Warstwowy montaż okien – fakty i mity

Warstwowy montaż okien – fakty i mity

Nawet najwyższej klasy okna stracą swoje walory jeśli nie zadbamy o ich prawidłowy montaż. Wiele już powiedziano i napisało o warstwowym montażu… czy jednak wszystko już wiadomo? Czas na obalanie mitów… Czytaj dalej

 

Czasochłonny i starannie przemyślany wybór okien może zostać zniweczony błędami montażu. Punkt styku okna ze ścianą zewnętrzną stanowi newralgiczne miejsce – narażone na utratę ciepła i osadzanie się wilgoci, dlatego tak ważne staje się dobre usytuowanie oraz właściwe uszczelnienie  połączenia stolarki okiennej ze ścianą. Błędy wykonawcze, powodując osłabienie struktury warstwy izolacyjnej, przyczyniają się do powstania mostków termicznych - miejsc będących „drogą” ucieczki ciepła z wnętrz naszych domów.

 

Dźwiękoszczelne okna doskonałą izolacją akustyczną w mieszkaniu

 

Warstwowy montaż – nowy sposób na okno

Nie wystarczy by okno trzymało pion i poziom by uznać go za  właściwie zamontowane. Warstwowy montaż, niekiedy potocznie określany jako „ciepły”, to trwałe i skuteczne uszczelnienie miejsc osadzenia okien w ościeżu w myśl ogólnej zasady: „Szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz”. Opiera się on na zastosowaniu trzech warstw o ściśle określonych właściwościach. Uszczelnienie wewnętrzne stanowi „tarczę ochronną” dla warstwy izolacji termicznej, uniemożliwiając przenikanie do niej pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku. Środkowa warstwa pełni rolę izolatora termicznego i akustycznego.

 

O co pytać sprzedawcę wybierając okna?

 

A głównym zadaniem uszczelnienia zewnętrznego jest zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz, przy jednoczesnym umożliwieniu wyprowadzenia jej z wewnątrz budynku na zewnątrz. Decydując się na taki sposób montażu zapewniamy sobie nie tylko odpowiedni komfort cieplny, ale także przeciwdziałamy ewentualnemu zawilgoceniu materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych - konsekwencją czego może być pojawienie się pleśni w miejscu zespolenia okna z murem, a nawet przemarzanie ścian zimą.

 

Prawdy i mity

W życiu nie wszystko jest tak oczywiste. Często już po podjęciu decyzji o warstwowym montażu pojawiają się wątpliwości… czy perfekcyjne wypełnienie i uszczelnienie złącza ścieże-ościeżnica możliwe jest tylko dzięki produktom opracowanym specjalnie na potrzeby budownictwa energooszczędnego? Czy „chałupnicze” pomysły będą równie skuteczne jak profesjonalne systemy stworzone z myślą o montażu warstwowym?  Energooszczędne rozwiązania, do jakich zaliczamy również specjalistyczne produkty przeznaczone do montażu okien, są odpowiedzią na rosnące wymagania dotyczące szczelności stolarki okiennej. Można się spierać o to czy okna montowane 100 lat  temu gorzej spełniały swoje funkcje, niż obecne, ale nikogo chyba nie trzeba przekonywać do tego, że obecne wymagania odnoszące się do wyrobów budowlanych są inne niż dawniej.

 

Ekologiczne i bezpieczne profile z recyklingu

 

Pierwsze normy energetyczne w budownictwie europejskim pojawiły się dopiero w II połowie XX wieku,  a dokładne przepisy dotyczące oszczędności energii i ochrony cieplnej w budynkach – to efekt jeszcze późniejszych ustaleń. Jeśli wymianę lub montaż okien planujemy obecnie – czemu wzorować się na pomysłach rodem z początków XX wieku? „Nowoczesne budownictwo, różni się od tego sprzed kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat… Zmiany w przepisach, w tym między innymi w Dyrektywie EPBD, wymuszają nowe podejście do projektowania i wykonywania wszystkich elementów mających wpływ na parametry izolacyjne ścian, a tym samym budynku jako całości. Dotyczy to w szczególności stolarki otworowej i uszczelniania połączeń elementów składowych. Produkty wpływające na zmniejszenie strat energii to przyszłość - przykładem  takiego rozwiązanie jest Soudal Windows System, system produktów do warstwowego montażu umożliwiający zarówno właściwe uszczelnienie od wewnątrz, jak i na zewnątrz.” – mówi Michał Sawicki z firmy Soudal.

 


 

Oszczędność energii w dobrej cenie

Wybierając sposób montażu stolarki okiennej kierujemy się często ceną uznając, że to co „niewidoczne dla oczu” nie jest tak ważne dla parametrów całościowych budynku by płacić za jakość, czy innowacyjne rozwiązania. Czy jednak cena za montaż warstwowy jest tak znaczna, jak się często uważa? Czy  szacowany przez nas koszt montażu jest wystarczającym uzasadnieniem rezygnacji z nowoczesnego rozwiązania, które pozwoli nam zaoszczędzić na ogrzewaniu przez wiele lat?  

 

„W przypadku uszczelnienie stolarki okiennej w stworzonym przez nas systemie SWS koszt obustronnego zastosowania proponowanych przez nas folii, takich jak paroprzepuszczalna taśma SWS Universal Outside, czy paroszczelne taśmy SWS -  to  ok. 10-15 złotych za każdy metr bieżący. Oczywiście jest to jedynie koszt materiałów, jednak nawet przy konieczności oczyszczenia podłoża, gruntowania czy innych prac mających na celu odpowiednie przygotowanie otworu okiennego -  koszty robocizny nie powinny przekroczyć 15 złotych za metr bieżący” – podsumowuje Michał Sawicki z firmy Soudal. Na koniec bardzo ważne - jeśli nie chcemy by inwestycja w energooszczędne okna okazała się nietrafiona zadbajmy o odpowiedni ich montaż wraz z wykorzystaniem wysokiej jakości produktów izolacyjnych. Nie ufajmy wszystkowiedzącym wykonawcom, którzy „nie takie rzeczy robili” . Poszukajmy ekipy, która opiera swoje działania na zdobytych przez lata doświadczeniach, ale dla których nowe rozwiązania nie są tylko „marketingowym wymysłem” utrudniającym rutynową pracę.

 

Źródło: Pegasus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19154 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 185

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >