Wpływ światła dziennego na komfort użytkowników budynków

Wpływ światła dziennego na komfort użytkowników budynków

Realizacja budynków komfortowych i przyjaznych człowiekowi jest dziś celem architektów, inwestorów i deweloperów. Czytaj dalej

 

Pilkington Polska prezentuje, jak zastosowanie szkła i systemów szklenia wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie użytkowników budynków i zwiększa punktację w systemie certyfikacji BREEAM. System certyfikacji BREEAM określa stopień przyjazności budynku dla środowiska w trzech aspektach: ekonomicznym, ekologicznym i społecznym. Spośród ocenianych w ramach systemu kategorii takich jak: energia, zarządzanie, materiały i odpady, lokalizacja, największe znaczenie dla dokonania oceny budynku w aspekcie społecznym ma kategoria „zdrowie i komfort”. Obejmuje ona te cechy obiektu, które mają bezpośredni wpływ na jakość funkcjonowania użytkowników budynku. Wśród kryteriów ocenianych w tej kategorii są m. in. dostęp do światła dziennego i jego maksymalne wykorzystanie do oświetlenia pomieszczeń oraz zapewnienie użytkownikom możliwości widoku na otaczające środowisko zewnętrzne.

 

Czytaj również: Największa w Polsce mozaika na południowej ścianie biurowca Biprostal w Krakowie

 

Dostęp światła dziennego do wnętrz decyduje o tym, jak będą się czuć przebywający w danym budynku mieszkańcy, pracownicy, klienci i jest ważnym czynnikiem wpływającym na ich zdrowie i samopoczucie. Uwzględnienie w projekcie budynku rozwiązań, które podnoszą komfort przebywania przynosi konkretne oszczędności. W przypadku budynków biurowych są to: większa wydajność i zadowolenie z pracy, mniejsza liczba zwolnień chorobowych, a także większa lojalność i przywiązanie do pracodawcy, a tym samym ograniczenie rotacji pracowników. Maksymalne wykorzystanie światła naturalnego w budynku najłatwiej zapewnić zwiększając powierzchnię przeszkleń.

 

 

„Szkło jest materiałem wielofunkcyjnym, który może być stosowany zarówno w konstrukcjach pionowych, jak i poziomych, oferując równie dobre parametry jak lite materiały budowlane, tzn. komfort, bezpieczeństwo i/lub ochronę. Jako materiał transparentny zapewnia ponadto przepuszczalność światła do wnętrz i widok na zewnątrz” – mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej Pilkington Polska.

 

Czytaj również: Paleta kolorów elewacyjnych

 

Maksymalne wykorzystanie światła dziennego umożliwiają produkty szklane o wysokiej przepuszczalności światła, takie jak superbezbarwne szkło Pilkington Optiwhite™, którego przepuszczalność światła dla szyby o grubości 4 mm wynosi aż 92%. Wykorzystanie produktów o wysokiej przepuszczalności światła w szybach zespolonych stosowanych w oknach znacznie zwiększa komfort przeszklonych w ten sposób pomieszczeń. Aby uniknąć ograniczenia przepuszczalności światła przez zanieczyszczenia gromadzące się na przeszkleniach w trudnodostępnych miejscach można w nich wykorzystać szkło o właściwościach samoczyszczących, takie jak Pilkington Activ™, które pozwala utrzymać zewnętrzne powierzchnie okien w czystości przez dłuższy okres niż w przypadku zwykłego szkła. Jednocześnie szkło samoczyszczące zapewnia wysoką przepuszczalność światła i redukuje zjawisko kondensacji pary wodnej na zewnętrznej powierzchni okien.

 

 

Nieograniczony widok na otoczenie zewnętrzne można zapewnić stosując w projektowanym budynku nowoczesny system szklenia strukturalnego (np. Pilkington Planar™). Brak ram, delikatna konstrukcja nośna, czy też wykorzystanie szklanych żeber pozwalają na kreowanie wysoce atrakcyjnego środowiska pracy z większą ilością światła i wspaniałym poczuciem przestrzeni. Kompletne rozwiązania opracowane dla tego systemu szklenia strukturalnego dają architektom możliwość przekształcania podwórzy w przytulne wnętrza, pokrycie przestrzeni szklanym dachem i zbudowanie zachwycających szklanych fasad.

 

Rozwój technologii produkcji szkła spowodował, że obecnie możliwe jest tworzenie jasnych pomieszczeń we wszystkich obiektach budowlanych. Nowoczesne szkło i systemy szklenia pomagają wykreować jasne wnętrza, zwiększając komfort użytkowników. Zapewniają też maksymalne wykorzystanie światła naturalnego, co ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. W systemie certyfikacji BREEAM w kategorii „zdrowie i komfort”, w zależności od rodzaju obiektu, można uzyskać maksymalnie 16 lub 14 punktów, z których na kryteria dotyczące światła dziennego i widoku na zewnątrz przypada po 1 punkcie.

 

 

Źródło: Escape / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 262

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >