Beton w budownictwie mieszkaniowym

Beton w budownictwie mieszkaniowym

Strunobeton przeżywa swoją druga młodość. Tańszy od tradycyjnych rozwiązań oraz odporniejszy na działanie czynników zewnętrznych, zwraca uwagę wymagających konsumentów. Czytaj dalej

 

Strunobeton to beton sprężony, zawierający zbrojenie w postaci drutów lub linek (strun) ze stali wysokogatunkowej, naprężonych przed wylaniem masy betonowej. Na naciągnięte sploty stalowe wylewa się mieszankę betonową o ściśle dobranej recepturze. Po osiągnięciu odpowiedniej wytrzymałości, następuje stopniowe odprężenie strun stalowych, w efekcie czego siły ze splotów przenoszone są na beton. W konstrukcjach sprężonych w przeciwieństwie do żelbetu rola zbrojenia jest czynna. Zbrojenie poddane naciągowi przekazuje naprężenia na beton poprzez przyczepność (tarcie).

 

Zastosowanie technologii betonu sprężonego pozwala uzyskać produkt o większej wytrzymałości w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań żelbetowych.  Strunobeton używany jest do wyrobu stropów,  nadproży, dźwigarów, przęseł oraz innych elementów konstrukcyjnych np.: słupów do budowy sieci elektroenergetycznej. Najczęściej spotyka się go w postaci gotowych elementów prefabrykowanych.

 

Czytaj również: Akryl do kanałów wentylacyjnych

 

Jakie są korzyści takiego rozwiązania?

- "Sposób wytwarzania elementów ze strunobetonu pozwala realizować konstrukcje o dużej rozpiętości, zredukować ugięcia w elementach zginanych, osiągnąć elementy smuklejsze i lżejsze. Zalety te przekładają się na znacznie niższe koszty całościowego wykonania,  co jest szczególnie atrakcyjne dla inwestorów"– mówi Łukasz Haremza, koordynator ds. planowania i realizacji produkcji wyrobów strunobetonowych z firmy KONBET w Poznaniu.

 

Oszczędność na budowie sprawdza się, gdy idzie w parze z wysoką jakością. W przypadku elementów produkowanych w technologii strunobetonu niższa cena to nie jedyna zaleta. Beton sprężony cechuje wysoka odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych oraz możliwość przeniesienia znacznie większych obciążeń. Dzieje się to za sprawą specyficznej konstrukcji, w której kluczowym elementem jest zbrojenie i beton o wysokiej wytrzymałości.

 

Czytaj również: Właściwy montaż okna dzięki pianie o dużej elastyczności

 

Poprzez zwiększenie wytrzymałości prefabrykatów, realizowanej za pomocą technologii sprężania, doświadczony projektant łatwo zaplanuje, jak  zrównoważyć działające na konstrukcje obciążenia. Natomiast lekkość elementów uzyskana poprzez redukcję masy zużytego w procesie produkcji  zbrojenia i  betonu, sprawia, że gotowe elementy montuje się szybko i wygodnie.

 

Strunobeton znajduje zastosowanie szczególnie w prefabrykacji przekryć dachowych i stropowych. Konstrukcja płyt stropowych produkowanych w technologii z betonu sprężonego oraz użycie specjalnych połączeń „zamków” wyklucza także późniejsze powstawanie rys i tzw. efektu „klawiszowania”. Niewątpliwie strunobetony należą do klasy produktów bezpiecznych i funkcjonalnych. W przeciwieństwie do wielu tradycyjnych rozwiązań, proces produkcji betonu sprężonego może odbywać się tylko w wyspecjalizowanych zakładach, w których ściśle określone procedury oraz stała kontrola jakości gwarantują wysoką klasę wytwarzanych elementów

 

Zastosowanie prefabrykatów strunobetonowych pozwala na realizację projektów o bardzo wysokich wymaganiach technicznych, np. stropów o dużej rozpiętości, a zarazem niskiej wysokości konstrukcyjnej.

 

 

Wykorzystanie:  płyty strunobetonowe na stropy

Płyty strunobetonowe znalazły swoje zastosowanie w budownictwie ogólnym. Sprawdzają się zarówno w budownictwie mieszkalnym, przemysłowym, jak i użyteczności publicznej. Falę popularności strunobetonów wykorzystują firmy produkujące prefabrykaty betonowe. Tak też postąpiła firma KONBET – lider systemów stropowych, która w swojej ofercie posiada produkowane w zakładzie w Poznaniu sprężone płyty stropowe SPK,  nadproża sprężone SBN oraz sprężone stropowe belki kratownicowe SBK.

 

Płyty stropowe strunobetonowe są idealnym przykładem łączenia cech produktów z betonu sprężonego z zaletami elementów prefabrykowanych. Dobrym przykładem takiego połączenia jest Lekki Strop Panelowy SMART. Niższa masa własna uzyskana poprzez redukcję wysokości konstrukcyjnej stropu sprawia, że do zamontowania stropu panelowego typu SMART wystarczy lekki dźwig HDS.  Co więcej, układa się go bez użycia zaprawy i stempli.


Czytaj również: Zaprawa montażowa

 

-  "Najważniejsza dla inwestorów jest szybkość montażu stropu" – zaznacza Łukasz Haremza z firmy KONBET. – "SMART w unikalny sposób łączy w sobie istotne cechy kilku systemów stropowych, cechuje się m.in. wysoką dźwiękoszczelnością oraz dużymi rozpiętościami, bo aż do 9 m."

 

Oprócz oczywistych zalet elementów  prefabrykowanych, stropy strunobetonowe cechują się także gładką powierzchnią, która eliminuje konieczność tynkowania dolnej warstwy płyty. Wykorzystać można tutaj architekturę betonu lub zastosować jedynie szpachlowanie, a na łączeniach zastosować siatki przeciwrysowe, podobnie jak w zabudowie GK. Przenoszenie znacznych obciążeń przez elementy tego typu, przy niewielkim własnym ciężarze oraz osiąganie dużej nośności sprawia, że mogą być montowane w każdym rodzaju budynków. Natomiast niższe koszty wykonania stropu owocują przystępną ceną, co cieszy inwestorów.

 

 

Stropy z płyt strunobetonowych pozwalają także na dodatkowe możliwości konstrukcyjne, poprzez wysunięcie za podpory, można stworzyć np. klatkę schodową lub balkon. Nie zabierają one również wiele przestrzeni, dzięki niższej wysokości konstrukcyjnej zyskuje się na kubaturze pomieszczenia.

 

Kluczowe zalety lekkich stropów z płyt strunobetonowych, takich jak SMART, sprawiają, że mogą one skutecznie konkurować ze stropami gęstożebrowymi i monolitycznymi. Efektywnie usprawniają budowę oraz pozwalają na oszczędność czasu i pieniędzy. Bez problemu pozwalają też na łączenie z elementami które wykonano w innej technologii. Ze względu na wymienione powyżej zalety – stropy z płyt strunobetonowych skutecznie wypierają rozwiązania stropowe starego typu np. kosztowne stropy typu Filigran.

 

Źródło: Blue Ocean / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Wynajem długoterminowy czy leasing Liczba postów: 2 Grupa: Firmy budow... Wynajem długoterminowy jest lepszy pod kątem bezpieczeństwa. Nie masz konieczności wykupu. Minimum formalności. Ubezpieczenie wliczone w miesięczną ratę. Dopyta...
 • Kto wam prowadzi księgowość?? Firma zewn? Liczba postów: 83 Grupa: Firmy budow... Ja współpracuję z firmą https://twojaksiegowa.warszawa.pl/doradz two-ksiegowe-w-warszawie/ i serdecznie polecam. Jak chodzi o Warszawę to wydaje mi sie, ze to je...
 • Dekorator wnętrz Liczba postów: 47 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, szybkim sposobem na zmianę wyglądu wnętrza jest przemalowanie ścian. Do malowania najlepiej wykorzystać farbę, która tworzy trwałą powłokę odp...
 • Remont mieszkania Liczba postów: 53 Grupa: Firmy budow... Na portalu budowlanym https://prawydom.pl/ można znaleźć wszystko co związane z budową i remontem domu, a także wykończenia wnętrza i ogrody. Ciekawe rozwiązani...
 • Szklane schody, czyli innowacyjne rozwiązania Liczba postów: 38 Grupa: Budowa i re... U nas w domu mamy schody z konglomeratu, które wykonała dla nas firma http://em-di.eu/ wszystkim zajęli się od początku do końca. Problemów ze schodami nie mamy...

Ostatnio na forum

 • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 374 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
 • Pokój dla dziecka Liczba postów: 197 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
 • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
 • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
 • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
 • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety