzebować trochę czasu, by się wdrożyć i mniej stresować. Warto na początku znać też swoje prawa i obowiązki. Wręcz można o to...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19123 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 174

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >